27. AKBANK CAZ FESTİVALİ Devam Ediyor! (11 – 18 Kasım 2017)

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri Akbank Caz Festivali, bu yıl 27. yaşını kutluyor. Caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 3 – 19 Kasım 2017 tarihlerinde şehri cazın farklı renkleriyle kucaklıyor. Bugüne kadar milyonlarca izleyicisi ile giderek yükselen bir ilgi grafiğine sahip olan Festival, 27. yılında da birbirinden özel performansların yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz turnesi konserlerine ev sahipliği yapıyor.

27. Akbank Caz Festivali 11-18 Kasım Konserleri:

11 Kasım 2017, Cumartesi

Benedikt Jahnel Trio

11 Kasım Cumartesi Akbank Sanat saat: 19:00
Berlin’de yaşayan 35 yaşındaki matematik bilimci, piyanist ve besteci Benedikt Jahnel tarafından 10 yıl önce kurulan Benedikt Jahnel Trio, 11 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat’ta olacak. 27. Akbank Sanat Festivali kapsamında izleyeceğiniz Benedikt Jahnel Trio, performanslarında tuşlarda tınlayan çok farklı bir ritim aritmetiği, melodi gibi akan davul ve klasik ile çağdaş yaklaşımların arabulucusu bir kontrbas sunuyor.

Kenan Doğulu “İhtimaller”11 Kasım Cumartesi Babylon saat: 22:30

Ozan Musluoğlu ile birlikte üstlendiği İhtimaller adlı albüm çalışmasında hit parçalarından oluşan bir seçki ile 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk olan Türk pop müziğinin ünlü ismi Kenan Doğulu, caz müziğini bambaşka boyutlara taşıyor. Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen’in çarpıcı düzenlemeleri canlı dinlemek için 11 Kasım Cumartesi günü Babylon’da yerinizi almayı unutmayın.

Bonobo (Live)
11 Kasım Cumartesi Volkswagen Arena saat: 21:00

Gerçek adı Simon Green olan İngiliz yapımcı ve müzisyen Bonobo, 11 Kasım Cumartesi günü Volkswagen Arena’da gerçekleştireceği canlı performansıyla 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Albümleriyle kimi zaman caz ve Afro ritimlerini, kimi zaman Endonezya-Gamelan zilleri ve Avrupa disko ritimlerini füzyonlayarak elektronik müziğe yeni bir hassasiyet getiren Bonobo, insan ve mekân kavramlarını içimizdeki tüm duygu dinamikleriyle incelediği son albümü Migration besteler ile festivale renk katacak.

12 Kasım 2017, Pazar
Amina Figarova Sextet
12 Kasım Pazar Cemal Reşit Rey Konser Salonu saat:18:00

Bakü doğumlu piyanist ve besteci Amina Figarova’nın Belçikalı flütçü eşi Brat Platteau ile birlikte kurduğu Amina Figarova Sextet, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında ilk kez Türk dinleyicisiyle buluşacak. Amina Figarova Sextet, 12 Kasım Pazar günü Cemal Reşit Rey sahnesinde verecekleri konserde, klasik müzik disiplinini hareketli ritimler ve parlak armonilerle birleştirdikleri 13. albümleri Blue Whispers’dan ezgiler seslendirecek.

Chucho Valdés and Gonzalo Rubalcaba
12 Kasım Pazar Cemal Reşit Rey Konser Salonu saat:20:30

Büyük Küba piyano müziği kültürünün iki kuşağına damga vurmuş; dostlukları, karşılıklı sevgi ve saygıları onlarca yıl öncesine dayanan iki öncü isim Chucho Valdés ile Gonzalo Rubalcaba, 12 Kasım Pazar günü 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Caz dünyasının iki dev ismi popüler parçalardan klasik Küba repertuvarına ve Thelonious Monk’a uzanan duo piyano projeleri Trance ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda festival takipçileri ile buluşacak.

Social Inclusion Band
12 Kasım Pazar Babylon Saat: 19.00

“Herkes İçin Müzik” sloganı ile 10 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanından profesyonel müzisyenler ile Düşler Akademisi’nde sanat eğitimi alarak yeni bir kariyer fırsatı kazanan öğrencileri aynı sahnede buluşturan Social Inclusion Band, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 12 Kasım Pazar günü Babylon sahnesinde ücretsiz olarak sahne alacak.

