MÜSLÜM’ ve GERÇEKLEŞEN RÜYA! / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…

Müslüm Gürses gerçekten bizim yaşam alanımızda çok yakın günlere kadar olması olamazlardan olmuştur.

Paramparça(Teoman),Sensiz Olmaz (Bülent Ortaçgil), Murathan Mungan ile olan çalışması ve diğer konserleri arasında öne çıkan Harbiye Açık Hava Konseri, bize yansıyan zaman içinde Müslüm Gürses sıcaklığının farklı akan fotoğrafı olarak isimlendirebileceğimiz reklam çalışması ile belirginleşmiştir.

Sonuç ise bizleri hayatının son yıllarında gerçekten şaşırtan ,efsane adamın sıcacık yüreği ile çok dışarılardan hemen yanı başımıza, bizlere gelebilmesinin ve sessiz güzelliğinin portresi olarak Müslüm Baba figürünün inanılmaz başarılı hikayesinin kahramanını yine Müslüm Gürses yaratmıştır.

MÜSLÜM BABA VE ÇOCUKLARI

Kendi çocuklarının öncelikli efsanesi olan Müslüm Gürses ‘e ait güzellikler bizler tarafından çok geç fark edilebilmiş ,Arabesk ise ilgili yıllarda çoğumuzun küçümsediği dilimizi ve kulağımızı alıştırmaktan bile sakındığımız bu türe yakıştırdığımız dokunun fanatik hayranları ile kesişemeyecek yaşam hikayemizi kesinlikle ayırdığımız çizgiler ise çok uzun yıllar bizler için hep önemli olmuş. Muhterem Nur’un o çok sevdiği beyaz kostümü içinde Müslüm Baba gerçekten anlayamadığımız belki de anlamak istemediğimiz an’ların kahramanı olarak bizler tarafından da zamanında hep farklı işaretlenmiştir.

MÜSLÜM VE ARABESK TARİHİ

Konserlerinde çoğunlukla uzaklaştığımız ve jiletçi yığınlarının varlığını olumsuz anlamda dilimize acımasızca doladığımız yine ağır ağabey Müslüm Gürses ‘ten başkası olmamış,Baba’nın mirasçıları ise hep farklı algı alanımıza mahkum edilmiş olduklarını belki de bilmeden,Babalarının ölümü ile 03.03.2013 tarihinde tamamen sessizliğe gömülmüş,bilinmezliğe doğru çıktıkları yolculuklarında sızıları ile birlikte uzun yıllar ,baş kaldıramadan yine sessiz yalnızlıklarına bırakılmışlardır.

Bu acıların hikayesi, yaşamda ve hem de gelecekte Müslümcülerin hikayesi olarak tarihe geçecek olacağından o günlerde yine onların olduğu gibi kahramanlarının da haberi olmamıştır. Film bu anlamda belgesel özelliğini yitirmeden en çok hayat tarzlarını tartıştığımız , yığınlar olarak tanımladığımız insanların yani onların babası Müslüm Gürses’in aslında bilinmeyen anlaşılamayan hikayesinin de tam beş yıl sonra hak ettiği görsel sanatlar alanında yani sinema da gerçek anlatımı olmuştur.Sosyolojik anlamda incelenmesi gereken bu değişik yukarıda bahsettiğimiz yığınların çözümü bir çok uzman gibi Müslüm Baba tarafından bile tam olarak yapılamamıştır.Gecikmiş yıldızlaşmanın ,kabul görmenin ,yeni hayranlar kazanmanın son beş yılına ölümü ile de özenilecek bir sevgiye imzasını atmaya Müslüm aynı tevazusu ile sessizce başarmıştır.

YILIN EN ÇOK İZLENEN FİLMİ

Türk Sinema Tarihinin en çok izlenen filmler listesinde yerini alan ‘Müslüm’ başarısında Timuçin Esen katkısı göz ardı edilemeyecek önem de olmuştur. Günümüzde her şeyin çabuk eskidiği, vazgeçildiği ve unutulduğu gerçeğinin belirleyeceği ilkesine rağmen bu film de Timuçin Esen başarısının Müslüm filmine katkısı da tam olarak sağlanmış ve unutulmazlar arasına şimdiden girmiştir. Başarılı sanatçı Timuçin Esen’in özenli emeği filmin her karesinde birbirini aşan başarısı belirleyici olmuştur.

Esen rolü kabul edişinden itibaren çekimlere kadar geçen süre de Amerika daki çalışma günlerine sanatçının Greta Seacat adlı oyuncu koçunun da eşlik ettiği kendi anlatımıyla bildiğimiz çağdaş anlayışa yakışan sürecin ortaya çıkışı yine sinemamızda ilklere girerek başarılı örnekler arasında yerini almıştır.

