SALON Ekim’de Farklı Sesleri Buluşturuyor!

Filmekimi işbirliğiyle: Igorrr
2 Ekim Pazartesi
Ayakta (tam) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Kapı: 20.30
Konser: 21.30

Fransız prodüktör Gautier Serre’in ne müzikal ne mental sınır tanıyan projesi Igorrr, elektronik, drum and bass ve noise metal gibi birbirine hayli tezat türleri bir araya getirip breakcore olarak özetlenebilecek bir türe imza attı. Dört uzunçalar yayımladı. Bunlardan sonuncusu, Haziran çıkışlı Savage Sinusoid, Igorrr’dan her zaman daha fazlasını beklemek gerektiğinin en iyi kanıtı. Fransız sinemasının en büyük dehalarından Bruno Dumont’un yönettiği, Fransa tarihinin en önemli kahramanlarından Jeanne d’Arc’ın çocukluk ve gençlik dönemini anlatan ve bu sene Filmekimi programında da yer alan Jeanette’in müziklerine imza atan Igorrr, şimdi Filmekimi işbirliğiyle ilk defa İstanbul’da, Salon’da.
Anthony Strong
3 Ekim Salı

Masa 50 TL, Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Kapı: 21.00
Konser: 21.30

İngiliz caz piyanisti Anthony Strong, Royal Academy of Music’te caz piyano eğitimi aldığı yıllarda Charlotte Church, Michael Bolton, Marti Pellow ve Jocelyn Brown gibi isimlere eşlik ederek bilinirlik kazandı. 2009’da yayımladığı ilk albümünün ardından, BBC Radio 2’de hakkında “Bu çocuk çok büyük yetenek vaat ediyor” cümleleri sarf edilen Strong, aynı yıl Super Bowl reklamında Adrien Brody’nin piyanistini canlandırdı. Paris’te BB King’in alt grubu olarak 12 performansa da imza atan İngiliz piyanist, son dönemin en büyük yeteneklerinden biri olarak tanımlanıyor. Strong, özlenen caz standartlarına ve hit şarkılara yeni yorumlar katmak için dörtlüsüyle Salon’da.

Mammal Hands
4 Ekim Çarşamba
Masa 50 TL, Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Kapı: 21.00
Konser: 21.30

Caz, folk ve elektronika grubu Mammal Hands, grup üyelerinden Jesse’nin başta tabla ustası Sirishkumar Manji olmak üzere şaman geleneğinden ödünç aldığı ritmik ve melodik altyapılarla hipnotik tesirini arttırdı, caz harmonileri ve güncel klasik müzikle boyut değiştiren bir John Coltrane etkisi yarattı. Mammal Hands, Bonobo, Gilles Peterson ve Jamie Cullum’un hayranlar listesinde yer almakla kalmıyor, Londra King’s Palace’taki konserlerinden Montreal Caz Festivali’ndeki dudak uçuklatan performanslarına kadar sayısız performanslarıyla anılıyor. Sufi ve şaman geleneğinden Afro-trans’a, İrlanda ve Doğu Avrupa halk müziklerinden Philip Glass’a uzanan eklektik tarzıyla Mammal Hands, bütün biletleri tükenen bir konserden tam bir yıl sonra tekrar aynı sahnede, Salon’da hayranlarıyla buluşuyor.

%100 Müzik: JUNUN feat. Shye Ben Tzur and Rajasthan Express
5 Ekim Perşembe

Ayakta (tam) 60 TL, Öğrenci 45 TL
Kapı: 20.30
Konser: 21.30

Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal’i günümüze taşıyan besteci-ozan Shye Ben Tzur’un Hintli ekip the Rajasthan Express ile projesi JUNUN, 2015 baharında, İsrailli müzisyen Shye Ben Tzur, yönetmen Paul Thomas Anderson ve Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un “Rajasthan Express” müzisyenleri tarafından Hindistan’ın kuzeyindeki Mehrangarh Kalesi’nde ağırlanmasıyla başladı. Grubun kalenin içinde kurulan stüdyoda geçirdikleri üç haftalık eşsiz ve coşkun buluşma aynı adlı bir albüm ve bir filmle, JUNUN’la sonuçlandı. Albüm ve filmi takiben ekip dünya çapında birçok festivalde ve mekânda sahne aldı. Geçtiğimiz yaz 24. İstanbul Caz Festivali kapsamında Beykoz Kundura’yı saatlerce dans ettirdikten sonra samimi, kültürlerarası ve ruhsal bir müzik yolculuğuna dönüşecek konserleriyle bu defa Salon’dalar.

