27. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ (27 Haziran-14 Temmuz 2020)

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 23 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bir kez daha güncel müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle müzikseverlerle buluşacak. 27. İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere sayıları 250’yi aşan yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 25 mekânında ağırlayacak.

Festivalin yıldızları

27. İstanbul Caz Festivali sahnelerinde müzikseverleri karşılayacak isimler arasında derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda izleyiciyi etkisi altına alan Gregory Porter ve Türkiye ziyareti dört gözle beklenen, indie rock’ın “sahne canavarları” Foals bulunuyor. Festival, bir dönemin caz müziğine enstrümanlarıyla hayat veren dört yıldız ismi, saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basta Christian Mcbride ve davulda Brian Blade’i bir araya getiren çok özel A Moodswing Reunion buluşmasını da müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Festival Parklarda Caz, Gece Gezmesi ve Caz Vapuru ile tüm İstanbul’a yayılacak

Caz müziği sahne sınırları dışına çıkararak çimen ve banklara yayan Parklarda Caz bu yıl da ücretsiz olarak parklara caz getiriyor. Fenerbahçe Parkı ve Beylikdüzü Yaşam Vadisi’yle birlikte ilk kez Halıcıoğlu ve Bebek parklarına da uğrayacak Parklarda Caz’la festival, park keyfini müzikle şenlendiriyor.

Festivalin çok sevilen etkinliği Gece Gezmesi Birlikte Güzel’in desteğiyle bu yıl iki kez iki farklı günde ve İstanbul’un iki farklı mahallesinde düzenleniyor. Yaz gecesini renkli bir caz gecesine dönüştüren Gece Gezmesi, katılımcıları müzik rehberliğinde Kadıköy ile birlikte ilk defa Şişhane’de de gezintiye çıkaracak.

Geçen sene seferlerine yeniden başlayan Caz Vapuru bu yıl matine ve suare seferleriyle yaz ortasında müzikseverlere serin bir caz günü yaşatacak. Caz Vapuru, İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen katılımcılara gündüz güneşli bir turun yanı sıra akşam seferiyle de günbatımına doğru müziğin tadını çıkarma fırsatı sunuyor. Kabataş İskelesi’nden Anadolu Kavağı’na uzanan seferde müzik, henüz vapur iskeleden kalkmadan başlıyor ve vapurun tüm katlarına yayılıyor.

Yerli sahnenin başarılı isimleri Vitrin sahnesinde

“Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival kapsamında bu yıl dördüncü kez 1-4 Temmuz arasında Birlikte Güzel’in desteğiyle düzenleniyor. Yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Vitrin kapsamında, dört günde gerçekleştirilecek 30’un üzerindeki konseri, festival izleyicisiyle beraber dünyanın önde gelen festival ve etkinliklerinin yöneticileri de izleyecek. Ayrıca yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin bir araya geleceği programlarda çeşitli söyleşiler ve müzisyen buluşmaları da gerçekleştirilecek. Bu yıl etkinlikte, British Council’ın WOW Istanbul Dünya Kadınlar Festivali 2020 işbirliğiyle, müzisyenlere yönelik bir ustalık sınıfı da düzenlenecek.

Festivalde bir tam gün “Çocukça Bir Gün” ile çocukların

İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocukça Bir Gün, 12 Temmuz Pazar günü Feriye’de düzenlenecek. 0-9 yaş grubundaki çocuklar ve ailelere yönelik tüm gün sürecek etkinlikte farklı yaş gruplarına yönelik müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal gösteriler, bahçe alanında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun alanları yer alacak. Feriye’nin boğaza nazır keyifli atmosferinde aileler ve çocuklar sanat ve müzikle iç içe, keyifli bir gün geçirme şansı bulacak.

FESTİVAL BİLETLERİ 14 MART CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR

27. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 14 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix web sitesi, Biletix çağrı merkezi (0850 755 55 55) ve Biletix perakende satış noktaları ile hizmet bedeli eklenmeden İKSV Ana Gişe’den (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. İKSV Ana Gişe, genel satış özelinde 15 Mart Pazar günü de açık olacaktır.

Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İKSV’nin düzenlediği diğer etkinliklerde olduğu gibi, İstanbul Caz Festivali’nde de biletlerini %25’e varan indirimlerle, öncelikli olarak alabilecek, yıl boyunca Lale Kart üyelerine özel düzenlenen pek çok etkinliğe de katılabilecekler. Siyah Lale Kart sahipleri için ön satış tarihi 9 Mart, Beyaz Lale Kart sahipleri için 10 Mart, Kırmızı, Turuncu ve Sarı Lale Kart sahipleri için ise 11, 12 ve 13 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen Lale Kart üyelik programı, altı farklı kategoride bir araya getirdiği 5000’e yakın kültür sanat dostuna, vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. İKSV Lale Kart üyeleri İKSV’ye katkı sağlarken, festival etkinliklerindeki indirimlerin yanı sıra İstanbul’da birçok farklı kültür, sanat ve yaşam mekânında indirimlerden de faydalanabiliyor. Lale Kart’lı olmak ve ayrıntılı bilgi için: http://www.lalekart.org/

14-21 Mart tarihleri arasında 27. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartlarına %20 indirimli.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

27. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, cazın iki önemli ismi; müziği yaşam tarzı olarak belirleyen Atakan Ünüvar ve klarnet sanatçısı Barbaros Erköse’ye Festival Ödül Gecesi’nde verilecek.

Müzik ve tahsil hayatını mandolin, akordeon, piyano, saksofon, flüt ve şarkı söylemeyi öğrenmekle geçiren Atakan Ünüvar, yurtiçinde İlhan Feyman, Özdemir Erdoğan, Doruk Onatkut ile 1972-1977 yılları arası Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Kadri Ünalan ve Marshall Higgins Orkestrası’yla çalıştı. 1982’de kurucu üyeleri arasında bulunduğu TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nda resmi göreve başlayarak saksofon ve flüt sanatçısı kadrosunda yer alan Ünüvar, 2008’de orkestradan emekli oldu.

Ünlü gazelhan Hafız Buhran’ın udisi Şaban Erköse’nin oğlu olan Barbaros Erköse, on iki yaşında Saffet Gündoğar’dan daha sonra da Armoni Mızıkası klarnet sanatçısı Osman Özkabak’tan dersler alarak Batı klarnet tekniğini öğrendi. Sanatçı bugüne kadar Türk müziğinde yer etmiş Nesrin Sipahi’den Zeki Müren’e kadar birçok isimle çalışmalar yaptıktan sonra klarnetini yalnızca insanları eğlendiren bir araç değil kendini ifade etme aracı olarak da kullanmaya başladı. Neticede dünyaca tanındı; afro-amerikan caz müzisyeni Craig Haris ve grubu, Tunuslu ud sanatçısı Anouar Brahem ve Peter Pannke gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı, kayıtlar yapmtı ve dünyanın birçok ülkesinde konserler verdi. Barbaros Erköse oğlu ve torunu ile kurduğu Erköse Kardeşler ile hâlâ müzik hayatına aktif olarak devam ediyor.

FESTİVAL KAMPANYASI

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki kampanyası Uğurcan Ataoğlu, Pemra Ataç ve Kenan Ünsal’dan oluşan Tasarım Danışma Kurulu’nun önderliğinde, tasarımcı Onur Aşkın tarafından hazırlandı. Yazın habercisi olan sokak satıcılarından ilham alan afişlerde, İstanbul sokaklarında görmeye aşina olduğumuz simitci, dondurmacı, macuncu, baloncu gibi figürler var. Kampanyanın aynı figürlere yer veren filminin animasyonunu Baran Baran üstlendi, filmin müziklerini ise Cem Tuncer besteledi.

27icf_KV-02

FESTİVAL PROGRAMI

İçtenlikli yorumu, tertemiz ve güçlü bir vokalde hayat buluyor

7 Temmuz Pazartesi 21.30, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Gregory Porter
Derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda havayı değiştirip, ortamı ısıtan bir isim Gregory Porter. Kusursuz vokal tekniğinde sadece caz değil soul ve gospel türlerinin de etkisini yakalamak mümkün. Sanatçının babasız geçen zor çocukluk döneminde ailesinden edindiği gospel geleneğiyle içe kapanık ruh halinin inşa ettiği müzikal karakteri; idolü Nat King Cole’ün mirasından gelen ağırbaşlı ve özgüvenli tonla belirginleşiyor. Şarkı söylemeye başladığı küçük caz kulüplerinden iki Grammy Ödülü’ne uzanan parlak kariyeriyle Amerikalı sanatçı Gregory Porter İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk kez, 7 Temmuz Salı akşamı Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

