15. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ Programı Açıklandı

Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 18 – 28 Mart tarihleri arasında 15. kez düzenlenecek.

68 ülkeden toplam 1.406 kısa filmin başvurduğu 15. Akbank Kısa Film Festivali; “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı festivalde; 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj film seyirciyle buluşacak.

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Yönetmenin, Sundance Film Festivali’nden ödüllü ve bununla birlikte toplam 16 ödülü bulunan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde izlenebilecek. Sanatçı gerçekleştireceği Masterclass ile de sinemaya dair deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

KISADAN UZUNAda bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olacak. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer bu bölümde
sinemaseverler tarafından izlenebilecek. Ayrıca Mehmet Can Mertoğlu bir söyleşi ile deneyimlerini aktaracak.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic.
Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşecek ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer alıyor. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengin; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.

15. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için:

akbankkisafilmfestivali.com ve akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Akbank 15. Kısa Film Festivali Programı

18.03.2019 Pazartesi

11:00 Perspektif ( A )

A1Kesik – 10′
A2Dulce – 10’37”
A3Hand – 22’51”
A4Ben Sizden Değilim – 10′
A5Sashka – 26′

13:00 Festival Kısaları ( A )

A1Finiş – 12’26”
A2Sevinç Vesaire – 15′
A3Boşluk – 15′
A4Titanyum – 15′
A5Taş – 12′

16:00 Dünyadan Kısalar ( A )

A1Caroline – 12′
A2Like a Good Kid – 20′
A3Bonobo – 18’23”
A4The Field – 19′

18:30 Söyleşi* Senaryo Yazarken – Ercan Kesal

20:30 Belgesel Sinema ( A )

A1Srbenka – 70′

19.03.2019 Salı

11:00 Perspektif ( B )

B6Vermine – 6’03”
B7Elly – 19′
B8Las Cruces – 29′
B9Royal Blue – 21′

13:00 Festival Kısaları ( B )

B6Apartman – 9’54”
B7Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var – 13′
B8Her Şey Yolunda – 16’22”
B9Bir Taşra Rüyası – 19′
B10Saksak: Bir Tütün Belgeseli – 20′

15.00 Atölye – Mobil Cihazlarla Film Çekmek, Teknoloji ve Film Üretimi İlişkisi
Selim Evci, Gökhan Tiryaki

16:00 Dünyadan Kısalar ( B )

B5Judgement – 15′
B6Excuse Me, I’m Looking for the Ping-Pong Room and My Girlfriend – 23’11”
B7Detainment – 30′

18:30 Söyleşi* Sinemada Tanıtım ve Pazarlama Süreci – İmre Tezel, Zümrüt Burul, Uğur Yüksel

20:30 Özel Gösterim ( A )

A1Fifteen – 10′
A2San Miguel – 18′
A3Our Song to War – 14’09”
A4Los Bastardos – 16’17”
A5Mini Miss – 15′
A6Guilt – 16’20”

20.03.2019 Çarşamba

11:00 Perspektif ( C )

C10Affidavy for Khanali – 15′
C11Fegere – 26′
C12Private Eye – 22′
C13La Chute – 14’22”

13:00 Festival Kısaları ( C )

C11Çürük – 11’20”
C12Kurbağa Avcıları – 29’40”
C13Ablam – 22’47”
C14Sonsuz – 13’06”

15.00 Atölye – Görüntü Yönetmenliği Atölyesi
Murat Tuncel

16:00 Dünyadan Kısalar ( C )

C8A Cold Summer Night – 21’07”
C9Hector Malot: The Last Day of the Year – 25′
C10The Summer of the Electric Lion – 22′

18:30 Söyleşi * Oyunculuk Üzerine – Hazar Ergüçlü

20:30 Dünyadan Kısalar ( D )

D11All These Creatures – 13′
D12Kado – 15′
D13On the Border – 15′
D14Precious – 27’18”

21.03.2019 Perşembe

11:00 Perspektif ( D )

D14The Other – 5′
D15Spring – 23′
D16Naftalin – 20′
D17A Room with a Coconut View – 28’25”

13:00 Kısadan Uzuna ( A )

A1Fer – 14′
A2Yokuş – 14′
A3Albüm – 105′

15.00 Atölye – Sinemada Alternatif Eğitimler
Bau IDEA

16:00 Perspektif ( E )

E18Kek – 8′
E19Third Kind – 32′
E20#Profit – 24′
E21Amca – 11′

18:30 Söyleşi* Edebiyat ve Sinema İlişkisi – Hakan Bıçakçı

20:30 Dünyadan Kısalar ( A )

A1Caroline – 12′
A2Like a Good Kid – 20′
A3Bonobo – 18’23”
A4The Field – 19′

22.03.2019 Cuma

11:00 Perspektif ( F )

F22A Bus – 6′
F23Balaca – 12’48”
F24Widdershins – 11’10”
F25Paradoks Bir Koşu – 30′
F26Operation Jane Walk – 16’13”

13:00 Perspektif ( G )