Müslüm Baba’ya yoğun sempatisinin ise sanatçının öne çıkmış arabesk kimliğinin ardında kalmış ,asıl türkücü kimliğinin önemi yine sanatçı tarafından ortak nokta olarak benimsenmiş, Müslüm Baba rolünün tüm zorluğunun bilincin de olan sanatçı, hazırlanma döneminde hem Müslüm –Muhterem çiftinin özelliklerine hem de Babanın hayranlarının varlığını unutmadan karaktere hazırlanmıştır.. Müslüm Baba ile sanatçı Esen’in rüyasal görüşmeleri ise film sürecinde kendisine olumlu etki olarak yine kendisinin yansıttığı röportajlarında sıkça ilgili çalışmaya etkili olmuştur.

BAŞARIYI DOĞRU YORUM GETİRMİŞ!

Timuçin Esen bu zor projeyi gerçekçi yapısını kaybetmeden Müslüm karakterinin içine iyi bir masa çalışmasını takip eden oyunculuk performansı ile ulaşması kendisine öncelikle karakter çözümünün anahtarını vermiştir.Babanın zorluklarla dolu hayatı ve hayatının tüm dönemlerinde önemli olan hareket,tavır ve müziğinin yorumsal anlamda doğru çözümü filmin başarı grafiğinde de önemli olmuştur. Film de taklit yerine gelen doğru yorum anlayışı belgeselliğini hatta daha sıcak yakınlığını sağlayan biyografik yapısını kaybetmeden çalışmanın özde Timuçin Esen’in sanatçı kimliği ile de güzelleştirilmiş, biçimde de istenilen renklere Müslüm karakterini Timuçin Esen başarısının filmde buluşturduğu da görülmüştür.. Makyaj anlamında diğer ayrıntıların doğru uygulaması ile birlikte diksiyon,beden dilinin yukarıda belirttiğimiz gibi tavırlarla beslenmesi, sinemanın kendine özgü illizyonunun da seyircisine tam olarak ulaştırılması film için önemli olmuştur. Müslüm Babanın yaşanılası zor hayatı içinde kaybetmediği güzel insan figürü ,dingin yapısı,iç yapısını seslendiren müziğinin beste –güfte formunda yarattığı fırtına ile fanatik hayranlarının çözümsüz bağlılığı ile gerçek efsane kimliğinin çarpık değil çarpıcı özelliği bu film ile günümüzde gündeme yeniden oturmuştur.

Timuçin Esen Başarısı Çok Önemli!

Timuçin Esen oyuncu kimliği ile birlikte müzisyen kimliğini bu filmde gerçekten özenilecek nitelikte buluşturmuştur.Yaşamında önceden Arabesk tür gibi Müslüm Gürsesle de tanışmamış olmasına rağmen içinden aslına uygun ve eşyanın kendisine aykırı olmayan öz ve biçimde olduğu gibi seslendirdiği şarkılarla da mükemmeli büyük bir bütünsellik içinde yakalamıştır. Zor da tercih hakkını kullanarak sanatçının seslendirdiği oniki (12) civarında Müslüm parçası tüm uyumun belki de en gözde çalışması olmuştur.Film bütünü içinde Müslüm Baba’nın şarkı söyleme ve duyma özleminin yeniden yaratıcı yanını da beslemesi bakımından önemini vurgulamıştır.

‘MÜSLÜM’ KATKI SAĞLAYAN OYUNCU, YÖNETMEN VE DİĞER…

Filmin oyuncu kadrosunda Timuçin Esen’in dışında Zerrin Tekindor( Muhterem Nur),Ayça Bingöl(Emine Akbaş),Erkan Can( Limoncu Ali),Taner Ölmez(Ahmet Akbaş),Şahin Kendirici(Genç Müslüm),Turgut Tunçalp(Mehmet Akbaş) ve diğer sanatçıların başarılarına alkışlarımızı ,Hakan Günday,Gürhan Çiftçi ‘nin temiz ve akıcı kalemlerinin mürekkebinin hiç bitmemesini ,Ender Akay-Sunay Özgür’e beste çalışmalarının başarısını ,Hakan Kırvavaç(Ketche) ve Can Ulkay imzalı yönetmenlerin doğru detaylarda buluştuğunu , görüntü ve kurgunun Szecsanov-Presheva çalışmasında estetik anlamda katkılarını, Mustafa Uslu’ya da yapım anlamında teşekkürlerimiz yürekten oluşturmuştur.

Füsun Akmen Balkaya/Nişantaşı City’s
20/Kasım/2018