2017’de KEŞFETTİĞİM EN İYİ CAZ Albümleri! / YAŞAM KAYA

2017 yılında caz müzik adına ortaya konan ürünlerin yerel bağlamda insanları etkileyen bütünlüğü müzik piyasasında epeyce ses getirdi. Bundan önceki dosyalarımda genel bağlamda, popüler kültüre entegre olmaya çalışan caz piyasasından bahsetmiş, sonrasında ise öne çıkan isimlerin üretimlerini paylaşmıştım. 2018 yılına girmeden yine belirlediğim üç yeni ve farklı caz sanatçısının albümünü sizlerle paylaşmak istedim. Elif Yakarçelik, Ceylan Ertem ve Esra Kayıkçı bu yılın önemli işlerine imza atan üç yeni ismi. Aslında isimler yeni değil elbette, müzik dünyasının içinde olupta söylediğim isimleri duymayanınız kalmamıştır. İKSV Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali’nin verdiği enerji ile yepyeni ışıklara yelken açan Türk caz yaşamının içine serpilen bu güzel yorumcular, geçmişten gelen birikimleri bir yandan harman yaparken bir yandan da yepyeni şarkılarla tarz olarak biçimsel deneyselliği öne çıkarıyor. En çokta Elif Yakarçelik’ in 90’lı yılların esintileriyle süslü albümünden fırlayan sözleri duydukça, bir yerde kalmış ve el değmemiş muhteşemliğin sarsıcı boyutuna uzanıyoruz. Uluslarası arenada adeta bir caz çınarı gibi tüm dünyayı saran caz yaprakları ve dalları, Türkiye’yi köklerinden sıyrılmış cazın başkenti yapmaya yetmişti. Her sene cazla birliktelik kuran değişik müzik türlerini deneyen sanatçılar, dünya cazının seçkin örneklerini oluşturup bizleri ahengin olağanüstü tınılarına yolculuğa sürüklüyor.

Bundan 17 sene önce İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Psikoloji okurken yan dal olarak ‘Sanat Eleştirisi’ bölümünde eğitim aldım. Londra’ya gittiğimde ‘Londra Caz Festival’ine katılıp ilk kritiklerimi yazdım. Londra’da “Ronnie Scott” kulüpte dünyaca ünlü caz sanatçılarını dinleme şansını yakaladım. Kimler gelip geçmiş oralardan şaşırırsınız; Lee Konitz, Sonny Rollins, Stan Getz, Dizzi Gillespie, Chet Baker, Bill Evans, Oscar Peterson, Ella Fitzgerald, Sarah Vaughn, Nina Simone, Horace Silver, Cedar Walton, Eliane Elias, Tania Maria, Irakere, Jeff Beck… o sahnede o insanların ruhunu hissetmek bile insana heyecan veriyordu. İşte bu ruhun yansıması biçiminde Türkiye’de yer alan caz erbablarını keşfetmek insana aynı mutluluğu tattırıyor.

2017 yılında dinlediğim ve harika düzeyde beğendiğim caz sanatçılarının albümlerine kısa kısa değinmeye başlıyorum:

ELİF YAKARÇELİK – GEÇİCİ

Yapımcı kimliği ile televizyon sektöründe birçok projeye imza atmış Elif Yakarçelik “Geçici” ile ilk solo albümüne imza attı. 90’lı yılların muhteşem bestelerini daha çok caz ağırlıklı yapıyla yorumlayan sanatçı, Mavi Sakal’ ın rock şarkılarına kattığı jazz nüanslarıyla inanılmazı başarmış gözüküyor. Türk sanat müziğinin önemli seslerinden Tülin Yakarçelik’in kızı olan Elif Yakarçelik, yapımcılık kariyerinin yanı sıra müzikseverlerin farklı projeler ile takip ettiği bir isim. Koli Bandı, Fish&Chips gibi gruplar ile çeşitli mekanlarda rock, jazz, funk, pop gibi müziğin birçok türünde şarkılar söyledi. Müzisyen Ramiz Bayraktar ile geliştirdikleri “Saklı” projesi ile “Kimse Yok” adlı şarkıyı dijital platformlarda paylaştılar. Tüm bunların yanında kendisine özgü sesi ile gönülleri fetheden Yakarçelik, “Geçici” albümünü “Benim doğru dürüst bir imzam bile yok; her şeyin geçici olduğu bir dünyada keşke bu kalıcı olsa” diye anlatıyor.