G27Plastic – 6′
G28The Role – 12′
G29More Than Silver – 27’15”
G30Burkina Brandenburg Komplex – 19’19”
G31Flame – 15′

14.30 Atölye – Senaryo Atölyesi
Gordan Matic

16:00 Belgesel Sinema ( A )

A1Srbenka – 70′

18:30 Söyleşi* Belgesel Sinema – Nebojša Slijepčević

20:30 Dünyadan Kısalar ( B )

B5Judgement – 15′
B6Excuse Me, I’m Looking for the Ping-Pong Room and My Girlfriend – 23’11”
B7Detainment – 30′

23.03.2019 Cumartesi

11:00 Perspektif ( H )

H32El Feneri – 6′
H33One Small Step – 13′
H34Histories of Wolves – 22′
H35Cat Days – 11’09”
H36Pauline Asservie – 24′

13:00 Perspektif ( I )

I37Paris You Got Me – 9′
I38Those Who Desire – 24′
I39Egg – 12’07”
I40Hayat Nöbeti – 18′
I41Le Tigre de Tasmanie – 13’20”

14.30 Atölye – Oyunculuk Atölyesi
Merve Taşkan

16:00 Deneyimler ( A )

A1Take Note – 17′
A2Tasnim – 12′
A3Sand Storm – 87′

18:30 Söyleşi* Deneyimler: Elite Zexer

20:30 Dünyadan Kısalar ( C )

C8A Cold Summer Night – 21’07”
C9Hector Malot: The Last Day of the Year – 25′
C10The Summer of the Electric Lion – 22′

24.03.2019 Pazar

11:00 Özel Gösterim ( B )

B7Çentik – 4’50”
B8Afaf – Günahsız – 5′
B9Biilaç – 2’49”
B10Gülizar – 5′
B11Bigger Than Life – 30′

13:00 Perspektif ( J )

J42Bloeistraat 11 – 9’41”
J43Doğu Yakası – 19′
J44Tungrus – 13′
J45TNT Boxerstory – 19’42”
J46Blau – 15′

16:00 Festival Kısaları ( A )

A1Finiş – 12’26”
A2Sevinç Vesaire – 15′
A3Boşluk – 15′
A4Titanyum – 15′
A5Taş – 12′

18:30 Söyleşi* Kısadan Uzuna – Mehmet Can Mertoğlu

20:30 Kısadan Uzuna ( A )

A1Fer – 14′
A2Yokuş – 14′
A3Albüm – 105′

26.03.2019 Salı

11:00 Perspektif ( K )

K47Three Centimetres – 9′
K48Domashnee Video – 29′
K49Tapınak Şövalyeleri – 19’09”
K50Venerman – 17′

13:00 Perspektif ( L )

L51Good Intentions – 8’35”
L52Abla – 17′
L53Equally Red and Blue – 21′
L54Pompon Girl – 26′

16:00 Perspektif ( M )

M55 Sonata – 3’22”
M56Kalanlar – 12′
M57Patision Avenue – 13′
M58Inanimate – 8’35”
M59Hikayeci – 16′
M60The Traffic Separating Device – 15′
M61Coyote – 10′

18:30 Söyleşi* Türkiye’de Sinema Eleştirmenliği – Selin Gürel, Burak Göral, Melikşah Altuntaş

20:30 Festival Kısaları ( B )

B6Apartman – 9’54”
B7Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var – 13′
B8Her Şey Yolunda – 16’22”
B9Bir Taşra Rüyası – 19′
B10Saksak: Bir Tütün Belgeseli – 20′

27.03.2019 Çarşamba

11:00 Perspektif ( N )

N62Lupus – 4′
N63Ertesi Gün – 9’32”
N64Je Sors Acheter Des Cigarettes – 13’35”
N65As It Is In Earth – 13’05”
N66Alba: Not Everyone Will Be Taken Into The Future – 10′
N67Zor Yol – 13′
N68The Divine Way – 15′
N69Dönüş – 19‘27”

13:00 Perspektif ( G )

G27Plastic – 6′
G28The Role – 12′
G29More Than Silver – 27’15”
G30Burkina Brandenburg Komplex – 19’19”
G31Flame – 15′

16:00 Dünyadan Kısalar ( D )

D11All These Creatures – 13′
D12A Gift – 15′
D13On the Border – 15′
D14Precious – 27’18”

18:30 Söyleşi* Cast Direktörünün Görevi Nerede Başlar, Ne Kadar Sürer? – Ezgi Baltaş

20:30 Festival Kısaları ( C )

C11Çürük – 11’20”
C12Kurbağa Avcıları – 29’40”
C13Ablam – 22’47”
C14Sonsuz – 13’06”

28.03.2019 Perşembe

11:00 Özel Gösterim ( A )

A1Fifteen – 10′
A2San Miguel – 18′
A3Our Song to War – 14’09”
A4Los Bastardos – 16’17”
A5Mini Miss – 15′
A6Guilt – 16’20”

Etkinlikler ücretsizdir.

Reklamlar