13 Kasım 2017, Pazartesi
Howe Gelb
13 Kasım Pazartesi Babylon saat: 21.00

1985 yılında kurduğu Giant Sand adlı grup ile 22 solo albüme imza atan, sayısız şarkı yazan ve seslendiren Arizona çöllerinin indie rock sahnesine armağanı, piyanist, şarkıcı-şarkı yazarı Howe Gelb, triosu ile 13 Kasım Pazartesi günü 27. Akbank Caz Festivali’nde. Howe Gelb, geçen yıl yayımlanan, Leonard Cohen’in suküneti, geçmişin caz standartlarını takip ederek dinleyenleri gelecekte yolculuğa çıkaran son albümü Future Standards’ın dünya turnesi kapsamında Babylon’da cazseverlerle buluşacak.

Ximo Tebar
13 Kasım Pazartesi Nardis saat: 21.30
14 Kasım Salı Nardis saat: 21.30

Flamenko ile cazı buluşturduğu “Son Mediterranean” stiliyle devrim yaratan Valensiyalı gitarist Ximo Tebar, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Kasım Pazartesi ve 14 Kasım Salı günleri Nardis’te iki gece boyunca flamenko-caz ziyafeti sunacak.

14 Kasım 2017, Salı
Quincy Jones Presents Alfredo Rodríguez Trio
14 Kasım Salı Babylon saat: 21.00

Efsanevi müzisyen Quincy Jones’un 2006 yılında Montreux Jazz Festivali’nde keşfettiği Kübalı caz piyanisti ve bestecisi Alfredo Rodríguez, geçtiğimiz yıl yayınlanan üçüncü albümü Tocoror’nun dünya turnesi kapsamında 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Babylon’da 14 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek konserde Quincy Jones Presents Alfredo Rodríguez Trio, festivalcilere Bach’tan flamenkoya, Afrika müziğinden tango ve hatta rock’ a uzanan bir müzik deneyim yaşatacak.

TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası & Sibel Köse
14 Kasım Salı Caddebostan Kültür Merkezi saat: 20.30

35 yıldır ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinliklerinde ülkemizi başarı ile temsil eden TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, ünlü vokalist Sibel Köse ile birlikte 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Türk cazının son 30 yılını etkilemiş isimleri bir arada dinlemek için 14 Kasım Salı günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek bu konseri ajandanıza not etmeyi unutmayın.

15 Kasım 2017, Çarşamba
Mark Guilliana Jazz Quartet
15 Kasım Çarşamba Babylon saat: 21.30

Cazın tekno damarına hayat pompalayan Amerikalı davulcu ve yapımcı Mark Guilliana, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Kasım Çarşamba günü Babylon’da sahne alacak. David Bowie’nin ölümünden iki gün önce yayımlanan son albümü Blackstar, Mehldau’nun synth-funk ve progressive rock’ı harmanladığı albümü Mehliana: Taming the Dragon ve John Scofield ile birlikte çıktığı All-Star Trio dünya turnesi ile hayran kitlesini genişleten sanatçı, 27. Akbank Caz Festivali’ne çok farklı, tamamen akustik bir proje ile geliyor. Guiliana, festivaldeki performansında New York Bunker stüdyolarında kaydettiği tüm parçaları kendisine ait olan Family First albümünü seslendirecek.

Emir Ersoy Quartera feat. Türkü Turan
15 Kasım Çarşamba Caddebostan Kültür Merkezi saat: 20.30

Piyanist ve besteci Emir Ersoy’un Grammy ödüllü davulcu Robby Ameen’in teşvikiyle kurduğu Quartera, 15 Kasım Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde verecekleri konser ile 27. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak. Türk Sineması’nın genç yeteneklerinden Türkü Turan’ın da vokaliyle konuk olacağı Emir Ersoy Quartera feat. Türkü Turan özel konserini sakın kaçırmayın.

Çağrı Sertel “Instant”
15 Kasım Çarşamba Akbank Sanat saat: 19.00

Caz piyanisti ve besteci Çağrı Sertel, her biri Türk cazına kendi imzasını atmış isimlerden oluşan yıldızlar takımının eşlik ettiği son albümü Instant ile 15 Kasım Çarşamba günü Akbank Sanat sahnesinde 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.

16 Kasım 2017, Perşembe
Ala.Ni
16 Kasım Perşembe Babylon saat: 21.30

Şarkıları bugüne dek dijital platformlarda 2,5 milyondan fazla dinlenen Londra doğumlu Ala.Ni, 16 Kasım Perşembe günü Babylon’da 27. Akbank Caz Festivali’nin takipçileriyle buluşuyor. Ala.Ni, festival kapsamındaki konserinde hafif pürüzlü, nostaljik vokali ile Winter, Autumn, Summer ve Spring başlıklı dört EP’lik “You & I” serisinden parçalar seslendirecek.

