İŞ SANAT Şubat 2019

Cazdan Klasik Müziğe, Anadolu Ezgilerinden Edebiyata Uzanan Dolu Dolu Bir Şubat Ayı!

İş Sanat, klasik müziğin duayenlerinden cazın yıldızlarına, Anadolu ezgilerden şiirimizin usta kalemlerinden dizelerin seslendirildiği dinletilere ve müzikli çocuk oyunlarına uzanan renkli programıyla Şubat ayında da sanatseverlerin buluşma noktası olacak

Sanatseverlerin buluşma noktası İş Sanat’ta etkinlikler Şubat ayında da hız kesmeden devam ediyor. Ses rengiyle dikkatleri üzerine çeken başarılı müzisyen Cem Adrian, Anadolu türkülerini yorumlayacağı konserde, 6 Şubat akşamı İş Sanat sahnesinde olacak. Klasik müziğin divası Magdalena Kožená ise Age Of Enlightenment Orkestrası ile eşliğinde sanatseverleri 9 Şubat akşamı büyülemeye geliyor. Bir şubat ayı klasiği haline gelen Aşk Şiirlerinden Seçmeler, 11 Şubat akşamı şiir tutkunlarına romantik bir gece yaşatacak. 17 Şubat günü, Evvel Zaman Dışından Masallar serisinin sevilen oyunu Orman Lokantası çocuklarla buluşacak. Sahneyi 19 Şubat’ta, kabare, vodvil ve opera müziklerini punk öğelerle alışılmadık bir tarzla harmanlayan The Tiger Lillies alacak. Çello ve fagotun iki parlayan yıldızı Simge Keskin ve Ece Özer, 25 Şubat akşamı Millî Reasürans Konser Salonu’nda izleyici karşısına çıkacak. Ayın son konserinde ise sahne, cazın usta ismi Arturo Sandoval ile 27 Şubat akşamı kapanacak.

Cem Adrian’dan Seçkiler

Sıra dışı ses rengiyle Türkiye’nin değerli müzisyenlerinden olan Cem Adrian, 6 Şubat Çarşamba akşamı İş Sanat’ta Seçkiler adlı projesiyle konser verecek. 2004 yılında Fazıl Say’ın öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edilen sanatçı, bu okulda aldığı şan ve kompozisyon eğitimleri sonrasında birçok farklı müzik türünde sergilediği yorumlarla dikkat çekti. Anadolu türkülerini kendine has tarzıyla yorumlayacağı Cem Adrian’ın Seçkiler adlı projesinde kendi alanlarında sayısız başarıya imza atmış olan Ahmet Aslan, Jehan Barbur, Erdal Erzincan ve Gökhan Kılıç konuk olacak. 6 Şubat Çarşamba akşamı 20.30’da İş Sanat sahnesinde gerçekleşecek bu konseri kaçırmayın.

Klasik Müziğin Divası mezzo-soprano Magdalena Kožená İş Sanat’ta

Washington Post’un “gerçek bir diva” olarak söz ettiği, opera salonlarının aranan ismi mezzo- soprano Magdalena Kožená İş Sanat’ta sahne alıyor. 2001 yılında kaydettiği arya albümleri ile Gramophone Solo Vokal Ödülü’nü kazanan Kožená, klasik müzik dünyasına sayısız eser sığdırmakla kalmamış, 2017 yılında da ‘Magdalena Kozena meets Cole Porter’ isimli bir caz albümü çıkarmıştı. Albümle ilgili hislerini şöyle ifade eder: “Cole Porter’ın şarkılarına ve o dönemin müziğine öğrencilik yıllarımda aşık oldum. Ben Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Peggy Lee ve diğer caz efsanelerinin büyük bir hayranıyım. Kayıtları hala favorilerim arasında…”
Kožená’ya sahnede, 30 yıl önce, bilinen orkestra kurallarını yıkıp, yerine yepyeni müzikal anlayışa sahip bir topluluk oluşturan Londralı Age Of Enlightenment Orkestrası eşlik edecek. Orkestrada bulunan tüm müzisyenlerin hem eşsiz yetenekleri hem de birbirinden farklı fikirleri var. 9 Şubat Cumartesi akşamı 20.30’da İş Sanat’ta gerçekleşecek konserin şefliğini, kariyeri boyunca birçok prestijli orkestraya şeflik yapmış İtalyan Giovanni Antonini üstleniyor.

Edebiyatın Usta Kalemlerinden Aşk Şiirleri

Bir şubat ayı klasiği haline gelen Aşk Şiirlerinden Seçmeler, şiir tutkunlarına romantik bir gece vadediyor. “Sende Ben İmkânsızlığı Seviyorum” başlıklı dinletiyi Atilla Birkiye hazırladı, Mehmet Birkiye sahneye uyguladı. Serdar Yalçın’ın piyanosu ve besteleri eşliğinde bir sanatçı lokali atmosferinde gerçekleşecek dinletide, modern şiirimizin ustalarından Ahmed Hâşim, Nâzım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Osman Saba, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Oktay Rifat, Orhan Veli, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, İlhan Berk, Sabahattin Kudret Aksal, Necati Cumalı, Özdemir Asaf, Attilâ İlhan, Arif Damar, Can Yücel, Ümit Yaşar Oğuzcan, Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya’dan seçilmiş şiirler yer alıyor. Tilbe Saran, Hümay Güldağ, Metin Belgin ve Hakan Gerçek’in sesleriyle hayat vereceği dizeler, Sevgililer Günü’nün hemen öncesinde 11 Şubat Pazartesi akşamı saat 20.30’da İş Sanat’ta yankılanacak.
Dinleti ücretsizdir. Yerler numarasız ve salon kapasitesiyle sınırlıdır.

