Hepimiz Biliyoruz – As We All Know (Civan Özkanoğlu)

22-30 Nisan
Salı-Cuma, 19.00
Cumartesi-Pazar, 13.00
SALT Galata, Kat 1

Civan Özkanoğlu’nun bir metne bağlı olmayan performansı Hepimiz Biliyoruz (2016), bir parkın kenarından yürürken karşılaştığı tesadüfi bir durum çevresinde biçimlenir. Özkanoğlu, 13. İstanbul Bienali’nin de gerçekleştirildiği bir semtin parkında, bir grup çocuğun çöpe atılmış birtakım videokasetlerle oyununu fark eder. Bunlar, kadınlara yönelik olarak televizyonda yayımlanan bir yarışma programının, heteronormatif ve eril bir tutumla Osmanlı fantezilerini canlandıran bir bölümünden görüntülerdir. Özkanoğlu’nun bu bağlamda kurguladığı performansı, çeşitli fotoğrafları da içeren bir enstalasyon temelinde, dolambaçlı yollardan bir dizi buluntu, rastlantı, yakınlaşma ve geri dönüşü irdeler.

Performans dili Türkçe’dir.

Civan Özkanoğlu 1983, Adana doğumlu; İstanbul ve Brooklyn’de yaşıyor ve çalışıyor. Özkanoğlu’nun işleri, gündelik hayatın, sıradan gibi görünen hikâye ve absürtlüklerin izini sürer; bunların kamusal mekân, kitle iletişim araçları, sanat dünyası ve politika [âlemi] ile nasıl iç içe geçtiğini araştırır. Bizzat adlı sergisi 2014’te İstanbul’daki Galeri Elipsis’te, was in person kitap projesi 2015’te Almanya’daki Fotobookfestival Kassel’de yer aldı. İşleri, National Academy Museum (New York); 440 Gallery (Brooklyn); District Fine Art Gallery (Washington, D.C.); İstanbul Modern, CDA Projects ve Çağdaş Börek Salonu (İstanbul) ile Galeri Siyah Beyaz ve Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı’nda (Ankara) sergilendi. Özkanoğlu, Peru’da bulunan Fundación Coprodeli ve İstanbul’daki Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KACUV) iş birliğiyle atölye çalışmaları düzenledi ve atölye yürütücülüğü yaptı. İşlerinin sunulduğu yayınlar arasında Brooklyn Magazine, m-est.org ve Slanted dergisi bulunmaktadır.

—————————————

April 22-30
Tuesday-Friday, 19.00
Saturday-Sunday, 13.00
SALT Galata, Floor 1

Civan Özkanoğlu’s unscripted performance As We All Know (2016) centers on happenstance, on a walking path within one of Istanbul’s contested areas where a burgeoning cultural sector, including the Istanbul Biennial, and an antagonistic neighborhood converge. An episode whereby children rummaged jettisoned video tapes from a television channel reveals a bridal show with fantasies of Ottoman grandeur, reflexive heteronormativity, and nationalism. Özkanoğlu’s performative work will embrace photography and an installation tracing a series of coincidences, convergences, discoveries and roundabouts.

The performance will be held in Turkish.

Civan Özkanoğlu (b. 1983, Adana. Lives and works in Istanbul and Brooklyn)
Özkanoğlu’s work traces the everyday, seemingly mundane stories and absurdities, and how they converge in public space, mass media, the art world, and [the realm of] politics. His exhibition In Person took place in 2014 at Elipsis Gallery, Istanbul. The book project was in person was presented at the Fotobookfestival Kassel in 2015. His works have been exhibited at the National Academy Museum, New York; 440 Gallery, Brooklyn; District Fine Art Gallery, Washington, D.C.; Istanbul Museum of Modern Art, CDA Projects and Çağdaş Börek Salonu, Istanbul; Siyah Beyaz Art Gallery and Sıhhiye Multi-storey Car Park, Ankara. Özkanoğlu has organized and taught workshops in collaboration with Fundación Coprodeli, Peru and KAÇUV Foundation, Istanbul. His works have been published in Brooklyn Magazine, m-est.org, and Slanted magazine among others.

Reklamlar