14.KIBRIS TİYATRO FESTİVALİ 2016: “Karanlığa Rağmen Karanlıkta Görmek İçin” / FÜSUN BALKAYA

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun düzenlediği bu yıl 14. yapılan Kıbrıs Tiyatro Festivali, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti seyircisinin büyük ilgi ve çoşkusu ile anılan tarihte başlamıştır.

6.Eylül -6Ekim tarihleri arasında bir ay süre ile festival programına kabul edilen veya davet edilen oyunlar Kıbrıs seyircisi ile de buluşmaktan mutlu olacaklarını ilgili komite ile paylaşmışlardır.

Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ile Festival Komite Başkanı Kıymet Karabiber ve arkadaşlarının yapmış olduğu uzun çalışmaların sonucu, Genco Erkal,Yücel Erten gibi konuk sanatçılar ile de festivalin beslenmesi öncelikli düşünceyi oluşturmuştur.

Festivalin “Karanlığa rağmen karanlıkta görmek için” sloganıyla yine festival komitesince gerçekleştirilme düşüncesi esas olmuştur.

Festivalin hareket noktası olarak yukarıda da belirtilen slogan… Sanatın,demokrasinin,isyanın, emeğin,dayanışmanın ,aykırılığın,çeşitliliğin kısacası tüm renklerin ve farklılıkların bir arada oluşturduğu yelpazenin, özgürce oluşturduğu güzelliğe tiyatro sanatının hizmet etmesi üzerine festival tanımı öncelikli olarak komitece benimsenmiştir.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve sanatçıları karanlık içinde yakılan ışığın temsilcileri olmuş , “Zengin doğrunun, fakir yanlışıyla” yeniden perde demenin mutluluğunu ise festival seyircisine gururla yaşatmak istemişlerdir.

14.Tiyatro Festival Programı -2016

Festivalin ilk konuğu Dostlar Tiyatrosu ‘’Bir Delinin Hatıra Defteri’’adlı oyun ile festivalin açılışını seyircinin büyük ilgi ve katılımı ile gerçekleştirmiştir.

Bayramın zorunlu ara verdirdiği ,festival programı bayram ertesi yani 19 Eylül akşamı yeniden Tiyatro AŞHK “Kanatsız Güvercinler” ile perdelerini açmış ve program gereği takip eden günlerde Siyah Beyaz ve Renkli ‘’Tesir’’, Bursa Nilüfer Belediyesi ’’Tersine Dünya’’, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu “Ev’”, Entropi Sahne ’’Yastık Adam’’, Semaver Kumpanya “İçerdekiler’’, Hayal Perdesi “ÜçKızkardeş’’, Talimhane Tiyatrosu’’ Göl Kıyısı’’ adlı oyunlarla festival kapsamında Kıbrıs seyircisi ile gururla buluşmaları program düzeni içinde planlanmıştır.

Festivalde bir çocuk oyunu ’’Soytarılar Okulu’’

Tiyatro sezonu boyunca seyircisi ile buluşan çocuk tiyatrosu oyuncuları yine ‘Soytarılar Okulu’ ile festival programında yerlerini almışlardır.

Çocuk oyunlarının sadece 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kapsamı dışında hatırlanmasının ötesinde değerlendirilmesi ise farklı bir övüncü festival komitesi ve festivale katmıştır.

Festival Komitesinin anlamlı sloganına bir ek de ‘gelecek, gurur ve korkusuz’ tiyatro’nun yapılmasına en anlamlı hediyesi de çocuk oyununun bu festivale katılımı ile de mevcut dokuya anlamlı katması olmuştur.

Üstün Akmen’e anlamlı ödül

Festival komitesi açılış geçesi ,geçtiğimiz ekim ay’ı içinde kaybettiğimiz önemli eleştirmen Üstün Akmen anısına bir ödül ‘ü de hatırlamayı ihmal etmemiştir. Üstün Akmen’in sevgili eşi Şaylan Akbaşoğlu Akmen’i festivale davet ederek bu anlamlı ödülle komite kendisini buluşturmuştur.

