İKİ BEKARDA ALASYA VE KINAY AŞK CEHENNEMİNDE! / FÜSUN BALKAYA

Aşk tam bir cehennem azabıdır… Eğer gerçek aşk ise…

Şubat ayının aşk kokularını almaya başladığımız bu ilk günlerinde, Evrim Alasya ve Emre Kınay’ın buluştuğu Sam Bobrick’in ’ İki Bekar ‘adlı oyunu tüm aşktan kaçanlara Duru Tiyatro imzalı bir armağan olmuştur.

Shanette ile Jack ‘in komik hikayesi

Oyun Shanette ve Jack’in yakın arkadaşlarının bir düğün davetinde onları bir araya getirmek için yaptıkları tanıştırma ve birlikte oturma plan üzerine kurulmuştur.

Seyirciyi Duru Tiyatro bu sezon alışılmışın dışında tatlı, sevimli hatta çılgın bir kadın ile bağlanmaktan korkan ve aşk üzerine endişeleri olan yakışıklı bir erkeğin komik öyküsün de buluşturmuştur.

Genç kadın Shanette ortak arkadaşlarının çöpçatanlığından son derece memnun olmuş, tanıştırıldığı genç erkeği beğenmiş , kararlı ve korkusuz bir şekilde hem olayların hem de erkeğin üzerine çeşitli bahanelerle gitmeye onu kovalamaya başlamıştır.

Jack ise Shanette tarafından takip edilmek çeşitli bahanelerle oluşan karşılaşmalardan kısa zamanda korkmuş ve bezmiştir.
Restoranda, Stadyumda, Baloda, Kafede kısacası her yerde güzel ve çılgın Shanette takipçi Jack ise sürekli takip edilen olmuş, kadına bağlanmak ve terk edilmek endişesi olan Jack için bu kovalamacalı durumun önceleri ona verdiği sıkıntı zaman içinde yerini bilmeden alışkanlığa bırakmıştır…

İkili arasında oluşan ve kovalamacaya dayalı bu uzun süreli oyun ise güzel, sevimli kadın Shanette’ in kovalamadan vazgeçtiği anda başka bir anlam ve önemle de yüklenmiştir. Jack sıkıldığı, kaçtığı ve istemediği oyunun kahramanı kadın’a ihtiyacı olduğunu en önemlisi de ona aşık olduğunu bu anlam yüklemesi sonucu anlamıştır.

’İki Bekar’ Evrim Alasya ve Emre Kınay

Amerikan tiyatrosunun önemli komedi yazarlarından Sam Bobrick ‘in yazdığı ‘İki Bekar’ (Two Single People) adlı oyunun çevirisi Ekin Tuncay Turan yönetmenliğini ise Emre Kınay tarafından üstlenilmiştir.
Oyunda Shanette rolünde Evrim Alasya enerjisi öncelikle görülmeye değer sahne performansı ile örtüşmüştür.

Eğlenceli ,akıcı ve temposu yüksek oyunun çok önemli bir ortağı olmuş,komik ve çılgın ama aşık kadın için seyircinin aynı çılgınlıkta alkışlarını Evrim Alasya çok hak ederek almıştır.

Yönetmen Kınay abartısız ama komiği yakalama noktalarında kadın erkek arasında temelde var olan doğal ögelerden yola çıkmış durum komiğinin mükemmel yaratılmasına olanak sağlamıştır.

Oyuncu Emre Kınay ise her zaman ki sakin beden dili,dengeyi sağlayan başarılı oyunculuk performansı ve kelimelere yaptığı kesik vurgularına sahip alışık olduğumuz oyuncu Kınay olarak yönetmenine ters düşmemiş ayrıca partnerinin de alanını açmıştır.

Oyuncular arasında kurulan iletişim ayrıca dikkat çekmiş, bireysel başarı kadar ikilinin ortak performansı da oyunun başarısında fazlaca etkili olmuştur.

Yenilikler ve Durucazzz

Duru Tiyatro’nun 10.yılında kurulan canlı performansa dayalı Durucazzz orkestrası seyircinin beğenisini almıştır.

Eğlenceli ve arkasını hiç eskimeyen bir konu olarak aşk’a dayamış olan komedi türünde oyunla ,Durucazzz’ın varlığı müzikal anlayış rüzgarını fazlası ile ‘’İki Bekar ‘’da estirmiştir.

Oyunun müzikleri Serdar Aslan beste etiketini almış ve Durucazzz da Aslan desteği ile Emre Kınay tarafından ilk kez bu oyun için kurulmuştur.

Serdar Aslan (Gitar), Zafer Aslan (Bas Gitar), Tarkan Tekyıldız (Piyano) Muhammed Çınar (Trompet)isimleri Durucazzz Orkestrasında yine bu oyun da buluşmuştur.

Emre Kınay’ın yüksek müzik tutkusu
düşünülünce yakında müzikal anlamın da başarılı oyunların Duru Tiyatro çatısı altında sahnelenme sinyalleri olarak bu ön çalışma da seyirci tarafından algılanmıştır.

Hardern ve Teknik Ekip

Dramaturgi çalışması Ayşegül Hardern tarafından yapılan oyunda , dekor Saldıray Çakar ,Ses ve ışık da Erkan Kalkan çalışmıştır.

Oyuncular ve Aslan besteleri

Bu sevimli ikili ,aşk öyküsünün sonunda Serdar Aslan bestelerini de birlikte seslendirmekte oyunculukta gösterdikleri performansla aynı başarı çizgisinde buluşmuşlardır.

Komik, tanıdık bir öykünün keyfini 14.Şubat’ta bir kez daha Duru Tiyatro da çıkarabileceğiniz de bu değerlendirme ile bu günü kutlayanlara hatırlatılmıştır.

Son notumuz

“Eğer gerçek aşk ise….Aşk tam bir cehennem azabıdır” Tersi de yüzü de aşkın maalesef böyledir.

Füsun Akmen Balkaya
18.12.2016-Duru Tiyatro–/Kadiköy
03.02.2017-DCW-Bethesda/U.S.A