ISTANBUL FRINGE FESTIVAL Sezona Yayılıyor!

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, tiyatro sezonuna yayılıyor. Geçtiğimiz eylül ayında hibrit bir programla katılımcılarla buluşan festival, programındaki çevrimiçi gösterimleri aralık ayından itibaren her ay İstanbul’da ağırlayacak.

Ukrayna’dan Kyiv Mime Theatre ekibi “Internal” oyunuyla İstanbul’da

Istanbul Fringe Festival’in sene içindeki etkinliklerinin ilk konuğu Ukrayna’dan Kyiv Mime Theatre olacak. Internal isimli pandomim gösterileri ile 26 Aralık saat 20.30’da Sahne Kadir Has’ta ve 27 Aralık saat 20.30’da K! Kültüral Performing Arts sahnelerinde gerçekleşecek gösterimlerin biletlerine Mobilet’ten ulaşılabiliyor. İzleyiciye duyuların ve düşüncelerin gözünden hayal etme fırsatı veren oyun, seyircilerin etraflarını çevreleyen gerçek dünyayı algılama olasılıklarını genişletiyor. Bireylerin bilgi kirliliğinden sıyrılıp, insanlığın gelişmesine katkıda bulunmak için bilincini geliştirmesi gerektiğine inanan ekip, ihtiyaç duyduğumuz önemli değişikliği daha kolay algılamak ve anlamak için kelimelere değil, görselliğe başvuruyor.

Kyiv Mime Theatre- Internal Oyun Tanıtımı

Maddi dünya bizi çevreler ve şüphesiz durumumuzu etkiler. Peki içimizde yaşadığımız duygular etrafımızı etkilerse ne olur? Evet, maddi bir dünya değil bu, bir düşünce ve fikirler dünyası. Önemli bir karar vermeden önce, duygularımızın ona karşı tutumunu belirlemeliyiz. Bir insanı içinde utandıran, kendi yarattığı ve kurtulmak istediği her şeye kendi karar verir. Herkes bu dünyada kendini aramak için kolay bir yoldan geçmek zorundadır, ancak bu adımı gerçek hayatta atmaya çalışmadan önce kendi içimize dönmeliyiz. Duygularımız eylemlerimiz tarafından yönetilir ve bizi kaostan kurtaracak tek şey ruhumuzun derinliklerinde.

Yapımcı: Garmash Yaroslavna

Oyuncular: Vyshnevskyi Pavlo, Symonenko Oleksandr, Spodoneiko Kateryna, Chernova Anastasiia

Yönetmen: Vyshnevskyi Pavlo
Süre: 45 dakika

Tür: Tiyatro / Pandomim

Internal
27 Aralık Pazartesi, 20:30
Kültüral Performing Arts

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.