BERGMAN’ın İZİNDEN BÖYLE GİDİLMEZ! / YAŞAM KAYA

Ingmar Bergman’ın 4 film çektiği, yaşadığı, öldüğü ve mezarının da bulunduğu İsveç’in Fårö adasında çekilen
“#bergmanisland” Mia Hansen-Love imzalı olarak #Cannes2021 de seyircisi karşısına çıktı! Film biz BERGMAN düşkünü eleştirmenler için önemli bir noktada duruyor!..

ABD’li film yapımcısı çiftin kendilerine ilham bulmak için gittikleri bu adada karşılaştıkları hikayeleri anlatan film, insanların gerçekçilikle hayal arasında gidip gelen kurgularını masaya yatırıyor.

Mia Hansen-Løve, Bergman’ın Persona filminden sahneleri filmin içine öylesine incelikli yerleştirmiş ki; siz filmi izlerken Persona’nın o gizem dolu, duygusal, romantik anlarına akıyorsunuz. Hansen-Løve Bergman’a adanmış bir iş gerçekleştirirken, Filmin Görüntü Yönetmeni Denis Lenoir, #bergman ’ ın bütün gizemlerini bu yeni filmin içine yerleştiriyor.

Yönetmen, Görüntü Yönetimi dışında, BERGMAN hayranlığının ötesine geçememiş. Sıradan aşk kurgusuna anlamsız ilişki biçimleri yerleştirerek ilerleyen Hansen-Løve, Woody Allen’ın yaptığı gibi duygusal karmaşadan ileriye bir adım atamıyor.

Filmin İlk 20 dakikasında öylesine turistik bir temelde belirli bir ilgi var. BERGMAN’ın evi gibi bir seyahat noktası haline gelen başka bir film yapımcısı düşünmek zor. Bir keresinde Yasujiro Ozu’nun Japonya’daki mezarına sinema haccı ziyareti yapmıştım; mezar taşında sadece “her şey ve hiçbir şey” anlamına gelen “mu” kelimesi yazılıydı. Ama işte sadece bu kadar bir duygu oldu içimde.

Chris, Bergman’ın sadece 30 küsur senaryo ve filmden değil, aynı zamanda oyunlardan ve kitaplardan oluşan çalışmasının boyutunu değerlendirirken, “Burada nasıl oturup bir ezik gibi hissetmeyeyim?” diye ağlıyor. Ingmar’ın sandalyesinde oturmanın ve sadece onun kalıcı aurasında var olmanın, bir sonraki projelerinde onlara benzeri görülmemiş yaratıcılık düzeylerine ilham vermek için yeterli olabileceğini düşünüyor.

Öylesine yanlış bir düşüncenin içinde böylesine berbat bir film çeken Mia Hansen-Løve, Cannes 2021’de kadın yönetmenler bölümüne seçilmiş olmasını bir şans olarak değerlendirmeli!

Klasik Amerikan aşk filmlerini anımsatan Bergman Island, Görüntü Yönetimi haricinde hiçbir ayrıcalığı olmayan sıradan bir yapım.
(10/5)

yasam.kaya@gmail.com