GLASGOW İZLENİM&ROTALAR / ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

Glasgow ve Edinburgh birinden sadece 45 dakika uzaklıkta iki şehir olmasına rağmen, sanki apayrı iki dünya. Edinburgh mimarisi, tarihi ve kültürel mirasları ile soylu bir aristokrat iken, Glasgow dinamik, yenilikçi, yaratıcı, ve cesur bir burjuva. Edinburg ağırbaşlı ve oturaklı iken, Glasgow çok daha hırslı ve muzip.

Modern ve klasik karışımı mimarisi, bol kültürel ve gastronomik seçenekleri, trendy alışveriş bölgeleri, geniş yeşil alanları ile Glasgow yüksek tempo arayan sofistike gezginler için ideal bir keşif noktası.

1990’da Avrupa’nın Kültür Başkenti olması ile yıldızı parlayan Glasgow, müthiş bir gençleşme ve yenilenme çabası içine girdi. 1999’da İngiliz Birleşik Krallık Mimari ve Tasarım Şehri ödülünü alan Glasgow’da orjinal bir mimari karma karşınıza çıkıyor. Bir yanda People’s Palace, Grand Central Hotel, Central Station ve Saat Kulesi gibi Viktoryen stili mimari harikalar, Alexander Thomson’un bir başyapıt olarak nitelendirilen Holmwood House binası, diğer yanda şehrin en ünlü mimarlarından Charles Rennie Mackintosh’un Herald Binası ve Glasgow School of Art gibi art nouveau binaları, ve de Clyde nehri kıyısında Zaha Hadid imzalı Riverside Müzesi ve OMA tarafından tasarlanan Maggie’s Gartnavel Centre gibi çağdaş binalar… Glasgow geleneksel ve modern mimarinin göze batmayan, hatta ahenkle buluştuğu ender şehirlerden birisi.

Dünyanın en önemli çağdaş sanat ödüllerinden birisi olan Turner Prize’a layık görülmüş Douglas Gordon, Richard Wright, Simon Starling ve Susan Philipsz gibi sanatçılar ve Christopher Kane ve Jonathan Saunders gibi dünyaca ünlenen moda tasarımcıları Glasgow’un bu yaratıcılığı yüreklendiren ve ödüllendiren ortamından yetişmiş kişiler.

Geçmişte, çelik ve kömür madenleri ve de gemi yapım sanayisi saysesinde Britanya Birleşmiş Krallığı’nın en büyük dördüncü şehri haline gelmiş Glasgow, sanayi altyapısının getiridiği zenginlik saysesinde, endüstriyel kimliğinin yanı sıra, tasarım, sanat, moda ve müzikle yaşayan, hip, hareketli ve canlı bir kimlik kazanmayı başardı ve gözde bir haftasonu destinasyonu haline geldi. Bugün Glasgow kendini ‘Stil saihibi İskoçya – Scotland with Style’ sloganı ile kendini tüm dünyaya tanıtıyor.

Ritmi ve temposu yüksek Glasgow’un muzip enerjisi ise müzik ve komedi şovlarında kendini gösteriyor. Glasgow Royal Concert Hall ve City Halls’da klasik müzik etkinlikleri yer alırken, yenilenen Old Fruit Market ve Regal Social Club’da orjinal konserler ve heyecan şovlar hiç bitmiyor.

İngiltere’nin Londra’dan sonra en popüler alışveriş destinasyonu haline gelen Glasgow, ışıltılı görüntüsü ile Las Vegas’a gönderme yapılarak ‘Glas-Vegas’ olarak da anılıyor.