Festivalden yüksek enerjili kapanış

22 Temmuz Çarşamba 20.00, Volkswagen Arena
FOALS
İstanbul Caz Festivali’nin türler arası geçişlerinden birine bu yıl da tanıklık edeceğiz. Indie rock müziğin sıkı isimlerinden, 2000’li yıllar rock soundunu new wave ve progressive ile destekleyen, math rock gibi alternatif janrları ustalıkla filtreleyerek kullanan Foals, Volkswagen Arena sahnesinde olacak. Coachella, Glastonbury ve Roskilde gibi birçok festivalde sahne alan ekip, sahne enerjisiyle kendine hayran bırakıyor. Grup heyecanlarının kaynağını “Her konseri son konserimiz gibi çalmak” sözleriyle anlatıyorlar. Festivalin kapanışını yaparken yazın en yüksek sesli ve unutulmaz gecelerinden biri yaşanacak.

Cazın dört yıldızı, aynı sahne buluşuyor

14 Temmuz Salı 21.00, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian Mcbride – Brian Blade
A MoodSwing Reunion
Bir dönem caz müziği enstrümanlarıyla tanımlayan 4 isim saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade. Her biri müzik kariyerinde tepe noktada yer alan, onlarla çalmak için müzisyenlerin sıraya girdiği bu dahiyane dörtlü birlikte çaldığında ortaya çıkan zengin, sofistike ve bluesvari melodilerden etkilenmemek mümkün değil. Saksofoncu Joshua Redman’a Moodswing albümünde ona eşlik ustalarla Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda eşine zor rastlanacak bir konserle sahnede olacak.

Yaz şehre, bir kere daha Parklarda Caz ile gelecek

27 Haziran Cumartesi 18.00, Fenerbahçe Parkı
28 Haziran Pazar 18.00, Bebek Parkı
4 Temmuz Cumartesi 18.00, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
5 Temmuz Pazar 18.00, Halıcıoğlu Parkı
Parklarda Caz
Yazı şehre müzikle getiren İstanbul Caz Festivali’nde en parlak ve güneşli günleri vadeden Parklarda Caz programı, bu sene şehre daha da çok yayılıyor! 27 Haziran Cumartesi Kadıköy Fenerbahçe Parkı, 28 Haziran Pazar Bebek Parkı’nın yanı sıra 4 Temmuz Cumartesi Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve 5 Temmuz Pazar Maçka Parkı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Parklarda Caz, müzik ve dansın yeşil bir ortamda buluşması sebebiyle katılımcıların da içini kıpır kıpır eden, müdavimlik yaratan bir bölüm… Festivalin en renkli etkinliklerinden olan Parklarda Caz’da Genç Caz finalistleri sahneyi ısıtacak. Seyirciler caz müziğin en üretken ve taze isimleriyle tanışma fırsatı yakalayacak. Parklarda Caz’ın ilk haftasında bizleri Brooklyn ile Bollywood arasında şaşırtıcı bir köprü kuran Red Baraat’ın keyifli müziği karşılayacak. Etkinliği ikinci haftasına gelindiğindeyse durmadan dans edeceğimiz garantili! Hollanda’nın en güneşli şehri Maastricht’den dünyaya açılan YĪN YĪN’in enerjik müziğini özetle, ‘Güneydoğu Asya saykedelik funk’ olarak tanımlamak mümkün. Funk, disko ve elektronik tınıların iç içe geçtiği; bol sesli ve çok hareketli stiliyle YĪN YĪN, heyecan uyandıracak bir performans sunacak.

Ustalara şapka çıkarılacak bir gece

29 Haziran Pazartesi 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
Festival Ödül Gecesi
İstanbul Caz Festivali, yıllar boyu süren müzik kariyerlerindeki eşsiz üretimle caz müziğe katkıda bulunan önemli isimlere Yaşam Boyu Başarı Ödülleri sunmaya devam ediyor. TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nın en eski vokallerinden mandolinden piyanoya birçok enstrümanın ustası olsa da özellikle ses sanatçılığıyla tanınan Atakan Ünüvar ile Peter Pannke, Anouvar, Craig Harris gibi isimlerle sahne paylaşan, eşsiz stiliyle klarnet sanatçısı Barbaros Erköse’nin ödüllerini alacağı bu gecede, şapkalar bir kere daha caz müziğin ustaları için çıkarılacak. Gecenin devamında swing ve manouche müziği ile geleneksel Türk müziğini ustalıkla harmanlayan “Manouche a La Turca” projesi ile Bilal Karaman ve ekibi sahnede olacak.