Baki Duyarlar Kemenjazz Group
16 Kasım Perşembe Caddebostan Kültür Merkezi saat: 20.30

Ünlü caz piyanisti, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar tarafından Derya Türkan’ın kemençesi için yazılmış “Kemenjazz” projesi, davulda Cem Aksel ve kontrbasta Erdal Akyol’un da eklenmesiyle bugünkü halini aldı. Aynı isimle bir de albüm kaydeden grup, her biri Baki Duyarlar imzasını taşıyan özgün bestelerde farklı kültürlerin huzurlu ezgilerini cazın dinamizmi içinde yoğuruyor. 27. Akbank Caz Festivali’ne bir sürpriz konukla, Atinalı ney üstadı Harris Lambrakis ile katılan “Kemenjazz” ekibi, 16 Kasım Perşembe günü Caddebostan Kültür merkezi’nde gerçekleştirecekleri konser ile İstanbul’dan Ege’nin karşı sahiline seslenecek.

Evrencan Gündüz Quintet
16 Kasım Perşembe Moda Sahnesi saat: 21.00

Son bir yıldır, yaptığı akustik solo programlarıyla büyük izleyici kitlelerini kendine hayran bırakan Evrencan Gündüz, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında, grubu “Evrencan Gündüz Quintet” ile birlikte 16 Kasım Perşembe günü Moda Sahnesi’nde sahne alıyor.

17 Kasım 2017, Cuma
Ephemerals
17 Kasım Cuma Babylon saat: 22.30

Üç yıl önce gitarist Hillman Mondegreen tarafından kurulan İngiliz soul grubu Ephemerals, 27. Akbank Caz Festivali’ne farklı bir performansa imza atacak. Grup, 17 Kasım Cuma günü Babylon’da gerçekleştirecekleri konserde reenkarnasyon, sevgi, dünya politikaları ve felsefe üzerine yazdıkları şarkıları canlı olarak icra edecek. Retro soul, işlenmemiş sesler, üflemeliler, caz, Afrika ritimleri, rock, hip hop, psikedelik ögeler ve Wolfgang’ın tutku, acı ve çaresizlik dolu vokali bu konserde müzik tutkunlarını bekliyor.

Sattas
17 Kasım Cuma Babylon saat: 22.00

Ülkemizin öncü Reggae ekibi Sattas, ikinci albümleriyle Kasım ayında 27. Akbank Caz Festivali kapsamında müzikseverler ile buluşuyor. Kadıköy Moda Sahnesi’nde 17 Kasım Cuma günü gerçekleşecek konserde, daha önce ülkemizde, hatta yakın coğrafyamızda benzeri gerçekleşmemiş bir “Reggae Show”a şahit olacaksınız. Sattas’a sahnede, farklı çizgilerde müzisyenler konuk sanatçı olarak eşlik edecek.

18 Kasım 2017, Cumartesi
Mop Mop ft Anthony Joseph
18 Kasım Cumartesi Babylon saat: 22.30

Yeni post-modern stil cazı, funk, Afro ritimler ve egzotik bir ses dünyasıyla birleştiren, her albümlerinde farklı hayali gezegenlere yolculuk eden Mop Mop, rotayı dünyamıza ve doğaya çevirdiği son albümü Lunar Love’ın dünya turnesi kapsamında 27. Akbank Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Mop Mop’un 18 Kasım Cumartesi günü Babylon’da gerçekleştireceği konserde, grubun Gnawa ritimleri, heavy dub, caz, funk ve Trinidad doğumlu şair, roman yazarı, akademisyen ve müzisyen Anthony Joseph’in vokaliyle zenginleşen müziğini dinlerken çok farklı bir müzikal deneyim yaşayacaksınız.

Çağıl Kaya “Şimdilik Her Şey Yolunda”
18 Kasım Cumartesi Akbank Sanat saat: 19.00

Sahnede teatral ögeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamaları ile dinleyiciyi anlattığı hikâyenin içine çeken ünlü vokalist Çağıl Kaya, 18 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği performans ile 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Ünlü vokal konserde son albümü şimdilik her şey yolunda’daki kendi bestelerinin yanı sıra Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs, Yaşar Kurt gibi farklı türlerden müzisyen ve grupların parçalarını da seslendirecek.

27. Akbank Caz Festivali konserlerin biletlerini Mobilet’ten alabilir, Festival hakkında detaylı bilgi için akbanksanat.com ve akbankcaz.com adreslerinin yanı sıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.