Albümdeki şarkılardan Darıldı Şans, Hep Böyle Kal, İki Yol ve Saklı Kent gerçekten etkileyici aranjmanların eşliğinde sil baştan oluşturulmuş. Albümü mutlaka notlarınız arasına alın, dinlediğiniz zaman apayrı dünyalara ulaşıyorsunuz.

CEYLAN ERTEM – YİNE DE AMİN

Ceylan Ertem’in çıkardığı “Yine de Amin” adlı albüm çalışması içine kattığı renkli isimlerle insanları yeniden caz müziğe aşık edip, latin ezgilerle süslü yapısıyla köklerinden sıyrılmış cazın tüm noktalarını bizlere hissettiriyor. Albüme iki bestesini vererek Ertem’i onure eden Sıla ile genç sanatçının hayranlık duyduğu, daha önce de bestesini seslendirdiği Yıldız Tilbe’nin bir bestesi albümün şekillenmesinde önemli rol oynamış. Klasik cazın dışında, popla süslü caz yapısının tüm ayrıntılarını ‘Yine de Amin’ de şahane biçimde dinledik. 24. İstanbul Caz Festivali ‘Gece Gezmesi’ bölümünde konser veren Ceylan Ertem, caz müziği besleyen değişik yapısıyla insanların belleğinde derin izler bırakıyor. Sıla’nın “Esmer” ve “Korsan” adlı iki bestesi albümde gerçekten dikkatleri üzerine çekiyor.

Albümün genelinde gördüğümüz kaliteli pop ve caz etkisi, sanatçının sesindeki puslu gizemin rengini daha anlamlı kılmış. Mutlaka bu albümü dinlemelisiniz.

ESRA KAYIKÇI – BOZGUN HATIRA

Arkeolog olup, İzmir’de 4 yıl Alliaoni kazısında çalışan sanatçı Esra Kayıkçı, arkeoloji ve cazı aynı pota içinde eriten inanılmaz bir caz albümüne imza attı. ‘Bozgun Hatıra’ Rock, Swing ve pop tonlarını içine alıp köklerinden sıyrılmış cazın muhteşem bir örneği! Albümde insanların kendi içsel yolcuğunu, aşk temasında birleştiği müzikal bir öyküyle dinledik.

Sözlerini Mehmet Karadağ ile birlikte yazdığı, kendi bestelerinden oluşan albüm 9 parçadan oluşuyor. Ediz Hafızoğlu, Volkan Hürsever, İmer Demirer, Engin Recepoğulları, Cenk Erdoğan, Bulut Gülen, Seçil Kuran, Eylül Biçer gibi birbirinden değerli müzisyenlerden oluşan bir sanatçı grubu albümde Esra Kayıkçı’ya eşlik etti. Burada sanatçının hafif ritimde insanı etkileyen müzikleri cazın eşsiz örneklerinden birisini oluşturuyor. Ben sanatçıyı geç tanıdım, hatta bu konuda kendime kızdım. Tarihin büyülü atmosferine yolculuk yaptığımız albüm müzikleri, şimdiye dek görmediğim biçimde insanı cazın derin atmosferine sokuyor. Kayıkçı’nın doğal müziklere kattığı kendine has caz yapısı gerçekten muhteşem! Albümü dinleyin, asla pişman olmayacaksınız!

Esra Kayıkçı, 1999 yılında müzik teorisi ve gitar eğitimine başladı. 2002-2006 yılları arasında Trakya Üniversitesi Arkeolojibölümünde okudu. 2003-2006 yılları arasında İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Allianoi kurtarma kazısında görev aldı. 2008 yılında Allianoi’nin sular altında kalmaması için sözleri Nilay Yılmaz’a, müziği kendisine ait olan Su Perisi Şarkısı’nı besteledi. Su Perisi Şarkısı, Allianoi’ye mektuplar adlı kitapla birlikte cd olarak yayınlandı. Elif Çağlar ile caz vokal çalıştı. Sheila Jordan ve Mark Murphy gibi büyük isimlerin workshop’larına katıldı. 2011 yılında Akbank’ın düzenlediği “Jamzz” adlı yarışmada yarı finale kaldı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne aldı.

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com