46. İstanbul Müzik Festivali “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” MISCHA MAISKY’e Takdim Edildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda 12 Haziran’a kadar devam edecek olan 46. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibini buldu. 46. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, özgün yorumlarıyla efsanevi viyolonselciler arasında yerini alan Mischa Maisky’e takdim edildi. Maisky ödülünü 2 Haziran Cumartesi günü Franz Liszt Oda Orkestrası eşliğinde Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirdiği konserin ardından İstanbul Müzik Festivali Direktörü ve İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak’tan teslim aldı.

Ödül töreninin ardından Çellistanbul grubu, Poyraz Baltacıgil, Mutlu Varlık Kocaili ve Şansu Altınok’tan oluşan çellistler Mischa Maisky ile beraber Heitor Villa-Lobos’un bir eserini de seslendirdiler.

MISCHA MAISKY

46. İstanbul Müzik Festivali, dünyada solist olmadığı önemli orkestra, birlikte çalmadığı efsanevi isim kalmayan viyolonselci Mischa Maisky’i iki konserde birden ağırlıyor. Maisky’nin, günümüzün en köklü oda orkestraları arasında sayılan Franz Liszt Oda Orkestrası’na eşliğindeki ilk konseri 2 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşti. Mischa Maisky’nin 46. İstanbul Müzik Festivali’nin “aile bağları” temasına gönderme yapan ve kızı Lily ve oğlu Sascha’yla birlikte gerçekleştireceği Maisky Kesişmeleri konseri ise 4 Haziran Pazartesi akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleşecek.

20. yüzyılın efsanevi viyolonselcileri Rostropovich ve Piatigorsky’nin varisi olarak anılan ve dünyada iki isimle de çalışmış tek isim olma ayrıcalığı taşıyan Maisky’i Rostropovich “Genç kuşak viyolonselciler arasında en üstün yeteneklerden biridir. Çalışında şiirselliği ve nefis bir zarafeti büyük bir ölçülülük içinde parlak bir teknikle birleştiriyor” sözleriyle övüyor.

70 yıl önce Letonya’da doğan Mischa Maisky, Rusya’da eğitim gördü. Maisky, kariyerinin en önemli konserlerini 2000 yılında gerçekleştirdiği J.S. Bach turnesinde verdi. Büyük besteciye duyduğu derin hayranlığın göstergesi olan 100’ün üzerindeki konsere ek olarak Bach’ın solo süitlerini üç kez kaydetti. 2015 yılında Itzhak Perlman ve Evgeny Kissin’le Carnegie Hall’da trio olarak verdikleri konserin ardından 2016 yılında arkadaşlıklarının 40. yılını kutlamak amacıyla Martha Argerich’le bir Avrupa turnesine çıktı. Tam anlamıyla dünya çapında bir müzisyen olan Maisky, büyük uluslararası festivallerde Leonard Bernstein, Carlo Maria Giulini, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Valery Gergiev ve Gustavo Dudamel gibi büyük orkestra şefleriyle çaldı. Müzik kariyeri boyunca Viyana, İsrail ve Berlin Filarmoni Orkestraları, Londra Senfoni Orkestrası, Paris Orkestrası, Orpheus ve Avrupa Oda Orkestraları gibi dünyanın en önemli orkestralarıyla çalan Maisky, Martha Argerich, Radu Lupu, Nelson Freire, Evgeny Kissin, Itzhak Perlman, Lang Lang, Peter Serkin, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov’nun da aralarında olduğu büyük müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı.

Londra, Paris, Berlin, Viyana, New York ve Tokyo ile dünyanın diğer büyük müzik merkezlerinde coşkuyla karşılanan ve kendini bir dünya vatandaşı olarak gören Mischa Maisky’nin albümleri Tokyo’da beş kez Record Academy Prize, Almanya’da üç kez ECHO Deutscher Schallplattenpreis, Paris’te Grand Prix du Disque ve Diapason d’Or ödüllerine layık görüldü ve pek çok kez Grammy’e aday gösterildi.
Mischa Maisky, solo konserleri dışında kızı Lily Maisky ve oğlu Sascha Maisky ile düzenli olarak konserler vermeye devam ediyor.

46. İstanbul Müzik Festivali Biletleri

Festival biletleri Biletix satış sistemi ve İKSV Ana Gişe’den (10.00-18.00 arası, Pazar günleri kapalı) temin edilebilir.
Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini sadece öncelikli olarak değil festival sırasında da indirimli fiyatlarla alabiliyor. Ayrıntılı bilgi için: http://www.lalekart.org/
46. İstanbul Müzik Festivali mekânları Yandex Navigasyon’da
46. İstanbul Müzik Festivali’nin Yandex ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu müzikseverler uygulamanın “Kategoriler” bölümünde yer alan festival logosuna dokunarak konser mekânlarını haritada görebilecek ve festival mekânlarına kolayca rota oluşturabilecek.

46. İstanbul Müzik Festivali Sosyal Medyadan ve İnternet Sitesinden Takip Edin:
muzik.iksv.org
facebook.com/istanbulmuzikfestivali
twitter.com/muzikfestivali
instagram.com/istanbulmuzikfestivali
youtube.com/iksvistanbul
#istmüzikfest
#ailebağları