NE ZAMAN GİTMELİ? – GLASGOW TAKVİMİ

Tüm yıl boyu ziyaret edilebilecek Glasgow’un en güzel zamanı havaların daha sıcak olduğu Mayıs ile Eylül arası. Ancak şehir yıl boyunca o kadar güzel etkinliklere ev sahipliği yapıyor ki, yağmur ve soğuk havalara rağmen gitmeye değiyor: Şubat ayında Glasgow Film Festivali gerçekleşiyor. Mart ayında Glasgow Komedi Festivali, Alan Carr, Russell Brand, Dara O’Briain ve Ronnie Corbett gibi ünlü komedyenlerinin performanslarına ev sahipliği yapıyor. Her yıl Nisan sonu ve Mayıs başında Glasgow Uluslararası Çağdaş Görsel Sanatlar Festivali (International Festival of Contemporary Visual Art) gerçekleşiyor. George Square’de açık havada gerçekleşen Glasgow Art Fair’da ise Avrupa’nın dört bir yanından katılan çağdaş sanat eseri birarada yer alıyor. Mayıs ortası Haziran başı tasarım Six Cities Design tasarım festivali yer alıyor. Temmuz ayında botanik bahçelerinde gerçekleşen Bard in The Botanics festivalinde ise, Shakespeare oyunlarını sahnede izleme olanağına sahip olabiliyorsunuz. Eylül ayı Merchant City Moda, Film ve Performans Sanatları Festivali yer alıyor. Kasım ayında Whisky Live festivalinde dünyanın en iyi viski üreticileri ve damıtım evleri bir araya geliyor. Kasım ayının en eğlenceli aktivitesi ise Glasgow On Ice. Bu etkinlik çerçevesinde George Meydanı yılbaşına kadar muhteşem bir buz pateni alanına dönüşüyor. Ayrıca Hogmanay adı ile bilinen yeni yıl kutlamalarıda şehirde günler süren parti rüzgarı estiriyor. Kutlamalarda açık hava konserleri, havai fişek gösterisi, partiler ile adeta bir şölen yaşanıyor.

NASIL GİDİLİR?

Glasgow’a yakın Edinburgh’a THY ile uçuş bilgileri için: http://bit.ly/ytedinburgh2

Glasgow Edinburg’a tren ile sadece 45 dakika uzaklıkta.

SETUR İLE CRUISE DENEYİMİ: 5* CARIBBEAN PRINCESS İLE BÜYÜK BRİTANYA

8-20 Mayıs, 20 Mayıs-1 Haziran, 1-13 Haziran, 13-25 Haziran, 25Haziran – 7 Temmuz, 7-19 Temmuz, 19-31 Temmuz, 31 Temmuz-6 Ağustos, 6-12 Ağustos, 12-24 Ağustos, 24 Ağustos -5 Eylül 2016

http://www.setur.com.tr/tur/5-caribbean-princess-ile-buyuk-britanya-(yaz-2016)#tourprogram

GLASGOW ROTALARI

• West End bölgesi şehrin sanat ve kültür durakları ile dolu. Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’nde, Dali, Rembrandt, Monet ve Van Gogh’un eserleri yer alıyor. Hemen yakında yer alan Hunterian Müzesi ise Whistler, Glasgow Boys ve Charles Rennie’nin inanılmaz koleksiyonlarını sergiliyor. Kelvingrove Parkının tepesinde 1901’de Glasgow Exhibition sergisi için Lever Brothers tarafından inşaa edilmiş Port Sunlight isimli 2 adet Tudor stili kulübe yer alıyor. Parkın içinden bu kulübelere doğru keyifli bir yürüyüş ile tırmanarak ardından West End’e yürümek mümkün. Bir diğer sanat hazinesi ise Burrell Koleksiyonu. Şehrin güney yakasında, Pollok Country Park’ta yer alan Burrell Koleksiyonu’nda dönüşümlü olarak sergilenen muhteşem çalışmalar arasında, Cézannes, Rodins ve dünyanın dört bir yanından getirilen önemli eserler yer alıyor.

