RÜZGARIN KALBİ / FÜSUN BALKAYA

Bir trafik kazası sonucu çok sevdiği Meltemi’ni kaybeden Rüzgar yaşam sevincini de onunla birlikte kaybetmiştir.

Herşeyi terk ederek bulunduğu yerden ve ailesinden uzaklaşmış,(İstanbul , Bosna-Hersek,İstanbul,Foça)başka yerlere yelken açmıştır.

Zengin bir ailenin çocuğu olan Rüzgar ‘ın arkasında Boran Holding’in sahibi annesi Vahide ile dayısı Kemal olmasına rağmen büyük aşk acısını unutamamış olması onu İstanbul dışına kaçırmış ve kaybolmak eyleminin de öykümüze başlangıç noktasına yaklaştırmıştır.

Kimse tarafından tanınmadan ve İstanbul dışında olduğundan farklı bir yaşam tercihiyle yaşamını yeniden farklı olarak düzenlemiştir.

Öykünün diğer güçlü kolu olacak Zeynep de İstanbul da nişanlısı Kutay’ın ihanetine uğramış bu üzüntü ile dedesinin yaşadığı Foça’ya kaçarak gelmiştir.

Bu geliş esnasında yol üzerinde Zeynep baygınlık geçirmiş ve kulübesine yakın mesafe de oluşan baygınlığın aynı zamanda Zeynep ile Rüzgar’ın öyküsünün başlamasına neden olmuştur.

Zeynep ‘in Meltem kazasına rastlayan dönemde kalp ameliyatı olduğunu öğrenen Rüzgar, sevgilisinin kalbini taşıyan bu genç kızın nişanlısı tarafından uğradığı ihanet nedeniyle de duygusal bir yaklaşımla , kıza yardım etmek kararı almıştır.

Zeynep ise bu durumdan tamamen habersiz ihanete uğradığı nişanlıdan tamamen uzaklaşmanın yollarını aramış,bu arayış esnasında Rüzgar’a karşı eğilimi gittikçe yükselme anlamında yol katetmiştir.

Zeynep’e karşı Kutay’ın tekrar beraberlik talebi artarken ,Rüzgar’ın da yardım ötesine geçen ilgisi Zeynep için her geçen gün artma yoluna girmiştir.

DİZİ OYUNCULARI

Deniz Baysal(Zeynep),Burak Serdar Şanal(Rüzgar),Batuhan Begimgil(Kutay),Başak Danışman(Ayla),Mehmetcan Mincinozlu(Tekin),Seçil Buket Akıncı(Hande),Zeynep Elçin (Sibel),Cezmi Baskın(Muammer),Ebru Aykaç (Mualla),Ahmet Saraçoğlu(Kemal),Turgut Tunçalp (Erdem),Funda Şirinkal(Neriman)Müge Akyamaç(Vahide),Mert Asker (Sadık) olarak oyuncu kadrosu belirlenmiştir.

Yapımcılığını Erol Demir’in üstlendiği dizinin ,yönetmen koltuğunda Filiz Gülmez Pakman oturmuştur.

Kore -uyarlaması ile Rüzgar’ın Kalbi gerçekten sıcacık bir hikaye olmuş.

Fikret Bekler,AysenTeker,Elif Özsut,Kerim Ceyla’nın yazım kadrosunda yer aldığı dizinin müziklerini ise Uğur Akyürek ,Ufuk Türk ve Çağlar Haznedaroğlu hazırlamıştır.

Dizi çekimlerinin yapıldığı Foça tüm doğal güzelliği ile oyuncularına eşlik etmenin ötesinde alışılmış, İstanbul mekanlarının olmaması da diziye farklı özellik katmıştır.

BAŞARI YOLUNDA

Televizyon ekranlarının yeni sayılabilecek dizilerinden olan Rüzgarın Kalbi değişik ve ilginç senaryosu nedeniyle seyircinin kısa zamanda ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bosna –Hersek çekimleri kadar Foça mekan seçimlerinin ilgiyle izlenmesi de görsellik bakımından diziye katkıda bulunmuştur.

Dizi’nin müzikleri kendi başına atmosfere yardımcı olduğu gibi müstesna bir duygusallığında oluşmasında etkili olmuştur.

Deniz Baysal’ın(Zeynep) dizide partneriyle yakaladığı görsel denge öncelikle fiziksel anlamda tam bir uyumu getirmiştir. Beden dilini de iyi kullanan oyuncu yakın çekimlerde olduğu gibi uzak çekimlerde de başarıyı yakalamıştır. Sağlık problemlerinin varlığını bildiğimiz ve şimdilik Meltem’in kalbiyle sorunsuz gibi görünen sağlığından daha çok ötelenen babasal problemi Zeynep’i daha fazla üzmeye devam ettiği anlaşılmıştır.

Çocukluk aşkı Kutay ile nikah aşamasından dönmesine rağmen , olayı sorunsuz çözmek gayretlerin de ortaya koyduğu davranışlara ilişkin sahneler içindeki sakin tavrı ve doğallığı gerçekten nitelikli seyirciyi mutlu etmiştir.

