20. YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO Adayları!

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2015-2016 sezonu adayları, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Doç. Merih Tangün ve Haldun Dormen ev sahipliğinde 04 Nisan 2016 Pazartesi akşamı Four Seasons Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Bu sene 20. yaşına giren ve geçen süre boyunca Türk tiyatrosunun önemli bir parçası haline gelen ödüllerde özel ödüle layık görülen isimler de belli oldu.

Her sene merakla beklenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20.yılında, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Seray Şahiner layık görüldü. Bu seneden itibaren yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilecek “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün ilk sahibi ise Yoldan Çıkan Oyun oldu. Yapı Kredi Özel Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Cevat Çapan olurken, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla 20 yıl önce başlatıldığını belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa; “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ilk düzenlendiğinden bu güne tiyatromuzda yaşanan dönüşüme ayak uydurarak değişti, gelişti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20. yılında da yenilenerek genç kalmaya devam etti. Her yıl sezon sonunda yapılan değerlendirmeler ve fikir alışverişleri sonucunda bir sonraki sezona hazırlandı. Kendisini yeniledi. 20. yılımızda önemli bir yenilik daha yaptık. Değerler yaşarken emek ve başarılarını takdir etmek, katkıları için onlara teşekkür etmek kurumsal kültürümüzün ve insanımıza bakışımızın önemli bir yaklaşımıdır. Bu düşünceden hareketle İcra Kurulumuz bu yıldan itibaren özel ödüllerimize bir yenisini ekledi. Türk Tiyatrosu’nun duayeni ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin fikir öncüsü Sayın Haldun Dormen’e teşekkür etmek için, özel ödül kategorilerimize “Haldun Dormen Özel Ödülü” eklendi. Böylelikle yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunu bundan sonra “Haldun Dormen Özel Ödülü” ile onurlandırılacak” dedi.

Jüri Başkanı Doç. Merih Tangün ise “Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, tiyatro adına 20 yıldır yürütülen tek ödül töreni. Jüri arkadaşlarım ve ben bu çok anlamlı senede, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin bir parçası olmaktan büyük heyecan ve gurur duyuyoruz. Yapı Kredi’ye bu ödülü bu kadar sahiplenip benimsediği için, Türk tiyatrosunun ayrılmaz bir parçası haline dönüştürdüğü için ne kadar teşekkür etsek az. Yapı Kredi’nin emekleri sayesinde Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri eminim daha nice yıllar varlığını sürdürecek. Tiyatromuz birbirinden güzel ve zengin içerikte oyunla dolu bir sezonu geride bırakıyor. Her yıl tecrübeleriyle tiyatroya çok önemli değerler katan sanatçılarımız ile genç yeteneklerimizin birlikte ortaya koydukları çalışmalar tiyatromuzu daha da geliştiriyor. Bu gelişimi görmek ve bunun bir parçası olmak bizi çok gururlandırıyor” şeklinde konuştu.

20 yıldır kesintisiz sürdürülen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosuna olan katkılarının çok önemli ve paha biçilemez olduğunu belirten Haldun Dormen ise, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri bugün 20 yaşında. Hep söylediğim gibi Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri benim için bir tutku ve her yıl bu ödül töreni için sanki ilk defa gerçekleşiyormuş gibi büyük bir heyecan duyuyorum. Yapı Kredi’nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olması muazzam derecede mutluluk verici. Ayrıca benim için oldukça anlamlı olan bir noktaya daha değinmek istiyorum. Türk tiyatrosunun gelenekselleşen ödüllerinde benim adıma da ödül verilecek olmasından dolayı onur duydum. Yapı Kredi’ye hem samimi bir şekilde Türk Tiyatrosunu ve tiyatrocusunu desteklemesinden ötürü, hem de adıma ithaf ettiği ödül için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımına, en başarılı kadın oyuncudan, yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusuna kadar 11 ayrı kategoride adayların ödüllendirileceği 20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 25 Nisan 2016’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

ADAYLARIN TAM LİSTESİ!