Nesiller boyu Türkiye cazı yeniden sahnede

30 Haziran Salı 21.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus
TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası feat. Ece Göksu, Eda And, Selen Gülün, Sibel Köse
İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarından beri caz müzik dinleyicisiyle buluşan, ülkemizin başarılı ve seçkin müzisyenlerinin bir araya gelmesiyle oluşan TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile bir kere daha sahnede olacak. 30 Haziran Salı akşamı Sultan Park Swissôtel The Bosphorus’da gerçekleşecek performansa eşlik edecek konuk isimlerden her biri de caz müziğin öne çıkan kadın sanatçıları olacak. Gecede, zengin ve derinlikli yorumu ve doğaçlama yeteneğiyle öne çıkan yorumcu Sibel Köse, besteci, piyanist, vokalist ve aynı zamanda bir eğitimci de olan Selen Gülün ile kuşağının iki genç ve başarılı temsilcisi piyanist ve güçlü vokaliyle dikkatleri çeken Ece Göksu ile caz piyanisti ve besteci Eda And da sahnede olacak. Sahnede toplam 22 müzisyen yer alacak.

Farklı coğrafyalardan tınılar Akdeniz’de buluşuyor

1 Temmuz Çarşamba 20.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus
FRESU ● GALLIANO ● LUNDGREN ● Mare Nostrum / Coşkun Turhan Quartet
27. İstanbul Caz Festivali’nin özel gecelerinden birinde, her biri kendi enstrümanında usta 3 isminden: Piyanoda Nordik soundunu Avrupa Caz standartlarıyla ustalıkla birleştiren Jan Lundgren, akordiyonda güçlü ve öncü stiliyle Richard Galliano ve trompette Sardunya’dan beslenen Akdeniz sounduyla Paolo Fresu’nun oluşan Mare Nostrum projesi sahnede olacak. Mare Nostrum, ekibin ilkini 2007’de çıkardığı üç albümlük serinin de adı… ‘Avrupa’nın ilk süper grubu’, ‘enstrümanlarıyla şiir yazabilen 3 Avrupalı’ gibi tanımlarla anılan bu üçlüden her biri kendi dalında virtüöz kabul ediliyor. Gecenin diğer konuğuysa Ozan Musluoğlu, Doruk Gönentür ve Ferit Odman’dan oluşan renkli ekibiyle Coşkun Turhan Quartet.

Şehrin iki yakasında mekik dokunacak iki gece, iki Gece Gezmesi Birlikte Güzel!

1 Temmuz Çarşamba 21.00, Şişhane: Baba Zula, Ayyuka, Elektro Hafız ve çeşitli sanatçılar
2 Temmuz Perşembe 19.00, Kadıköy Moda: Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud ve çeşitli sanatçılar
İstanbul Caz Festivali’nin dört gözle beklenen programlarından biri Gece Gezmesi 5 yıldır dinleyiciyle Anadolu Yakası’nda buluşan program, bu sene iki gece takip edilecek, üstelik bu gecelerden biri Avrupa Yakası’nda, Şişhane’de gerçekleşecek. Bir konserden diğerine mekanlar arasında mekik dokurken festivalin en unutulmaz gecelerinin yaşandığı programda katılımcılar yine farklı türlerin öne çıkan temsilcilerini izleme şansı bulacak. 1 Temmuz akşamı gerçekleşecek Gece Gezmesi’nin Şişhane rotasında yer alan Maestro Donizetti Jazz Club, Salon İKSV ve Orni’de takip edilecek ilk gece programında saykedelik elektronik tınılardan folka, dub, fun ve daha fazlasıyla BaBaZuLa, Ayyuka, Yasak Helva, Elektro Hafız, Duble Salih ve daha fazlası yer alıyor. 2 Temmuz akşamıysa Gece Gezmesi’nin çıkış noktası da olan Kadıköy Moda sınırlarında mekik dokumaya devam edilecek. Dorock XL, Moda Sahnesi, Kadıköy Sineması, arkaoda, The Wall Saloon & Performance ve KargArt sahnelerinin ev sahipliğinde Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud gibi isimlerin sahne alacağı, güncel rock, elektronik müzik ve caz müzisyenlerinden harekeli ve enerjisi yüksek bir geceye tanıklık edilecek.

