SALON EDEBİYAT: “Vinciane Despret İle Söyleşi”

Institut français Türkiye Edebiyat Salonu etkinliğinde bu ay Vinciane Despret’yi ağırlayacağız. 16 Haziran Çarşamba 2021 saat 19.00’da zoom üzerinden gerçekleşecek çevrimiçi etkinliğin moderatörlüğünü her zamanki gibi Yiğit Bener üstleniyor.

Yazara, « Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi » (Tellekt Yayınları, 2019) kitabını Türkçe’ye kazandıran çevirmen Ahmet Nüvit Bingöl’de de eşlik edecek. Belçika’da yaşayan Despret önce felsefe okur ve işsiz kalır. Bunun üzerine bir de psikoloji okur ve bu kez üniversitenin felsefe fakültesinde işe alınır. Bilim felsefesine yönelir, ardından da etoloji, yani kendi doğal ortamlarında yaşayan hayvanların davranışlarını inceleyen bilim dalında uzmanlaşır, alanın önemli referanslarından biri haline gelir.

Despret, yazdığı çok sayıda makale ve kitapta hayvanlarla ilişkilerimizi baştan düşünmemiz ve birlikte yaşam ilkesine oturtmamız gerektiğini anlatıyor. Sonuçta, “hayvanlardan ve haklarından bana ne? İnsan haklarını hallettik de sıra hayvanlara mı geldi?” diyebilir miyiz? Hayvanlara yönelik şiddetin serbest olduğu bir toplumda insanlara barışçıl yaklaşılması ne derece mümkün? Hayvanlara gaddarca davranan bir insanın, örneğin “sevginin varlığını kanıtlamak için” dişi sıçanlara ve yavrularına düpedüz işkence eden bir bilim insanının insanlara iyi davranması ne derece mümkün? “Bilim felsefesi ve davranışbilimi uzmanı Vinciane Despret, Antik Yunan’dan günümüze filozofları ve biliminsanlarını en çok meşgul eden soruları ele alarak, bizi insan ile hayvan arasındaki sınırları yeniden düşünmeye ve mevcut tahakküm mekanizmalarının kodlarını anlamak için yeni iletişim ağları örmeye davet ediyor. Despret, bilimsel konuları alışılmadık bir mizahi üslupla ele aldığı gerçek hikâyelerde, bu dünyada birlikte yaşama dair farklı olanakların etik ve politik zeminini sorguluyor.

Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi? insan ile hayvan arasındaki sınırları kaldırarak, benimsediğimiz iletişim pratiklerine farklı açılardan bakmamızı sağlayan bir başvuru kitabı niteliği taşıyor.” Tellekt Yayınları tanıtım yazısından alıntılanmıştır.

Etkinlik, Zoom üzerinden Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek. Kayıt olmak zorunludur.