İSTANBUL DEVLET OPERA ve BALESİ Sezonu Açtı!

Beyoğlu’nda kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin hizmetine sunulan yeni nesil yaşam merkezi Grand Pera, 1 Ekim Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın açılış konserine ev sahipliği yaptı. Roberto Gianola tarafından yönetilen orkestranın 2 saatlik dinletisi, Beyoğlu’nun kalbinde yer alan Emek Salonu’nu 1930’lu yıllara taşıdı. Geceye, duayen sinema eleştirmeni, gazeteci Atilla Dorsay, ünlü gazeteci Hıncal Uluç, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner gibi önemli isimler katıldı.

Konserde W. A. Mozart, G.F. Händel, G.Rossini ve G.Puccini gibi bestecilerin kitlelere mal olmuş eserleri; Caner Akgün, Dilruba Akgün, Caner Akın, Cengiz Arslan, Aylin Ateş, Ahmet Baykara, Cenk Bıyık, Evren Ekşi, Zafer Erdaş, Erdem Erdoğan, Özgecan Gençer, Alper Göçeri, Gülbin Günay, Otilia İpek, Deniz Likos, Burçin Savigne, Kevork Tavityan ve Ayten Telek tarafından seslendirildi.

Çatısı altında gerçekleştirilecek kültür sanat etkinlikleriyle İstanbulluları özledikleri Beyoğlu’na kavuşturmayı hedefleyen Grand Pera, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin gösterilerine yıl boyu ev sahipliği yapacak. Bunun yanı sıra; Ali Poyrazoğlu’nun “Ödünç Yaşamlar” adlı stand-up gösterisini, Fosforlu Cevriye oyununu, 19. İstanbul Uluslararası Kukla Festivali’nin açılış gösterisini, Beyoğlu Belediyesi Keman & Piyano Festivali’ni, Anadolu Ateşi’nin devam eden “Fire of Anatolia Pera” gösterilerini ve birçok önemli konser, performans gösterisi, yetişkin ve çocuk tiyatrosunu da sanatseverlerle buluşturacak.

Grand Pera Hakkında

Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin kalbinde yer alan Grand Pera; kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin hizmetine sunulan yeni nesil bir yaşam merkezi. Grand Pera, tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması, toplam 800 kişilik 8 yeni sinema salonu ve 1.400 kişiye ulaşan seyirci kapasitesiyle, İstanbul ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Grand Pera’da, Türkiye’de ilk defa açılacak Madame Tussauds Müzesi’nin yanı sıra; 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu, zengin etkinlik programıyla sanatın her dalına hizmet verip ulusal ve uluslararası gösterilere ev sahipliği yapacak performans ve gösteri merkezi yer alıyor. Pasaj anlayışıyla hayata geçirilen Grand Pera, çağdaş ve uluslararası standartlar ekseninde, Beyoğlu ruhunu yeniden canlandırmayı amaçlıyor.