Nathan Fake (Live)
6 Ekim Cuma

Ayakta (tam) 50 TL, Öğrenci 40 TL
Kapı: 21.00
Konser: 22.00

İngiliz DJ prodüktör Nathan Fake, henüz 19 yaşında bir yeni yetenekken IDM prodüktörü James Holden tarafından keşfedildi. Holden’ın plak şirketi Border Community’ye katılan Fake, buradan üç uzunçalar yayımladı. Elektronik müziğin daha yalın, minimalist tarafına eğilen parçalarıyla, Pitchfork ve Mixmag’den beş yıldızlı yorumlar aldı. Apparat, Fairmont ve Four Tet şarkılarının remix’lerini yaptı. Geçtiğimiz Mart ayında Ninja Tune’dan yayımladığı, bugüne kadarki en deneysel işi olan Providence’ın turnesi kapsamında, atmosferik tech-house’tan downtempoya uzanan parçalarıyla Salon’un konuğu olmaya hazırlanıyor.

Jakuzi
7 Ekim Cumartesi

Ayakta (tam) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Kapı: 21.30
Konser: 22.30

Yerli müzik sahnesinin övünç kaynağı, darkwave, synthpop grubu Jakuzi, bir gece aniden yayımladıkları ilk tekli Koca Bir Saçmalık’ın klibi ile göz açıp kapayıncaya kadar herkesin favorisi oldu. 80’leri bugünde yaşatan synthesizer’ları ve Kutay’ın John Maus, Ian Curtis, Özdemir Erdoğan ve hatta Müslüm Gürses’in kesişim kümesinde yer alan vokalleriyle biletleri yok satan konserlere imza atmaya başladılar. İlk albümleri Fantezi Müzik’in ardından yurtdışında da ses getirerek Berlin menşeli City Slang Records bünyesine dahil oldular. Kulaktan kulağa yayılan harika performanslarından birine şahit olmak isteyenler 7 Ekim akşamı Salon’da buluşuyor.

Direc-t
11 Ekim Çarşamba

Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Kapı: 20.30
Konser: 21.30

Yerli sahnenin en sevilen alternatif rock gruplarından Direc-t, Bilge Kösebalaban, Özgür Peştimalci ve Alex Tinaru tarafından kuruldu. Bugüne kadar üç albüm yayımlayan grup, “Ama Sen Varsın” isimli parçaları ile Rusya’da yayımlanan bir toplama albümde, “20 Ways” ve “Birileri Durun Dedi” ile de Avusturalya’da yayımlanan iki ayrı toplama albümde yer aldı. Slovakya’da Pohoda Açıkhava Festivali’nde, ABD’de Cincinatti’de düzenlenen MidPoint Music Festival’de sahne alan Direc-t, sonbaharda yayımlanacak yepyeni albümlerinin lansman konseri için Salon’a konuk oluyor.

Ah!Kosmos
13 Ekim Cuma

Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Kapı: 21.00
Konser: 22.00

Elektronik müzik bestecisi ve prodüktör Başak Günak’ın projesi Ah!Kosmos, ilk kısaçaları Flesh’i 2013’te Müzik Hayvanı’ndan yayımlandı. Tiyatro, çağdaş dans, video ve mekân odaklı işler için kompozisyonlar hazırlamaya devam ederken, ilk uzunçaları Bastards’ı Alman menşeli Denovali Records üzerinden yayımladı. Mabel Matiz vokalleriyle paylaştığı Mavi teklisiyle sesini geniş kitlelere duyuran Ah!Kosmos, Mart ayında Together We Collide başlıklı bir kısacalar yayımladı. Sahnede Gizem Aksu ile Özgür Yılmaz ve görsellerde Deniz Erk’in eşlik ettiği Ah!Kosmos yüksek enerjili bir performansla hayranlarına Salon’da merhaba diyecek.

Papooz
14 Ekim Cumartesi

Ayakta (tam) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Kapı: 21.30
Konser: 22.30

“Tropical garage” grubu Papooz, Ann Wants to Dance adlı çıkış teklisi ile zihinlere kazındı. Dinleyenlerin kadın olduğuna emin olduğu vokalin erkek çıkması, takipçilerini şaşırtmakla kalmadı, onlara daha da bağladı. Tropikal iklimlerin ve California sahillerinin kıyısında gezinen parçalarıyla yeni dönemin en aranan isimleri haline gelen ikili, Japonya’ya kadar uzanan dev bir turnenin ardından şimdi ilk defa İstanbul’dalar.

Nejat Dimili
18 Ekim Çarşamba

Ayakta (tam) 35 TL, Öğrenci 25 TL
Kapı: 20.30
Konser: 21.30

Besteci, prodüktör, söz yazarı Nejat Dimili, profesyonel müzik kariyerine 2001’de başladı ve piyano ile keman eğitiminin ardından Peyote, Karga, Alt Jazz, Divine, Dunia gibi pek çok mekânda performanslar sergiledi. Yapımı bir buçuk yıl süren ilk albümü Ambivalans’ı Mayıs ayında Alman plak şirketi Timezone Records etiketiyle yayımlayan Nejat Dimili, elektronik ve slowcore besteleriyle 18 Ekim akşamı Salon’da yeni seslere kulak vermek isteyenler için sahnede olacak.