ÖZEL ÖDÜLLER

CEVAT FEHMİ BAŞKUT ÖZEL ÖDÜLÜ
SERAY ŞAHİNER

HALDUN DORMEN ÖZEL ÖDÜLÜ
YOLDAN ÇIKAN OYUN

YAPI KREDİ ÖZEL ÖDÜLÜ
PROF. DR. CEVAT ÇAPAN

MUHSİN ERTUĞRUL ÖZEL ÖDÜLÜ
PROF. DR. DİKMEN GÜRÜN

YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU
AN – BLİNK
TATBİKAT SAHNESİ
ANTABUS
TATBİKAT SAHNESİ
KİM VAR ORADA?
BGST, TİYATRO BOĞAZİÇİ
ON İKİNCİ GECE
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI

YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ
ERDAL BEŞİKÇİOĞLU – AN-BLİNK
BGST, TİYATRO BOĞAZİÇİ – KİM VAR ORADA?
SERDAR BİLİŞ – ON İKİNCİ GECE
TIM SUPPLE – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
İLHAM YAZAR – ANTABUS

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
EMRE KINAY – NİHAYET BİTTİ
LEVENT ÖKTEM – ON İKİNCİ GECE
İBRAHİM SELİM – BUNU BEN DE YAPARIM!
ERKAN UYANIKSOY – MACBETH / İKİ KİŞİLİK KÂBUS
CÜNEYT YALAZ – KİM VAR ORADA?

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
SEZİN AKBAŞOĞULLARI – AN-BLİNK
ÖZLEM ZEYNEP DİNSEL – SOĞUYUNCA ACIMAYA BAŞLAR
EBRU AYTÜRK EVREN – SESSİZLİĞİN İÇİNDEN
PINAR ÇAĞLAR GENÇTÜRK – KAR KÜRESİNDE BİR TAVŞAN
NİHAL YALÇIN – ANTABUS

YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI ERKEK OYUNCUSU
USHAN ÇAKIR – GÖL KIYISI
ALİ ÇELİK – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
BEYTİ ENGİN – AŞK DELİSİ
İBRAHİM HALAÇOĞLU – KABİLELER
İLKER YASİN KESKİN – KİM VAR ORADA?

YILIN EN BAŞARILI YARDIMCI KADIN OYUNCUSU
TUĞÇE ALTUĞ – KABİLELER
BAŞAK DAŞMAN – ÖZEL KADINLAR LİSTESİ
GÜLHAN KADİM – YALINAYAK MÜZİKHOL
DEFNE KOLDAŞ – YOLDAN ÇIKAN OYUN
ÖZGE ÖZDER – ON İKİNCİ GECE

YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI
ERDAL BEŞİKÇİOĞLU – AN-BLİNK
KEREM ÇETİNEL – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
GAMZE KUŞ – ON İKİNCİ GECE
LUCILE LAROUR ve PATRICIA ULBRICHT – MACBETH / İKİ KİŞİLİK KÂBUS
TACİSER SEVİNÇ – KIŞ DÖNÜMÜ

YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI
CANAN GÖKNİL – AYAK TAKIMI ARASINDA
NİHAL KAPLANGI – HAYAL-İ TEMSİL
SADIK KIZILAĞAÇ – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
GAMZE KUŞ – ON İKİNCİ GECE
TOMRİS KUZU – DİL KUŞU

YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ
ÇİĞDEM ERKEN – ON İKİNCİ GECE
ÇİĞDEM ERKEN – DİL KUŞU
ÖZGEHAN ÖZTURAN – KIŞ DÖNÜMÜ
TULUĞ TIRPAN – HAYAL-İ TEMSİL
ONUR YÜCE – ANTABUS

YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI
MUSTAFA BAL – AN – BLİNK
MUSTAFA BAL – ANTABUS
YAKUP ÇARTIK – YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
CEM YILMAZER – ON İKİNCİ GECE
CEM YILMAZER – KIŞ DÖNÜMÜ

YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK SANATÇISI
AYKUT AKDERE – KÖPRÜDEN GÖRÜNÜŞ
NAZLI BURUM – KÖPRÜDEN GÖRÜNÜŞ
ALAN CİWAN – DI TUWALETE DE
YARKIN ÜNSAL – SON ZENNE

Reklamlar