7. RAMAZANDA CAZ Sona Erdi

2009 yılında cazın en büyük isimlerini Ramazan ayında ve en özel mekanlarda seyirciyle buluşturma hedefiyle yola çıkan Ramazanda Caz, yedinci yılında da düzenlediği çok özel konserlerle adından oldukça söz ettirdi.

Ramazanda Caz’ın ilk konseri 10 Haziran’da Sakıp Sabancı Müzesi’nin eşsiz atmosferi eşliğinde gerçekleşen Mustonen Art Jazz Quartet konseri oldu. Ünlü Estonyalı kemancı Andres Mustonen, beraber quartette bir araya geldiği Estonyalı caz müzisyenleri Jaak Sooäär (elektro gitar), Taavo Remmel (kontrbas) and Tanel Ruben (davul) ile farklı kültür ve gelenekleri konser programlarında harmanlayan bir repertuvarla dinleyici karışısına çıkan grup barok, oryantal, ortaçağ, caz ve rock müziğinin bir araya geldiği keyifli bir geceyle festivalin açılışını yapmış oldu.

18 Haziran’da ise yine Sakıp Sabancı Müzesi’nde, solist Begüm Tüzemen, piyanist-besteci Sinem Altan, Anadolu sazları yorumcusu Özgür Ersoy ve perküsyonist Axel Meier’den oluşan Berlin çıkışlı topluluk Ensemble Olivin, İstanbul seyircisiyle ilk kez Ramazanda Caz’da buluştu. Eğlence ve sanatı eşsiz bir uyum içerisinde buluşturan ekip festivale özel repertuvarları ve sahne performanslarıyla izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Ramazanda Caz’ın iddialı konserlerinden bir diğeri ise 21 Haziran’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da gerçekleşen ve heyecanla beklenen Hindi Zahra idi. Sevilen aşk şarkılarının besteci ve yorumcusu Hindi Zahra, caza kattığı otantik tınılar ile zenginleştirdiği konserde Beautiful Tango, Any Story gibi en sevilen şarkılarını seslendirdi. Dolu bir salon ve dans eden kalabalıkla bütünleşen Zahra, dinleyicilere eşsiz bir deneyim yaşattı.

23 Haziran’da ise dünyaca ünlü trompet sanatçısı Markus Stockhausen ile başarılı piyanist Florian Weber, Inside Out projeleriyle ilk İstanbul konserlerini Ramazanda Caz kapsamında verdiler. Caz ile klasik müziği doğaçlama yoluyla yarattıkları bestelerde birleştiren ikilinin, sekiz yıllık müzikal birlikteliklerinin ilk albümü Inside Out’u SSM Bahçesi’nde verdikleri konserle canlı olarak dinleme fırsatı bulan izleyiciler, alandan kusursuz bir müzik deneyimiyle ayrıldılar.
27 Haziran’da ise Ramazanda Caz’ın bu yılki son konserinde daha önce de Ramazanda Caz’a konuk olan ve büyük ilgi gören dünyaca ünlü Norveçli sanatçı Jon Balke’yi vokallerde Mouna Boutchebak ve perküsyonda Snorre Bjerck ile gerçekleşen konserde ‘‘Siwan’ın Müziği” ile dinledik.

Düzenlendiği ilk yıldan bu yana her zaman yenilikçi, özenli ve başarılı konserleriyle beklenen bir festival haline gelen ve her geçen yıl biraz daha iddialı bir programla caz severlerin huzuruna çıkan Ramazanda Caz, dinleyiciler üzerinde bıraktığı eşsiz etkiler ve kusursuz atmosferiyle adından uzun yıllar söz ettireceğe benziyor.

Reklamlar