FESTİVAL AKADEMİSİ FESTİVAL PRODÜKSİYON YÖNETİMİ EĞİTİMİ ÜÇÜNCÜ MODÜLÜ İstanbul Müzik Festivali İşbirliği İle Gerçekleşecek!

Avrupa Festivaller Birliği’nin (European Festivals Association) oluşturduğu Festival Akademisi’nin (Festival Academy) düzenlediği Festival Prodüksiyon Yönetimi Eğitimi (Festival Production Management Training) programının üçüncü modülü İstanbul Müzik Festivali işbirliğiyle 7-9 Kasım tarihleri arasında bomontiada ve Salon İKSV’de gerçekleştirilecek.

Avrupa Festivaller Birliği (European Festivals Association) çatısı altındaki Festival Akademisi’nin (Festival Academy) festival yöneticilerine yönelik verdiği eğitimlerin yanı sıra bu yıl ilk kez düzenlendiği prodüksiyon yöneticilerine yönelik Festival Prodüksiyon Yönetimi Eğitimi (Festival Production Management Training) programı üç modülden oluşuyor. Festival Prodüksiyon Yönetimi Eğitimi, bir festivalin misyonunu gerçekleştirmesi, sanatsal vizyonunun uygulamaya konulabilmesi bakımından özellikle prodüksiyon yönetimine odaklanıyor. Prodüksiyonda planlama, uygulama, organizasyon, koordinasyon ve takip süreçlerine eğilen eğitim, sanatçılarla çalışmaya da özel önem veriyor. Katılımcılar deneyimli prodüksiyon yöneticileri, sahne ve ışık tasarımcıları, şef veya koro şefi gibi sanatçılarla bir araya gelerek bilgi ve deneyim alışverişinde bulunuyorlar. Ocak ayında başlayan eğitim programı üç modülden oluşuyor. Birinci modülde Antwerp’te bir araya gelen genç prodüksiyoncular deneyimli konuşmacılarla 3 günlük atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Atölye çalışmalarının ardından ikinci modülde ise genç prodüksiyoncular aralarında İstanbul Müzik Festivali’nin de olduğu çeşitli festivallerde stajyer olarak görev aldılar. Eğitimin üçüncü ve son modülü olan sonuç toplantısı ise İstanbul Müzik Festivali ev sahipliğinde 7-9 Kasım tarihlerinde bomontiada ve Salon İKSV’de gerçekleştirilecek.

deSingel Uluslararası Sanat Kampüsü Genel Müdürü ve Sanat Direktörü Jerry Aerts, Festival Akademisi’nin Genel Koordinatörü Hugo de Greef, Holland Festivali İdari Direktörü Annet Lekkerkerker, Uluslararası Edinburgh Festivali Planlama ve Operasyon Direktörü Roy Luxford ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’ın konuşmacı ve rehber olarak katıldığı sonuç toplantısında, katılımcılar ilk iki modülde edindikleri deneyimleri paylaşacak ve bu deneyimler üzerine tartışacaklar.

Festival Akademisi’nin 8 Kasım Salı günü 14.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek oturumu Türkiye’den prodüksiyon yöneticilerinin katılımına açık olacak. Oturumu takip etmek isteyen katılımcıların isimleri, pozisyonları, festivalleri ve iletişim bilgilerini info@thefestivalacademy.eu adresine e-posta olarak göndermeleri gerekmektedir. Katılımcılardan 30 € katılım ücreti alınacaktır; EFA üyeleri için ise katılım ücretsizdir.

Festival Akademisi ve eğitim imkânları hakkında daha fazla bilgi için:
TheFestivalAcademy.eu
twitter.com/EFA60
facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers

Reklamlar