Buraların şarkıları: Kardeş Türküler

Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis
3 Temmuz Cuma 21.00, UNIQ Hall
Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatıyorlar. Yüzlerce yıllık hikâyeleri, yirmi yedi senedir İstanbul’dan Avustralya’ya, Fas’tan Avrupa’ya dünyanın her köşesine taşıyorlar. İsmiyle müsemma Kardeş Türküler, tüm zenginliklerden beslenen müziği ve kendi tanımıyla “çokkültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudu”yla festivale geliyor. Gruba Yunanistan’dan neyzen Harris Lambrakis ile Arnavut besteci ve şarkıcı Elina Duni, cazı yerel motifleriyle bezedikleri müzikleriyle eşlik edecek. Kutuplaşmaların ve önyargıların ortadan kalkacağı, müzikle kardeşlik köprülerinin kurulacağı bu yaz akşamında farklı dillerde olsa da hepsi tanıdık şarkılara siz de gönülden eşlik edebilirsiniz.

Tüm bir güne yayılan festival

4 Temmuz Cumartesi 16.30, Beykoz Kundura
Kutiman Orchestra // Emma-Jean Thackray // Seda Erciyes & JmH
27. İstanbul Caz Festivali’nde 4 Temmuz Cumartesi günü, Beykoz Kundura’da 16.30 başlayacak program festival havasıyla günden geceye yayılacak. Gecenin yıldız ismi, festivalde durmadan dans edilecek gecelerden birine tanıklık edeceğimiz bir performansla Kutiman olacak. İsrail’den dünyaya açılıp, ritim yaratma ve yakalamadaki ustalığıyla öne çıkan Kutiman’ın sahneden dinleyicilere de bulaşan düşmesi zor bir enerjisi var.

Yeni İngiliz Cazı olarak adlandırılan; kendine güvenli, genç sanatçıların dürtüsel ve güçlü üretimini bir arada ifade eden janrının önemli temsilcilerinden biri Emma-Jean Thackray ise gecenin diğer ismi. Çok yönlü yeteneğiyle hayranlık uyandıran Emma-Jean Thackray; multi-enstrümantalist ve şarkıcı olmanın yanı sıra besteci ve prodüktör olarak da gelecek vadediyor. Ana sahnedeki programın ilk performansı ise hip hop, soul ve caz müzikten ilham alan ritmik müzikleri ile Seda Erciyes & JmH ekibi olacak. Kapı açılışından sonra Beykoz Kundura’nın yeni mekanı Kundura Sahne’de genç ve yenilikçi caz müzisyenlerinin konserleri ile başlayacak etkinliğin ilk bölümü, film gösterimleri ve meditasyon etkinlikleriyle zenginleşecek ve Beykoz Kundura’nın değişik alanlarına yayılacak. Bu konser British Council’ın WOW Istanbul Dünya Kadınlar festivali 2020 ve Beykoz Kundura’nın değerli iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

İtalyan cazının deneyimli isminden Fellini müzikleri

6 Temmuz Pazartesi 21.00, Venedik Sarayı Bahçesi
Enrico Pieranunzi Trio “Fellini Jazz
27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyeceğimiz usta isimlerden biri, 70 yaşındaki piyanist Enrico Pieranunzi’ye davulda Mauro Beggio ve kontrbasta Luca Bulgarelli’nin yer aldığı üçlüsü eşlik edecek. Müzik kariyeri boyunca kendi adıyla ve Chet Baker, Lee Konitz, Marc Johnson, Joey Baron gibi müzisyenlerle 70’i geçen albüm kaydeden, ünlü İtalyan sanatçı caz dünyasının öncü karakterlerinden biri. Eserlerinde lirizm duygusunun yoğun olarak hissedildiği sanatçı aynı zamanda yenilik ve tazelik katan öğeleri keşfetmekten de asla vazgeçmiyor. Bunun için ki çok haklı bir tanımla ‘Rönesans’ı parmaklarıyla getiren müzisyen’ olarak tanımlanıyor. Kendi özgünlüğünü koruyan bir şiirsel dili olan Enrico Pieranunzi ve üçlüsü, 100. doğum yıldönümünde Fellini filmlerinin unutulmaz müziklerinden oluşan repertuvarıyla festivalin unutulmaz gecelerinden birinde sahnede olacak.