Macera Dolu Bir Masal: Orman Lokantası İş Sanat Konser Salonu’nda

İş Sanat‘ın geleceğin sanatseverleri çocuklar için hazırladığı müzikli masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar serisinden Orman Lokantası, 17 Şubat Pazar günü çocukları eğlence dolu bir maceraya davet ediyor. Yekta Kopan’ın kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği ve Sevinç Erbulak’ın anlatımı ile renklenecek Orman Lokantası, çocuklara eğlenceli bir gün yaşatacak. Orman Lokantası oyununun müziklerini Çiğdem Erken, kostümlerini Tomris Kuzu, koreografisini Tuğçe Tuna, sahne ve dekor tasarımını ise Cem Yılmazer yaptı. Hansel ve Gretel’in macera dolu serüveninde yepyeni hikâyeler keşfedecek olan minik izleyiciler kendilerini bambaşka bir masalın ortasında bulacaklar.
Müzik ve dansla dolu bu oyunu kaçırmamak için 17 Şubat Pazar günü, saat 15.00’i takvimlerinize not etmeyi unutmayın.

Sıra dışı performanslarıyla The Tiger Lillies geliyor

1989 yılında Martyn Jacques tarafından kurulan The Tiger Lillies, tiyatroyu, kabareyi, vodvilleri, çingene müziklerini, operayı, şansonları punk öğelerle alışılmadık bir tarzda ve sıra dışı bir sahne performansıyla harmanlıyor.

İki Olivier Ödülü sahibi grup, ‘The Gorey End’ (2003) albümü ile Grammy’e aday gösterildi. Her yıl 200’ün üzerinde konser veren ve 30’u aşkın albüm kaydı olan The Tiger Lillies, farklı disiplinlerden sanatçılarla (sirk performansçıları, avant-garde fotoğrafçılar, dansçılar, kuklacılar, klasik müzik toplulukları) bir araya gelerek performanslar sergiliyor. Unutulmaz gösterileriyle heyecanla beklenen The Tiger Lillies’in sıra dışı performansı 19 Şubat, Salı İş Sanat sahnesinde.

Şubat Ayı’nın Parlayan Yıldızları Simge Keskin ve Ece Özer

Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar serisi, Şubat ayında genç çellist Simge Keskin ve fagot sanatçısı Ece Özer ile devam ediyor.
2009 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı yarı zamanlı olarak kazanan Simge Keskin, 2013 yılında kurulan “Ensemble Çellizm”in grup üyesi oldu ve bu grupla birlikte konserler verdi. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Fagot Ana Sanat Dalı’na kabul edilen Ece Özer; Portekiz, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Almanya başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde yer aldı.

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 25 Şubat, Pazartesi akşamı saat 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda.
Konser ücretsizdir. Rezervasyon; 0 212 316 10 83 numaralı telefondan veya rezervasyon@issanat.com.tr adresinden yapılabilir.

Bol Grammy Ödüllü Trompetçi Arturo Sandoval İlk Kez Türkiye’de İş Sanat’ta

Caz sahnesinin en önemli isimlerinden biri olan Arturo Sandoval, Türkiye’de ilk kez İş Sanat Konser Salonu’nda sahne alıyor. 19 Grammy adaylığının 10’unda bu önemli ödülü kazanan usta trompetçi, 12 yaşında tanıştığı trompetiyle kendine has bir çalma tekniği geliştirerek caz dünyasının sembol isimlerinden biri haline geldi. Bu yıl 70 yaşını kutlayacak sanatçının, Dizzy Gillespie orkestrasında başlayan ve Küba’dan Amerika’ya uzanan kariyer yolculuğu bugün hala birçok müzisyen için ilham verici olmaya devam ediyor. Trompette olduğu kadar piyanodaki ustalığı, dünyanın önde gelen orkestraları ile gerçekleştirdiği müzikal birliktelikler ve birçok film için bestelediği müzikler ile Arturo Sandoval, İş Sanat’ta uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir performansa imza atacak. 27 Şubat Çarşamba akşamı 20.30’da gerçekleşecek konseri ajandalarınıza not etmeyi unutmayın.

İş Sanat’ta Şubat Ayı

6 Şubat Çarşamba, 20.30
Cem Adrian “Seçkiler”
Jehan Barbur vokal
Erdal Erzincan vokal-bağlama
Ahmet Aslan vokal-gitar
Gokhan Kılıc bağlama

9 Şubat Cumartesi, 20.30
Magdalena Kožená
The Orchestra Of Age Of Enlightenment
Giovanni Antonini şef

11 Şubat Pazartesi, 20.30
Sende Ben İmkânsızlığı Seviyorum
Aşk Şiirlerinden Seçmeler II

17 Şubat Pazar, 15.00
Evvel Zaman Dışından Masallar – Orman Lokantası
Yazan: Yekta Kopan
Yöneten: Serdar Biliş
Anlatan: Sevinç Erbulak

19 Şubat Salı, 20.30
The Tiger Lillies

25 Şubat Pazartesi, 20.30
Millî Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar
Simge Keskin – çello
Ece Özer – fagot

27 Şubat Çarşamba, 20.30
Arturo Sandoval