2016-2017 Tiyatro Sezonu Ödülleri Adaylarım! / YAŞAM KAYA

2016-2017 tiyatro sezonunda birbirinden farklı oyunlar perde derken, oyunlardaki kalite artışının yüksek ivmede oluşu benim açımdan harikulade bir olay.

Geçtiğimiz yıllarda sürrealist oyunlar tiyatro sahnelerinde boy göstermiş, daha çok distopik konular sahneleri kaplamıştı. Şimdi ise dibine kadar yaşadığımız realizm, teatral zenginliğin başka pencerelere doğru kaymasını sağladı.

Lafı çok uzatmadan bu sezon izlediğim yüz küsür oyun arasından sizlere önerilerimi sunuyorum. Bir eleştirmen olarak seçtiğim kategoriler eminim kafalardaki seçimleri rahatlatacaktır.

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu;
1- İstanbul DT – Medea Kali
2- Tiyatro Yan Etki – Çıkmaz Sokak Çocukları
3- Mask Kara Tiyatrosu – Kadın Ölüleri
4- Hayal Perdesi Oyuncuları – Üç Kız Kardeş
5- TAG Prodüksiyon – SÖZ
6- Tiyatro KARE – Ahududu

Yılın En Başarılı Yönetmeni;
1- Aleksander Poposvki – Üç Kız Kardeş (Hayal Perdesi)
2- Muharrem Özcan – Kundakçı (Oyun Atölyesi)
3- Musa Uzunlar – Medea Kali (İstanbul Devlet Tiyatroları)
4- Serkan Üstüner – Çıkmaz Sokak Çocukları (Tiyatro YanEtki)
5- Nazif Uslu – Kadın Ölüleri (Mask-Kara Tiyatrosu)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu;
1- Engin Hepileri – Müşterek (39. Basamak)
2- Faruk Barman – Ti̇yatro YanEtki (Çıkmaz Sokak Çocukları)
3- Tolga İskit – Yolcu Tiyatro (Joko’nun Doğum Günü)
4- Burak Davutoğlu – İstanbul Şehir Tiyatroları (Aldatma)
5- Şan Bingöl – Tag Prodüksiyon (Söz)

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu;
1- Şebnem Köstem – İstanbul Şehir Tiyatroları (Aldatma)
2- İpek Türktan Kaynak – Seyyar Sahne (Yılın En İyi Kadın Oyuncusu)
3- Zeynep Utku – İstanbul Devlet Tiyatroları (Medea Kali)
4- Sevinç Erbulak – Tiyatro Evi (Ayrılık)

Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu;
1- Muharrem Özcan – Oyun Atölyesi (Kundakçı)
2- Bülent Seyran – Tiyatro Kare (Ahududu)
3- Bülent Çolak – Moda Sahnesi (Torun İstiyorum)
4- Beyti Engin – Oyun Atölyesi (Aşk Delisi)

Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu;
1- Dicle Alkan – Tiyatro Kare (Ahududu)
2- Elif Ürse – Bakırköy Belediye Tiyatrosu (Gülünç Karanlık)
3- Tuğba Çom Bakar – Oyun Atölyesi (Kundakçı)
4- Hülya Gülşen Irmak – Moda Sahnesi (Torun İstiyorum)

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı;
1- Barış Gönenen – B Planı (Kabileler)
2- Efe Tunçer – B Planı (Kabileler)
3- Yağız Can Konyalı – Tiyatro YanEtki (Çıkmaz Sokak Çocukları)
4- Ayfer Dönmez – Başak Kıvılcım Ertanoğlu – Melis Öz – BAM İstanbul (Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin) Oyuncuları

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı;
1- Aysel Doğan – İstanbul Şehir Tiyatroları (Aldatma )
2- Cihan Aşar – Tiyatro Yanetki (Çıkmaz Sokak Çocukları)
3- Bengi Günay – Moda Sahnesi (Torun İstiyorum)
4- Aytuğ Dereli – İstanbul Devlet Tiyatrosu (Medea Kali)

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı;
1-Derya İnci – İstanbul Devlet Tiyatrosu (Bersisa)
2-Nihal Kaplangı – İstanbul Şehir Tiyatrosu (Aldatma)
3- Seda Özen Yürük – Kumbaracı 50 (Pera’nın Zamanı)
4- Tomris Kuzu – Pangar Tiyatro (Kozalar)

Yılın En Başarılı Sahne Müziği;
1- Tuluğ Tırpan – Pangar Tiyatro (Kozalar)
2- Burçak Çöllü – Kumbaracı 50 (Pera’nın Zamanı)
3- Çağrı Beklen – Oyun Atölyesi (Kundakçı)
4- Mamak Khadem – Mask-Kara Tiyatrosu (Kadın Ölüleri)

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı;
1- Enver Başar – İstanbul Devlet Tiyatrosu (Medea Kali)
2- Ruzdi Aliji – Murat Bakır – Mask-Kara Tiyatrosu (Kadın Ölüleri)
3- Yüksel Aymaz – Tiyatro Kare (Ahududu)
4- Cem Yılmazer – Bakırköy Belediye Tiyatrosu (Gülünç Karanlık)

Yılın En İyi Oyun Yazarı
1- Cem Düzova – Mask-Kara Tiyatrosu (Kadın Ölüleri)
2- Murat Mahmutyazıcıoğlu- BAM İstanbul (Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin)
3-Gülhan Kadim – Seda Özen Yürük – Selen Örcan – Selin Girit – Yaman Ömer Erzurumlu / Kumbaracı 50 (Pera’nın Zamanı)
4- Celal Mordeniz – İpek Türktan Kaynak / Seyyar Sahne (Yılın En İyi Kadın Oyuncusu)