5. BOZCAADA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR! (20-21-22 AĞUSTOS 2021)

Bozcaada’nın esintilerinde unutulmaz bir müzik deneyimi sunan ve disiplinlerarası Keşif etkinliklerinin enerjisiyle tüm adayı saran; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, 20-21-22 Ağustos tarihleri arasında 5. kez benzersiz doğasında müzik severleri ağırlamayı bekliyor.

Bozcaada Caz Festivali, 2021

Çok Özlediğimiz Festival Ruhu Canlanıyor!
Bozcaada Caz Festivali her sene olduğu gibi bu sene de Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Paribu ve Metro Türkiye’nin destekleriyle sahnesinde cazın ustalarını ağırlıyor. Sahne alacak isimler arasında bu yıl Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci senesinde hayata geçirdiği özel projesi Bozcaada Ensemble konukları Ceylan Ertem & Seçil Akmirza; Münih’ten doğan ve çeşitli alanlardan esinlenerek yarattıkları müzikleriyle tür sınırlarını aşarak kendi yollarında ilerleyen genç üçlü Fazer Trio ve Viyana’da kurulan, alışılmadık enstrümanlarla modern, yaratıcı ve doğaçlama caz müzik yapan Sketchbook Quartet yer alıyor.

Festivalin müzik dolu programında; aynı zamanda saksafon sanatçısı İlhan Erşahin; “Cereyanlı” projesiyle Alp Ersönmez; vokalde Elif Çağlar, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez ve davulda Volkan Öktem’in olduğu Sonic Boom; özgü beste dünyasını elektronik sound dünyası ile bir araya getirdiği solo projesi ‘multiverse’ ile Çağrı Sertel ve ona eşlik eden Korhan Futacı çello ve Tel Aviv’de tanışan ve o zamandan beri Boston, New York ve Avrupa’da birlikte birlikte çalan üç arkadaş Ori Jacobson Trio müzikseverlerle Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının gölgesi altında sevenleriyle buluşuyor.

BCF Keşif Programıyla Bozcaada Deneyimi Bambaşka!

Bozcaada’nın dört bir yanında gerçekleşecek Keşif programı ise adaya has lokal ürünlere odaklanan tadım ve gastronomi etkinliklerinden beden odaklı doğaya dönüş atölyelerine; paneller, söyleşilerden ve keşif rotalarına uzanan disiplinlerarası bir program seçkisi sunuyor. Yaratıcı endüstriler hakkında paneller, çalışma grupları ve okumaların gerçekleşeceği etkinliklerden ekolojiye, cinsiyet eşitliğinden müzik dünyasına ve Bozcaada’nın tarihine uzanan etkinlikler de Keşif programında yer alıyor.

Akademisyen, Adım Adım ve Açık Açık kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart moderasyonunda gerçekleşecek, konuşmacılar; Tunesisters Entertainment ve Oyoun Kurucu Ortağı Louna Sbou, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun ve Y+O kurucusu ve eğitmen Ebru Nihan Celkan’ın katılımıyla sanatçıları ve sivil toplum liderlerini bir araya getiren, kişi sayısı ve ikili normatifliğin ötesinde cinsiyet dengesini tartışan Looking Beyond Numbers for Gender Equality paneli Bozcaada’nın disiplinlerarası Keşif programında son dönemin önemli gündem başlıklarından olan cinsiyet eşitliği konusunun altını çiziyor.

Yaratıcı Endüstriler ve Yerel Kalkınma Katılımcılar başlıklı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Gökçe Dervişoğlu Okandan, IDEMA Kurucu Ortağı Ali Ercan Özgür; Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve Kale Grubu Şirketleri Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden’in katılımıyla gerçekleşecek panelde yaratıcı endüstrilerde yerel kalkınma katılımcılarını mercek altına alacak; Yerel Ölçekte Kültür Politikaları ve Uygulama başlıklı panelde ise Serhan Ada, katılımcıları Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi Direktörü Saba Sümer ve Ataşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan ile birlikte Covid-19 sonrası daha fazla yerelleşme eğiliminde olan kültür politikaları ve pratiklerini inceliyor.

Zorlu bir pandemi dönemi atlatan canlı müzik sektörü ve bu sektörün bir parçası olan sanatçılar, mekanlar ve festivaller, ve bu döneme adapte olabilmenin yollarının konuşulacağı; doğal tarımın, atalık tohumun, antik buğdayın, ekşi mayanın ve sofra ritüellerinin izinin sürüleceği; Bozcaada’nın huzur veren sakinliğinde bedene ve doğaya dönüleceği etkinlikler Bozcaada Caz Festivali’nin bu sene de etkinliklerle dolu Keşif programında katılımcılarını bekliyor.

Festival Biletleri Passo’da

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 20-21-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek 5. Bozcaada Caz Festivali’nin hızla tükenen biletleri Passo’dan satın alınabilir.