PSM CAZ FESTİVALİ Başlıyor!

PSM Caz Festivali’nde film gösterimleri, ilgi çekici atölyeler ve açık havada farklı tatlarda dinletiler de var…

PSM Caz Festivali, 5 haftaya yayılan dopdolu programında; müziğin efsane isimlerinin ve genç yeteneklerin dikkat çekici performanslarının yanı sıra, sanatın farklı alanlarında gerçekleşecek birbirinden çeşitli etkinlikleri ile sanatseverleri ağırlıyor. Festival kapsamında ücretsiz gerçekleşecek film gösterimleri, özel konserler ve atölyeler 7’den 70’e tüm sanatseverlere kaçırılmayacak bir deneyim sunacak!

Caz’lık Sinema PSM Caz Festivali’nde

PSM Caz Festivali kapsamında Amfi’de gerçekleşecek ücretsiz film gösterimlerinde; en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz olan on iki yaşındaki Miguel Coco’nun hikayesinin anlatıldığı Coco; besteci, trombonist, big band şefi ve aranjör olan Glenn Miller’ın yaşamını konu eden 1953 yapımı The Gleen Miller Story; bir yaz aşkı efsanesi Grease; zor zamanlar ve kişisel çarpışmaların bir jenerasyonun sembolü haline gelen müziklerle paylaşıldığı film Jersey Boys; Johnny Cash’in hayatını kronolojik olarak perdeye aktaran Walk the Line; soul müzisyeni James Brown’ın hayat hikayesini paylaşan Get on Up, 2015’ten bir performans kaydını izleyiciyle buluşturan Trance Frendz: An evening with Ólafur Arnalds and Nils Frahm yer alacak.

7 Mayıs Salı 20.00 – Get On Up

14 Mayıs Salı 20.00 – Jersey Boys

15 Mayıs Çarşamba 19.00 – Trance Frendz: An evening with Ólafur Arnalds and Nils Frahm

19 Mayıs Pazar 16.00 – Coco

23 Mayıs Perşembe 20.00 – Grease

28 Mayıs Salı 20.00 – Walk the Line

30 Mayıs Perşembe 20.00 – The Glenn Miller Story

Genç Yetenekler için Gönüllü Proje: Jazz It Up!

Genç sanatçıların keşfedilmesini destekleyen Jazz It Up!, bu sene de caz müziğin genç isimlerine performans imkanı sağlayacak. Yeni yeteneklerin gönüllülük esasıyla sahnede olduğu, ücretsiz konserlerde Gizem Nur Dal Quartet, Seven Trio, Elif Cohaz Quintet, aytenbando, Gündoğdu Septet Amfi’de sahne alacak.

Gizem Nur Dal Quartet – 3 Mayıs Cuma 19.00

Elif Seven Trio -10 Mayıs Cuma 19.00

Elif Cohaz Quintet – 17 Mayıs Cuma 19.00

aytenbando – 24 Mayıs Cuma 19.00

Gizem Gündoğdu Septet – 01 Haziran Cumartesi 19.00

PSM’nin Festival Geleneği: Plak Pazarı

Zorlu PSM’nin festival geleneği haline gelen “Plak Pazarı” 11 Mayıs Cumartesi günü Zorlu PSM fuaye alanında İstanbul’un en sevilen plak dükkanlarının özel seçkileriyle yer alacak.

Plak Pazarı // 11 Mayıs Cumartesi // 16.00 – 22.00

Yetişkin ve Çocuk Atölyeleri

Zuhal Müzik – Jazz’ın En Eğlenceli Hali atölyesiyle, miniklerin sanata dokunmalarını amaçlayan, 6-10 yaş grubuna özel bir dille cazın melodilerini yayan en bilindik enstrümanlar tanıtılacak. 3 Boyutlu Pop-Up Kolaj Atölyesi’nde minikler topladıkları malzemeleri kesip yapıştırarak müzik temalı kolajlar hazırlayacak. Efsaneler Atölyesi’nde çocukların dünyaca ünlü sanatçıları keşfetmeleri oyun temasıyla keyifli bir hal alacak.