Spiritüel tınılarla yaz yağmuru gibi bir gece

7 Temmuz Salı 19.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra
Manchester kökenli müzisyen Matthew Halsall’un trompetnin tonu, insanın içini yumuşatan ve beklenmedik bir sakinlik hissi veren yaz yağmuru gibi… Spiritüel caz müzik olarak tanımlanan tınılarına kulak vermek için güzel bir yaz akşamından daha iyi bir seçenek düşünmek de zor doğrusu! 7 Temmuz akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda onu ve kurduğu plak şirketiyle aynı ismi taşıyan ekibi The Gondwana Orchestra’yı dinlemek İstanbul Caz Festivali’nin ender anlarından biri olacak. ‘Savunmasız, açık ve özgür’ olarak tanımladığı müziğinde Japonya’ya yaptığı meditatif seyahatlerin etkisi büyük. Sanatçı, bünyesinde arp ve koto gibi müziğe büyülü bir dokunuş katan enstrümanları da bulunduran The Gondwana Orchestra ile masalsı bir geceye imza atacak.

Bu konserde kartlar sizin elinizde

Aura: Musing Orkestrası (Yöneten: Şevket Akıncı)
8 Temmuz Çarşamba 20.00, Arter
27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyiciyle sanatçıların bir arada durup, iç içe geçtiği, beklenmedik bir deneyim sunan bir proje yer alıyor. AURA: Musing Orkestrası, alışılageldik müze sergileri ve konserlerin ortak noktasını olan katılımcıları yalnızca izlemeye ve dinlemeye davet etmeleri fikrine ayak diriyor. Şevket Akıncı’nın proje şefliğindeki bu etkinlik kolektif bir çabanın ürünü olduğu kadar, rastlantılara da açık olacak. 40 müzisyen, Arter’in dört bir yanına yayılarak katılımcıları müziğin parçası olmaya davet ediyor. Peformansta yer alan müzisyenler ve korolar, anlık olarak kararlaştırılacak izlekler ve izleyicilerin de dahil olabileceği seçeneklerin yönlendirmesiyle hareket ederken normalde sergi alanı olarak görünmeyen restoran, vestiyer ya da asansör gibi bölgeler de diğer alanlarla birlikte projenin kalbinde yer alacak. Festivalin alışılageldik mekanlarından şehrin kültür varlıkları müzelerin ev sahipliği, bu yıl festivalde farklı bir deneyimle yeniden yazılacak!

Gazinodan dünya sahnelerine

Barbaros Erköse Gecesi
10 Temmuz Cuma 22.00, Salon İKSV
Aileden gelen müzisyenliğin kılcal damarlarına kadar yerleştiği müzisyenlerden Barbaros Erköse. Enstrümanıyla macerası küçük yaşlarda, oyun havaları çalarak başladı. Babası ve kardeşleri müzisyen olan Erköse’ye klarnet ise dedesinin yadigârı. Selanik’ten göçtükleri Bursa’dan İstanbul’a müzik yapmaya başladığı gazinolardan dünya sahnesine açılan bir isim. Zeki Müren, Anouar Brahem, Craig Harris, Peter Pannke gibi isimlerle çalıştı; müzik yapmayaoğlu ve tornuyla kurduğu grubuyla devam ediyor. Bu gecede, Festivalin bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunduğu Barbaros Erköse, Anadolu’nun cazı sayılabilecek geleneksel Roman havalarını yorumladığı ekibiyle sahnede olacak.

Gün ışığında ya da akşama doğru bir Caz Vapuru deneyimi

11 Temmuz Cumartesi
Matine 11.00 // Suare 17.00, Kabataş İskelesi
Kabataş – Anadolu Kavağı – Kabataş
Caz Vapuru
İstanbul Caz Festivali dinleyicisiyle uzun bir süre sonra geçen yıl tekrar buluşan Caz Vapuru, bu yıl da İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak, ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen yolcularını bekliyor. Üstelik festival izleyicilerinin en secdiği etkinliklerden Caz Vapuru bu tek değil; matine ve suare olmak üzere iki kez seferde olacak! Gün ışında, aydınlık ve enerjik bir turu tercih etmek ya da akşam saatlerinde başlayacak seferde gün batımına tanık olurken yıldızlar altında caz tınılarının keyfine varmak mümkün olacak.