• Glasgow’un değişken ve orjinal mimarisini keşfetmek için en iyi yol yürüyüş. Kelvingrove Park’tan şehir merkezinde yer alan görkemli George Meydanına yürüdükten sonra şehrin buluşma merkezi olan meydanda bir kafe’de oturup insanları ve yaşamı gözlemlemek, Glasgow’a aşinalık kazanmak için en iyi yöntem. Biraz daha doğuda ise Castle Caddesi üzerinde 1471’de inşaa edilmiş Glasgow’un en eski binası Provand’s Lordship yer alıyor. Ayrıca Glasgow Katedrali de burada yer alıyor. Şehrin en hızla gelişen liman bölgesi olan liman bölgesinde ise, Kelvin ve Clyde nehihleri kıyılarında yer alan eski tersane, dok ve antrepolar iş merkezleri, residanslar, alışveriş merkezleri, restoranlar ve sanat merkezlerine dönüştürülüyor.

• Glasgow sürekli kendini dönüştüren ve yeniden yapılandıran bir şehir, Trongate ve hemen yanında yer alan Saltmarket, eskiden ihmal edilmiş bölgeler iken yavaş yavaş açılan galeriler, workshop mekanları, stüdyolar, butikler ve kafeler ile birer görsel sanat üssüne dönüşüyor.

• Art Nouveau stilinin ustası olan mimar Charles Rennie Mackintosh’un şehre kazandırdığı mimari harikaları görülmeye değer: Glasgow School of Art, The Willow Tea Rooms ve House for an Art Lover, Queens Cross Church, Scotland Street School ve Herald Binası, Mackintosh’un yaratıcı imzasını taşıyan binalar.

• Ortaçağdan kalma gotik bir kilise olan Glasgow Katedrali’nin bahçesinde konumlanmış, 19yy Viktoryen stildeki Necropolis mezarlığı dikili taşları, heykel ve yontuları ve sarmaşıklar ile bezenmiş duvarları ile görülmeye değer. Mezarlık muhteşem şehir manzaraları sunuyor.

• Glasgow Science Centre’da yer alan 127 metre yüksekliğinde 360 derece dönebilen Glasgow Kulesi, muhteşem şehir manzaraları sunuyor.

• Düz ve geniş alana dağılmış Glasgow’u keşfetmenin diğer bir yolu ise, dünyanın en eski üçüncü metro sistemini kullanmak.

• Şehir Dışı Rotalar: Glasgow’un en çekici yanı İskoçya’nın büyüleyici kırsal alanlarına yakınlığı. 30 dakika içerisinde Loch Lomond sahillerine ulaşabiliyorsunuz. Bu sakin ve şirin sahil kasabasında vakit geçirdikten sonra Balmahamas’a doğru yol alarak nefes kesici dağla ve doğa manzalarını seyretmek mümkün.

MÜZELER, MİMARİ VE PARKLAR
GoMA / Gallery of Modern Art, Royal Exchange Square
Riverside Museum, 100 Pointhouse Place
Glasgow School of Art, 167 Renfrew Street
Kelvingrove Art Gallery and Museum, Argyle St., West End
The Burrell Collection, Pollok Country Park, 2060 Pollokshaws Road
Open Museum, 200 Woodhead Road, South Nitshill Industrial Estate
House for an art lover, Bellahouston Park 10 Dumbreck Road
Provand’s Lordship, 3 Castle Street
Museum of Transport,1 Bunhouse St
People’s Palace and Winter Gardens, Glasgow Green
St Mungo Museum of Religious Life and Art, 2 Castle Street
Scotland Street School Museum, 225 Scotland Street
National Piping Centre, 30-34 McPhater Street
Botanic Gardens, 730 Great Western Road

İSKOÇYA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Edinburgh İzlenimleri ve Rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/edinburg/

Edinburgh Otel, Restoran, Kulüp ve Alışveriş Rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/edinburg-rehber-otelrestoranbaralisveris/

Glasgow İzlenimleri ve Rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/glasgow/

Glasgow Otel, Restoran, Kulüp ve Alışveriş Rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/glasgow-rehber-otelrestoranbaralisveris/

K: GLASGOW İZLENİM&ROTALAR

Reklamlar