Yaşanmışlıklarla Yüzleşmek Sınavından Başarıyla Geçen ‘İKİNCİ ŞANS’ / FÜSUN BALKAYA

Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay ikilisinin başrolünü paylaştığı ve ikilinin muhteşem performansıyla izlediğimiz filmin senaryo ,yönetmen başarısını da göz ardı etmenin haksızlık olacağını düşündüğümüz 2016 sezonunun en iyisi olarak türünde ‘İkinci Şans’aynı zamanda keyifle etiketlediğimiz bir film olmuştur.’’

Başarı gerçekten hepimizi mutlu etmeli

Yeşilçay ve Deniz’in doğal ve beden dili doğru kullanılmış oyunculukları,kameranın iyi kullanıldığı görüntülerden oluşan sahnelerin de iyi düşünülmüş olarak öykü-senaryo ‘ya eşlik etmesi vb. doğru tespitler filmi doğal olarak başarıya taşımıştır.

Us dışı, saçma hiçbir şeye rastlamadığımız aradığımız şeylerle olağan aksiyon bütünlüğü akışında buluştuğumuz zorlanmadan, keyifle ve Türk Sineması adına da mutluluk anlamında seyrettiğimiz ‘İkinci Şans ‘ filminin başarısına herkesin güçlü alkışlarının eşlik etmesi önemi üzerinde durulmuştur.

Kıskanmadan,yapamadığını bir başkasının yaptığını görünce ilgili çalışmayı ve kişileri yıpratmamış olarak lezzetini paylaşmış, tadının yaşanmışlık düşüncesinde kabul görmesi biz ve anlayışlarımızın olgunlaşmasını fırsat tanımışlığının güzelliği tüm dostlara daima örnek olması bu film ile tavsiye edilmiştir.

Öykü ve Nurgül Yeşilçay/Özcan Deniz

Öykü-senaryonun birbirine yakışan ikilisinin öncelikle perde de yeniden bir araya gelmesinin çok önemli ve doğru olduğu görülmüştür.

Film de matematik öğretmeni Yasemin kızıyla yaşayan eşinden boşanmış ve geçmişte yaşanmışlıklarının etkisini üzerinde taşımışlığını bırakmamış, kırklı yaşların olgunluğuyla detaylandırılmış güzel bir kadın -anne olarak seyirciyle buluşturulmuş,Restoran sahibi Cemal ise beklemediği bir anda oğul Mahmut’la baba-oğul düzeni içine girmiş ,bu duygunun başlangıçta önemini fark edemeyecek kadar yaşamının yoğun temposuna kendini kaptırmış yakışıklı, zengin, başarılı ve kadınlara fazlaca ilgisini kırklı yaşının olguluğunun ötesine taşımış bir erkek ,baba olarak yine seyircinin karşısına getirilmiştir.

Afra Saraçoğlu (Çiçek),Mesut Can Tomay (Mahmut) ise bu ikilinin kızı ve oğlu olarak Yasemin ve Cemal’in öyküsünün başlamasına neden olan iki başarılı genç kız ve delikanlı olarak film de onlara eşlik etmişlerdir.

Her ikisinin de bu güçlü oyunculuk düzeyini yakalamış Yeşilçay ve Deniz ikilisinin yanında oyunculuk sevdalarında başarılı olacaklarının sinyallerini vermesi seyircide memnuniyet duygusu uyandırmıştır.

Teknoloji gençler ve ebeveynler

Teknoloji çağının vazgeçilmez oyuncağı bilgisayar ve internet arkadaşlığının da vurgulandığı film de ,gençler kadar ebeveynlerin de bu oyuncakla yaptıkları sıcak temas ve getirdiği keyifli anların da altı çizilmiştir.

Farklı hayallerin ve farklı yaşam koşullarının içinde yaşayan bir kadın , bir erkek ve kendi cinslerinden çocuklarıyla devam ettirdikleri yaşamlarında eksik olanı fark ettikleri anda ikinci şansı yakalamanın keyfini de yaşamlarında bulmaları zor olmamıştır.

Performans ve…

Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz doğal ve pürüzsüz oyunculuklarını ‘İkinci Şans’ da beden dillerinin şifresini de sevgileriyle çözümlemek başarısını müthiş bir denge ve uyum içinde aynı başarıyla gerçekleştirmişlerdir.

Aslında sıradan sayılabilecek öykünün senaryosu,yönetmeni ve oyuncularının her katmanda sunduğu performans seyircide müthiş bir lezzet bırakmıştır.

Filmdeki tüm görüntüler iç ve dış mekan çekimleri , mutfağa ilişkin görüntü ve efektlerde oluşturulan yüksek tempo ve ritmin eşlik ettiği sahneler kadar yağmur ve şemsiyelerin hareket ve renkliliğinin algılanması üzerinden yapılan duygusal tınıların görselliğe taşınması gibi filmin diğer başarı başlıklarının da altının çizilmesi de unutulmamıştır.

Kostüm ve diğer tamamlayıcı ayrıntılarda olması gerektiği kadarıyla filmde kullanılması gerçekten iyinin insanı şaşırtması olmuştur.

Gece ve gündüz çekimlerinde ulaşılan renk düzeyindeki nitelik, müziğin organik bütünlüğe uyumu bir başka teknik anlamda çalışma titizliğini de vurgulamıştır.

Asal olandan, gerçek olandan uzaklaşmadan güçlü güzel ve yalnız kadını,başarı yolunda hırslı ama yine yalnız olan yakışıklı erkeği, çocukça isteğinin gerçekleştiği babanın sırtında oğul Mahmut’u, Ayvalık evin’in yanında sahilde taş atışı sonrası sakin bekleyişe erkeği taşıyan ikinci şansın önemi ve bunu vurgulayan sahneler içinde alkışlarımız güçlü olmuştur.

Kısaca ortak yalnızlık yapısından başlayarak farklı yaşam biçimleri içinde olan iki cinsin doğru yerde belki de çocuklarının bilmeden yardımıyla buluşmasının hikayesin de sevdalanan insanın değişimi gösterilmiştir.

Türkücü Özcan Deniz​​

Özcan Deniz’in güzel sesine tanıklık ettiğimiz tek sahne dışında filmde türkü rüzgarı estirimemiştir.

Türkücüden belki oyuncu olur, o da türkülerini dinlemek amacını içine saklayarak söylenmiş yorumlar geçen süre içinde çoğunlukla yapılmıştır.

Özcan Deniz için ‘İkinci Şans’ Senarist, yönetmen, oyuncu olmaz diyenlere de bu çalışma ile eşsiz bir cevap getirmiştir.

Özcan Deniz üstte belirttiğimiz olmazları oldurtmuş üstelik oldurttuğu özelliklerle de çıtayı ‘’İkinci Şans’’ da fazlaca yükseltmeyi bilmiştir.

Türk Sineması (1914-2016) için…

Türk Sineması 102.yılında ve yaşında , 40’lı yaşların olgunluğunda başarılı oyuncu,senarist,yönetmen Özcan Deniz’i ailesine kattığı için eminim çok mutlu olmuştur.

Teşekkürler Özcan Deniz ve tüm çalışma arkadaşlarına

Füsun AkmenBalkaya
19.11.2016/Nişantaşı City’s

Reklamlar