Çocuklar kadar yetişkinlerin de sanatın farklı yönlerine dokunacağı atölyeler PSM Caz Festivali boyunca katılımcılarını bekliyor. Albüm Kapağı Tasarımı Atölyesi poster tasarımlarıyla öne çıkan baskı atölyesi Big Baboli Print House kurucularıyla uygulamalı olarak gerçekleşecek. Kalemleriyle cazın duayenleri olan Sevin Okyay ve Feridun Ertaşkan ise Cazın Altın Çağı atölyesinde sıra dışı hikâyeleri, dinlemesi en keyifli haliyle katılımlara aktaracak.

Çocuk Atölyeleri | Zuhal Müzik – Jazz’ın En Eğlenceli Hali // 4 Mayıs Cumartesi // 17.30

Yetişkin Atölyeleri | Albüm Kapağı Tasarımı Atölyesi// 10 MayısCuma // 17.00

Çocuk Atölyeleri | 3 Boyutlu Pop-Up Kolaj Atölyesi // 19 Mayıs Pazar // 14.30

Yetişkin Atölyeleri | Cazın Altın Çağı (Sevin Okyay ve Feridun Ertaşkan) // 25 Mayıs Cumartesi // 17.00

Çocuk Atölyeleri | Efsaneler Atölyesi// 26 Mayıs Pazar // 14.30 & 15.30

Caz Eşliğinde Yoga: Inhale Exhale Jazz It Yoga

Janus Yoga Studio ortaklığıyla düzenlenen Inhale Exhale Jazz It Yoga atölyesi cazın ruhu besleyen tınılarını, yoganın sükuneti ve huzuruyla buluşturuyor.

Inhale Exhale Jazz It Yoga // 25 Mayıs Cumartesi // 10.30 – 12.30

PSM Caz Festivali Yan Etkinliklerini İlk Kez PSM Dışına Taşıyor!

PSM Caz Festivali, üçüncü yılında ilk kez PSM dışına çıkarak ücretsiz konserle İstanbullu cazseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Kahve Kokusu Eşliğinde Caz: Petra’da Flapper Swing

Kahveseverler arasında kısa zamanda efsaneye dönüşerek İstanbulluların bir parçası haline gelen Petra Gayrettepe, PSM Caz Festivali kapsamında Flapper Swing konseri ile keyifli bir pazar etkinkinliğine ev sahipliği yapacak.

PSM Caz Festivali – Petra’da Caz: Flapper Swing // 05 Mayıs 2019 // 12:00

PSM Caz Festivali Kontra Plak’ta!

PSM Caz Festivali, Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından Korhan Futacı ve Kerem Akdağ ile ilk kez Zorlu PSM sınırları dışına taşınıyor. Müzikseverlerin uğrak noktası Kontra Plak’ta ücretsiz gerçekleşecek etkinlikte, Korhan Futacı grubuyla birlikte özel bir performansla dinleyicilerin karşısında olacak. Performans öncesi ve sonrasında ise DJ setinin başında Kerem Akdağ yer alacak.

PSM Caz Festivali – Kontra Plak Buluşması: Korhan Futacı / Kerem Akdağ (Live) // 4 Mayıs Cumartesi // 15.30 Kerem Akdağ – 17.00 Korhan Futacı (Live)

PSM Caz Festivali ve Afyonkarahisar Caz Festivali Aynı Çatı Altında

PSM Caz Festivali ve bu sene 19. kez düzenlenecek Afyonkarahisar Caz Festivali, eş konserlerle bir araya gelerek İstanbul ve Anadolu arasında bir müzik köprüsü yaratıyor. İş birliği kapsamında aynı başlık altında gerçekleşecek konserlerde ‘Barış Demirel – Barıştık Mı’ konseri 4 Mayıs’ta Afyonkarahisar Caz Festivali’nde, Efe Demiral ‘Uyku Pansiyon’ konseri ise 23 Mayıs’ta PSM Caz Festivali kapsamında touché’de olacak.

PSM Caz Festivali’nin daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla herkese açık ücretsiz olarak hazırladığı yan etkinlik programının detaylarına http://www.zorlupsm.com adresinden ulaşılabilir.