Kalıtsal müzikal yetenek, üretken bir kariyer

12 Temmuz Pazar 21.00, İstanbul Arkeoloji Müzesi
John Pizzarelli Trio
Müzik sezisini aileden kalıtsal olarak alan isimlerden biri caz gitarisi John Pizzarelli. Yumuşak ve dingin sesiyle birleşen yeteneği; babası ünlü caz gitaristi Bucky Pizzarelli’nin müzikal yeteneğiyle şekillenen gençlik yıllarından miras… 17 tanesini babası ve eşiyle kaydettiği 45 albüm yayınlayacak kadar üretken ve aileden müzisyen olmanın keyfini süren Pizzarelli üçlüsü ile katılıyor festivale. Amerikan caz standartlarına kattığı yeni yaklaşımda Nat King Cole, Frank Sinatra, Duke Ellington gibi isimleri yeniden yorumlarken repertuarından Beatles, Neil Young, Tom Waits ve Joni Mitchell gibi güncel isimlerde de ye alıyor.

Festivalde bir tam gün çocukların

12 Temmuz Pazar 10.30, Feriye
Çocukça Bir Gün
İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocukça Bir Gün, 12 Temmuz Pazar günü Feriye’de düzenlenecek. 0-9 yaş grubundaki çocuklar ve ailelere yönelik tüm gün sürecek etkinlikte, farklı yaş gruplarına yönelik müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal gösteri ve animasyon film gösterimi, bahçe alanında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun alanları yer alacak. Feriye’nin boğaza nazır keyifli atmosferinde aileler ve çocuklar sanat ve müzikle iç içe, keyifli bir gün geçirme şansı bulacak.

Egzotik ritimler ve şiirsel bir performans

13 Temmuz 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı
Monsieur Periné
Kolombiya’nın sıcak caz ritimleriyle karışan Latin popu sadece egzotik bir davetten çok daha fazlasını sunuyor. Kahvesi ve salsa topluluklarıyla meşhur Kolombiya’dan Monsieur Periné şarkılarında kültürel kimliğin yanı sıra anılar, şiirler ve coğrafyalarından aldıkları ilhamla dans var! Müzik yapmanın yollarını ararken tanışıp düğünler ve kutlamalarda sahne alan ikilinin renkli ve güçlü performansına kayıtsız kalmak hayli zor. Encanto Tropical albümleriyle 2019 Latin Grammy’de üç dalda aday gösterilen ekibin, Esma Sultan Yalısı’nın boğaza karşı ferah ortamında sunacağı performansta dans etmeden durmak kolay olmayacak!

Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması
1-4 Temmuz
2017’den bu yana gerçekleştirilen Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması, bu yıl dördüncü kez dünyanın her yerinden müzik sektörü profesyonellerini İstanbul’da ağırlıyor. Festival kapsamında düzenlenen Vitrin, Türkiye’den güncel müziği odağına alan bir tanıtım ve iletişim etkinliği. Vitrin, başta Avrupa olmak üzere dünya çapında çok sayıda uluslararası müzik profesyonelinin Türkiye’den müzik gruplarını festival seyircisiyle beraber izleyerek tanımalarını sağlıyor. Diğer taraftan Türkiye’den ve dünyadan müzik profesyonellerini buluşturarak uluslararası iş birliği olanaklarını artırıyor. Ayrıca Turne Destek Ödülü’yle her yıl iki sanatçı veya topluluğun uluslararası turnelerine destek sağlıyor.

Vitrin hakkında ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org/tr/vitrin

Vitrin kapsamında gerçekleşecek konserler:
1 Temmuz – Coşku Turhan Quartet
1 Temmuz – Gece Gezmesi Şişhane
2 Temmuz – Gece Gezmesi Kadıköy
3 Temmuz – Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis
4 Temmuz – SEDA ERCİYES & JmH

FESTİVALDEN GENÇ MÜZİSYENLERE ÇAĞRI: GENÇ CAZ

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 18. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, caz ve benzeri müzik türlerine ilgi duyan genç müzisyenleri teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar başvurularını http://genccaz.iksv.org/ adresinde yer alan online başvuru formunu doldurarak yapabilirler. Başvuru formu, dosyaları içeren bağlantı ile beraber en geç 27 Nisan Pazartesi günü’ne kadar gönderilmelidir.