Rüzgar ile olan sahnelerinde duygusal, kaçamak biraz da ürkek bakışların ardına sakladığı sevgisinin mimiksel anlatımı asla sıradanlaşmayan ifadeleri getirmiştir.

Dedesi, annesi,arkadaşlarıyle olan ilişkilerinde sevecen –saygılı ve neşeli olmanın doğallığını , yüzünü düşürdüğü sahneler için de genç oyuncu başarıyla yakalamıştır.

Burak Serdar Şanal(Rüzgar)tutkulu aşkının arkasından büyük acılar çekmiş,acılarının tazeliğini kaybetmemiştir.Gerçekte varlıklı bir ailenin ve iyi yetiştirilmiş oğlu olan Rüzgar’ın yaban kostümünün bedenine ruhsal ve de fiziksel uyumu öz de olmayan biçimde ancak görsel olarak bir tanımlama getirmiştir.

Yaban olmak sıkıntılarını götürmemiş aksine beraberinde getirmiştir. Uzaklaşmak anlamında bu tutum yine yetersiz kalmış bunu da yüzüne, ruhuna yansıtmıştır.

Az konuşan ,biraz gergin ve umursamaz yapısının gerisinde Rüzgar da tam bir duygusallık saklanmıştır.

Genç oyuncu yüzüne giydiği duygudan arınmış doğal maskesini doğru kullanmayı başarmıştır.

Az konuştuğu ya da konuşmadan anlatabilmeyi tercih ettiği , duygusal sahneler dahil az mimik ve maskelemenin dengesini yinelemesi oyunculuk anlamında kendisinden istenileni getirmiştir.

Oyuncunun sesi, bedeniyle uyumsuzluğu düşürecek kadar alt seviyeyi yakalamış,ses ve nefes egzersizleriyle iyileştirmeyi denemesi tavsiye edilmiştir.

Oyuncunun beden dili zayıflığı ise özellikle kollarında görülmüş, sahipsizce rast gele kullanması yabanlık anlamında olduğu kadar Boran Holding kimliğinde de rahatsız edici görülmüştür.

Uzun çok uzun boyun avantaj olduğu gibi dezavantaj olacağını düşünerek genç oyuncunun bedenini oyunculuk anlamında iyi değerlendirmesinin yararına olacağı yine tespit edilmiştir.

Genç oyuncunun çoğunlukla başarılı Rüzgar kimliğindeki eksiklerinin tamamlanması veya geliştirilmesi gelecek için kazanılacak önemli bir oyuncu kariyerine hazırlık açısından değerli öneriler olarak hissedilmiştir.

Cezmi Baskın (Muammer) Zeynep’in sevgili dedesi biraz inatçı,fazla dürüst ailesine düşkün ,sevgi dolu olduğu kadar da asabi kimliğiyle seyirciyi hayran bırakan doğal, pürüzsüz oyunculuğuyla Muammer kimliğini sevmeyenin olamayacağı düşünülmüştür.

Ahmet Saraçoğlu(Kemal)Rüzgarın boşanmak üzere olan dayısı konumunda sevimli ,yapıcı ,Vahide ile Rüzgar arasında denge kurmasını başarmış, çevreye karşı sıcaklık ile uzaklık açısını tüm sevecenliğiyle ortaya çıkarmayı başarı ile yakalamıştır.

Başak Daşman(Ayla)Zeynep’in teyzesi olarak sıcak,güzel ve genç bir kadın,Batuhan Begimgil(Kutay)Zeynep’in nikahtan döndüğü nişanlısı, Mehmetcan Mincinozlu(Tekin)Kutay’ın akrabası ,Zeynep’in arkadaşıyla evli,Ebru Aykaç (Mualla),Müge Akyamaç(Vahide),Turgut Tunçalp(Erdem),Mert Asker(Sadık),Zeynep Elçin(Sibel),Seçil Buket Akıncı(Hande)Funda Nereida Şirinkal(Neriman) diğer rolleri başarıyle üstlenmiş ve dizinin başarısında emeği olan oyuncular olmuştur.

Sonuç

Televizyon kanallarına yerleşen dizilerin yaşadığı senaryo sıkıntısı karşısında değerlendirdiğimiz iki dizinin de senaryolarının özellikle alışılmışın dışında ve İstanbul merkeziyetçiliğinden uzak, başarılı genç yeni yüzler ile oyunculuk anlamında başarılı performansları yakalamış olması ortaya çıkmıştır.

Televizyon dizilerinde yeni sezonda her kanalda sayısız yayına giren ya da girecek diziler arasında değişik öykülerin ve bu öykülere eşlik eden başarılı oyuncuların kalıcılığını izlenen döküm değerlendirmeleri göstermiştir.

Tüm çalışma ekiplerine kalıcı başarı dileklerimiz iletilmek istenmiştir.

Füsun Akmen Balkaya
28.09.2016/ Maçka –İst.

Reklamlar