Yılın En İyi Filmleri Eylül’de SİNEBU’da

Kapalı sinema salonlarının alternatifi SineBU’da bu ay yepyeni vizyon filmleri perdede olacak. Eylül ayının gelmesiyle beraber başlayan sonbahar sezonunda 3 yeni film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Kalandar Soğuğu, Deaht in Sarajevo ve Little Men SineBU seyircisi karşısına ilk kez çıkarken; Rüzgarda Salınan Nilüfer ön gösterimi ile, The Double Life of Veronique ve Neon Demon ise son gösterimleriyle vizyonda olacak.

SineBU’da ayın ve belki de yılın en iyi filmi diye nitelendirebileceğimiz Kalandar Soğuğu, Eylül ayının en dikkat çekici filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği film, dinamik kurgusuyla kopmaya en yakın olduğunuz anda sizi bir hamle ile tekrardan koltuğunuzda diriltiyor. Ay sonunda vizyona girecek olan Kalandar Soğuğu filmi kesinlikle kaçırılmayacaklar arasında.

Ayın diğer önemli yapımı bu yıl Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ve eleştirmenler ödülünü kazanan Death ın Sarajevo. Bosna-Hersek’I felç eden yüzyıllık tarihin özetini büyük bir ustalıkla ortaya koyan film, Danis Tanovic imzası taşıyor.

Günümüz New York’unun en özgün yönetmeni olarak anılmaya başlayan Ira Sachs yeni filmi Little Men ile Eylül’de SineBU perdesinde. Çehresi değişen New York şehriniaile çatışması arasında kalan bir dostluk üzerinden anlatan film ilk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yapmasının ardından Berlin Film Festivali’nde yarışmış. Little Men ayın mutlaka görülmesi gereken filmlerinden biri.

SineBU’da ayrıca Seren Yüce’nin bu sene İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmi Rüzgârda Salınan Nilüfer ise ön gösterimle sinemaseverler ile buluşacak.

Geçtiğimiz ay SineBU’da büyük ilgiyle karşılanan The Double Life of Veronique ve Neon Demon filmleri ise Eylül’ün ilk haftası kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için vizyonda olacak.

Detaylı Program için: sinebu.boun.edu.tr/

SineBU hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

Reklamlar