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, 5 Mayıs Salı günü başvuruların arasından belirlenecek on topluluk, 10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de halka açık yapılacak değerlendirme konserlerine davet edilecek. Değerlendirme konserlerinde seçici kurul, 15’er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyerek 27. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak isimleri belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıca, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Aycan Teztel, müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzisyen Kalben, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, gazeteci Yekta Kopan ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

FESTİVAL ÖNCESİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

İstanbul Caz Festivali’nde bu yıl ilk kez 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’ne paralel olarak bir “Vikimaraton” düzenlenmesi planlanıyor. Her yıl 30 Nisan’da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü, dünyanın dört bir yanından insanlara caz müziğini tanıtmak ve farklılıkları aşan bir iletişim biçimi olarak sahip olduğu önemli rolü vurgulamak amacıyla düzenlenmekte. Bu vesile ile İstanbul Caz Festivali bu yıl Vikipedi – Özgür Ansiklopedi’de Türkiye’den caz müzisyenleri hakkındaki bilgileri artırmayı ve çeşitlendirmeyi hedefleyen bir “Vikimaraton” (Vikipedi’ye içerik girme etkinliği) düzenlemeyi planlamaktadır. 30 Nisan Uluslararası Caz Günü öncesinde düzenlenecek bu etkinliğe dair bilgiler yakında açıklanacaktır.

Festival öncesinde yapılacak bir diğer etkinlik de, geçtiğimiz yıl yayımlanan festivalin ilk çocuk kitabı ile bağlantılı olarak çocuklara yönelik düzenlenecek “Renk Renk Caz” atölyeleri olacak. Kitapta yer alan müzik listelerinden yola çıkarak hazırlanan bu atölyeler, gökkuşağının 7 renginden esinlenilerek hazırlanan 7 tema üzerine 7 hafta boyunca sürecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek atölyeler, Nisan ayında Beril Azizoğlu yürütücülüğünde başlayacak. Erken Çocukluk Gelişimi ve Kültür-Sanat programları Bernard van Leer Vakfı işbirliğiyle geçtiğimiz yıl İKSV Alt Kat’ta başlamıştı ve festivalin ilk çocuk kitabı da geçen yıl “Renk Renk Caz” adıyla yayımlandı.

Festival önceside ayrıca çeşitli paneller ve film gösterimleri düzenlenmesi de planlanmakta. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiler İstanbul Caz Festivali web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yakında duruyurlacaktır.

27. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN DESTEKÇİLERİ

27. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsorluğu’nu bu yıl da Garanti BBVA üstleniyor. “Vitrin” Seri Sponsoru ve yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru Birlikte Güzel yer alıyor.

Festival, Volvo Car Turkey’nin otomotiv sponsorluğunda ve Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleşiyor.

Festival kapsamındaki çeşitli konserler, Avusturya Kültür Ofisi, İtalyan Büyükelçiliği, İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut İstanbul, İsrail Başkonsolosluğu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Beykoz Kundura, British Council katkılarıyla düzenleniyor.

27. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Beylikdüzü Belediyesi, Şehir Hatları tarafından da destekleniyor. Türkiye Güncel Müzik Buluşması da TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor.
İKSV’nin tüm festivallerine Kurucu Sponsor Eczacıbaşı Topluluğu, Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, servis sağlık sponsoru Amerikan Hastanesi ve Navitas, GFK, AGC Yazılım, Loodos Teknoloji, OMD’nin servis sponsorluğunda gerçekleşiyor.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ, MÜZİK ENDÜSTRİSİNDE CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

İstanbul Caz Festivali, geçtiğimiz yıl katıldığı ve uluslararası müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini denetleyen Keychange programı hedeflerini bu yıl da takip edecek. Müzik festivallerinde 2022 yılına kadar en az %50 oranında cinsiyet dengesini sağlamış topluluk veya sanatçılara yer verme sözünü içeren Keychange programı, müzik sektöründe cinsiyet eşitliğini teşvik eden İngiltere merkezli öncü bir uluslararası girişim. İstanbul Caz Festivali’nin 2019 yılında katıldığı Keychange’e şu anda dünya çapında 300’ün üzerinde festival destek veriyor. Türkiye’den Ankara Caz Festival ve PSM Caz Festivali de Keychange katılımcıları arasında yer alıyor.

FESTİVALİN ANLIK YENİLİKLERİ SOSYAL MEDYADA

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler sosyal medya hesaplarından da takip edilebilir.

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istanbulcazfestivali
#iksvseveseve