2019’un EN İYİ CAZ ALBÜMLERİ! / YAŞAM KAYA

Genç müzik kitlesinin idollerini düşündüğümüz zaman son dönem piyasa ruhunun sürekli atıştırmalık lezzetleri insanların önüne koyduğunu görürüz. Geçtiğimiz gün özellikle dikkatimi çeken bir noktaya değinmek istiyorum; caz üzerine araştırma dosyalarımı okuyanlar bilirler, dinleyici kitlesinin cazı her türlü müziğin içinde duyumsadığı bir dönemi yaşıyoruz. Mesela yeri geliyor bir karadeniz şarkısında ya da hafif Türk müziğinin değişik tınılarında karşımıza bambaşka caz ezgisi düşüyor. Bundan önceki dosyalarımda genel bağlamda, popüler kültüre entegre olmaya çalışan caz piyasasından bahsetmiş, sonrasında ise öne çıkan isimlerin üretimlerini paylaşmıştım. Bunu aylık bazda ve yıllık olarak sürekli yapıyorum. Bu seneki albüm lansmalarında en önemli durum şu, doğu-batı caz birlikteliğinden doğan etnik unsurların modern müzikaliteye uygun dinleme zevki oluşturması başlı başına dikkat edilmesi gereken nokta! Caz alanında dünyanın çağ atlayarak açtığı çığır, modernite bağlamında eşsiz kıvamda bir müzik algısı yarattı. Öyle cazın ‘seçkin’ yapısı kalıpların dışında kalarak, neo caz kitlesinin gücüyle dışlandıktan sonra aslında özüne dönen müzikaliteyle karşı karşıya kaldık. Benliğinde asi ruhun yansımalarını arayan caz, bu arayışını hiçbir zaman değiştirmeyip, subjektif tınılarla gerçek toplumların müziği olduğunu artık her albümde kanıtlıyor. Birazdan sizlere sunacağım albümlerde de bunları rahatlıkla görebilirsiniz.

2019 yılında yerli ve yabancı caz albümlerini dinleyerek oluşturduğum listemde halk müziğinden rock tarzına; klasik caz algısından modern müzik tekniklerine kadar geniş yelpazeyi düşündüm. Benliğinde asi ruhun yansımalarını arayan caz, bu arayışını hiçbir zaman değiştirmeyip, subjektif tınılarla gerçek toplumların müziği olduğunu artık her albümde kanıtlıyor. Bu kanıtlama serüveni dünya caz müziği için de geçerli tabi ki. ‘Köklerinden sıyrılmış caz’ kavramı öylesine söylediğim bir kelime topluluğu değil. Pop, klasik, rock, metal… gibi müzik türleriyle kurulan her bağda cazın yenilikçi yapısı farklı alanlara kayıyor. Kitle anlamında artık her çeşit kitleden kendisine dinleyici bulan caz müzik, avam kültürün bile içine girerek elde edilmesi zor kazanımlarını çelikten duvar örerek ilerliyor.

Lafı çok dolandırmadan 2019 biterken sizlere hem dünya alanında hem de Türkiye’de çıkış yapan ‘2019’un En İyi Caz Albümleri’ ni sunuyorum. ‘Köklerinde Sıyrılmış Caz’ yeni filizlendiği köklerde kendisine farklı mecralara açarak akmaya devam ediyor. Şimdiden cazla dolu mutlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

YABANCI 5 ALBÜM

1- Kris Davis – ‘Diatom Ribbons’

Kris Davis Diatom Ribbons

2- Ezra Collective – You Can’t Steal My Joy

you can steal my joy
3- Matana Roberts – COIN COIN Chapter Four: Memphis

Matana Roberts COIN COIN Chapter Four Memphis

4- Miles Davis – Rubberband

Miles Davis rubberband

5- Guillermo Klein y Los Guachos – ‘Cristal’

Guillermo Klein y Los Guachos Cristal

 

YERLİ 5 ALBÜM 

1- Kerem Görsev – Perfect Balance

kerem görsev

2- Dolunay Obruk – Entropi

dolunay obruk

3- Gizem Memişoğlu – Alababula

gizem

4- Jülide Özçelik – Nefes

jülide ozcelik nefes

5- Eda And – Augmented Life (2018’in Aralık sonu çıktığı için 2019’a dahil ettim)

Eda And - Augmented Life

yasam.kaya@gmail.com