Floransa Bienali’ne Türkiye’den bir Sanatçı: Nihan Yardımcı Çetinkaya

17–25 Ekim’de 10.su düzenlenecek Floransa Bienali, sanatın beşiği kabul edilen topraklarda, çağdaş sanatı desteklemek için 60 farklı ülkeden resim, heykel, fotoğraf ve video gibi sanatın farklı dallarındaki çalışmalarıyla sanatçıları “ART AND THE POLIS” teması ekseninde bir araya getiriyor. “Sanatçıların Şehri” olarak bilinen Floransa’nın tarihinden beslenen bienal, şehrin antik mirasının ötesine taşınıyor. Bağımsız ve kendini finanse eden ve sayılı küresel sanat organizasyonlarından kabul edilen Floransa Bienali’ne bu yıl katılacak tek Türkiyeli sanatçı olarak öne çıkan Nihan Yardımcı Çetinkaya, farklı dokularla zenginleştirdiği resimleriyle bienalde temsilcimiz olacak.

“City and Texture” ve “Stars of the City” başlıklı işleri bienal kapsamında sergilenecek sanatçı, iç mimari dalında edindiği deneyimle çalışmalarına farklı bir perspektif kazandırıyor. Malzemeleri korkusuzca bir arada kullandığı kendine özgü tekniği, işlerine üçüncü bir boyut katıyor ve çalışmalarında ışıkla diyalog halinde olan dokular yaratıyor. Dokuyu, “Zaman içinde başkalaşan deneyimler” olarak yorumlayan sanatçı, hikâyelerini büyük tuvaller eşliğinde farklı materyaller kullanarak anlatıyor.

Nihan Yardımcı Çetinkaya Hakkında

1979 yılında Ankara’da doğan Çetinkaya, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. İç mimari alanındaki deneyimiyle çalışmalarına farklı bir boyut kazandıran sanatçı, çimentodan alüminyuma, soba boyasından ahşaba kadar uzanan geniş malzeme kullanımıyla dokusuna ve fonksiyonel kullanım tekniğine hâkim olduğu malzemeleri çalışmalarında bir arada kullanıyor. “Ruloylamala” adlı ilk kişisel sergisi Ruloylamala-1’i Aralık 2012’de açan Çetinkaya, Nisan 2014’te de serinin devamı olan Ruloylamala-2 başlıklı sergisini açtı.