Douglas Dare
19 Ekim Perşembe

Numarasız oturmalı 50 TL, Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Kapı: 21.00
Konser: 21.30

Londralı şarkıcı ve söz yazarı Douglas Dare, Salon dinleyicisinin aşina olduğu müzisyenlerden. İki yıl önce bağlı oldukları plak şirketi Erased Tapes’ten Greg Haines ile Salon’da aynı sahneyi paylaşan ve Salon’dakileri büyüleyen Douglas Dare, bugüne kadar yayımladığı iki albümle kendine sağlam bir dinleyici kitlesi edindi. Plak şirketi Erased Tapes’ten arkadaşları Olafur Arnalds ve Nils Frahm ile Avrupa ve Kuzey Amerika turnelerine çıkan ve 2016’da yayımladığı son albüm Aforger ile rüştünü ispat eden Dare, İngiliz minimalizmi kokan, güçlü bir performansla tekrar Salon’da.

Ezhel
21 Ekim Cumartesi

Ayakta (tam) 35 TL, Öğrenci 25 TL
Kapı: 21.30
Konser: 22.30

Ankara’nın rap dünyasına en büyük hediyesi Ezhel, reggae ve rap müzikle tanıştıktan sonra İngilizce başladığı sözlerini sonradan Türkçeye döndürdü. Lise yıllarında kendini Ankara yeraltı sahnelerinde müziğe kafa patlatırken buldu. 18 yaşında Afra Tafra adlı bir reggae grubuyla çalmaya başladı. Grup dağılınca reggae, rock ve hip-hop icra ettikleri Kökler Filizleniyor adlı grubu kurdu. Bir yandan kendi şarkılarını yazmaya devam ederken albümün de prodüktörü olan Bugy ile tanıştı, trap’e daha yakın bir tarz yarattılar. Tamamen bağımsız olarak yayımladıkları Müptezhel adlı albüm çok çok kısa bir sürede, muazzam bir başarı yakaladı; kulaktan kulağa yayılarak edindiği ün ona onlarca konser ve festival olarak geri döndü. Son dönemin en iddialı performanslarından bir tanesi olmaya aday Ezhel konseri, yeraltına kulak verenler için birebir.

Com Truise
25 Ekim Çarşamba

Ayakta (tam) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Kapı: 20.30
Konser: 21.30

ABD’li Seth Haley’nin synthwave projesi Com Truise, 80’ler synth’lerinin marka isimlerinden bir tanesi. Daft Punk’ın Tron: Legacy filmi için hazırladığı soundtrack albümünde yer alan Com Truise, Matthew Dear, Tycho, Phantogram gibi çağdaşlarıyla birlikte Ghostly International plak şirketinin bünyesinde efsane prodüksiyonlara imza atıyor. 2017 yazında Itineration adlı yepyeni bir albüm yayımlayan Com Truise, sahnede devleşiyor.

Forest Swords
28 Ekim Cumartesi

Ayakta (tam) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Kapı: 21.30
Konser: 22.30

Matthew Barnes’in deneysel elektronik müzik projesi Forest Swords’un ilk albümü müzikseverleri neyin beklediğinin bir işaretiydi. Engravings, Barnes’ın daha önce çıkardığı iki teklinin ardından geldi ve çıtayı iyice yükseltip bütün müzik eleştirmenlerinin gözdesi oldu. Pitchfork 2010’da yayımladığı bir makalede Barnes’i yeni jenerasyon süper prodüktörler James Blake, Bon Iver, Burial, Four Tet ile beraber andı. Müziğin dahi çocuğu olmanın yanı sıra ayrıca bir de grafik tasarımcı olan Barnes, tasarım ve görsel sanatın müziğinin en büyük ilham kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. Mart başında yeni albümün ilk teklisini hayranlarının huzuruna çıkaran Forest Swords, yeni albümü Compassion’ın Avrupa turnesi kapsamında, 28 Ekim akşamı Salon sahnesinde karşınızda!

Bilet Bilgileri

Konserlerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. (İKSV ana gişesi pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.) Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Salon İKSV’de bu sezon da %100 Müzik konseptinde düzenlenecek konserler ve Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri de izleyicilerle buluşacak.

facebook.com/saloniksv
twitter.com/saloniksv
instagram.com/saloniksv
youtube.com/iksvistanbul
#saloniksv

Ayrıca, Salon’un yeni sezon programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşturulan çalma listesi, http://spoti.fi/2uiyWnO adresinden takip edilebiliyor.