Festival açılış gecesinde protokol konuşmalarının ardından Kıbrıs Tiyatrosu ve 14.Kıbrıs Tiyatro Festivalinin temellerinde ve bu günlere ulaşmasında önemli ve başarılı imzanın sahibi Yaşar Ersoy’un ,Üstün Akmen üzerine yaptığı anlamlı konuşma ise festival seyircisinin sevgi dolu alkışlarına yansımıştır.

Şaylan Akbaşoğlu Akmen’e ise bu festival eşi adına aldığı ödül esnasında oldukça duygusal anlar yaşatmıştır.
Festival Komisyon Başkanı Kıymet Karabiber ile festival üzerine…

Kıymet Karabiber öncelikle Türkiye’nin ilk sanat mektebi olan Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümünden mezun olmuş , tiyatro sanatına geride bıraktığı onca yılında hizmet etmiştir.

Girne’de bayramın üçüncü günü buluşarak bayramlaştığımız da 14.Kıbrıs Tiyatro Festival’ini gerçekleştirme başarı rahatlılığını bir kez daha üzerinde gördüğüm bu sanatçı ve komite başkanını anlattığı gayretli çalışmaları için öncelikli olarak çok takdir etmiş ve sevmiştim.

Başarılı ve vazgeçilemeyen iki çalışması ile festivalin öne çıkan, festival afişinin hazırlanması için yapılan seçim veya hazırlanması gibi biçimsel sayıca çok katmanların oluşum çalışmalarından, özünü teşkil edecek tema çalışma tercihi ve buna uygun yapılanma ile davet ve katılımcıların tespitinin hassaslığının önemine kadar Karabiber bütün içtenliği ile çalışma, zorluk ve duygularını paylaşmıştır.

Festival vb organizasyonların en önemli sorununu teşkil eden arayışların sponsorluk olduğunu ve bunu 14. Kıbrıs Tiyatro Festival içinde vurgulamaktan kendini alamayan dinamik , genç başkan Akgünler Turizm ve diğer sponsorlarının katkısının da önemini konuşmamızda özellikle vurgulamıştır.

2002 yılından itibaren kesintisiz bu yıla kadar yapılan ‘Kıbrıs Tiyatro Festivali’için emeği geçen herkesin , Kıymet Karabiber için varlığının çok önemli olduğunu tüm anlatılarındaki güven ve saygıya dayalı paylaşımları göstermiştir.

Tiyatro Sanatı adına…

Festival Komisyon Başkanı Karabiber tüm emeği geçenlerin de isimlerinin yer almasını istediği yazımda, kendisine verdiğim sözü tutmuş olarak aşağıda emeği geçen herkesin isimlerini belirtmenin mutluluğunu paylaştığım, Festival Komite Başkanı Kıymet Karabiber’e bayram da bana zaman ayırdığı için de ayrıca teşekkürümle birlikte festivalin oluşumuna emek veren herkese de teşekkürlerimi iletmek isterim.

Teşekkürümüz var!

Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı, Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel,Organizasyon Komitesi Ceren Atunç, Ülgen Çakır, Harper Sözer, Evrim Hınçal, Genel Teknik Sorumlu Özlem Yetkili, Dekor İşleri Sorumlusu Rıza Şen, Işık İşleri Sorumlusu Fırat Eseri, Fesival Logosu Nilgün Güney, Festival Özgün Müziği Mete Hatay-Emre Yazgın, Festival Afiş Makyaj Sanatçısı Bilay Özgök, Festival Afiş Modeli Melihat Melis Beşe, Afiş –Broşür Tasarımı Umut Ersoy, Kültür Sanat Memurları Kezban Tumay, Erhan Kurt, Eylem Hoca, Katice Kadıoğlu, Teknik İşler Mehmet Demir, Salih Kanatlı, Mehmet Eseri, Mihmandar Cem Aykut,Sevinç Tozduman, Melihat Melis Beşe, Pınar İnandım olarak çalışmalar yapılmış ve tamamlanmıştır.

‘Gerçeği örtmek için karanlık bastırsa da, aydınlık için elimizde başka bir ışık olan tiyatro olduğunu unutmamak gerekir.Karanlık için tiyatro,karanlıkta görmek için de yine tiyatro’’ diyen 14 .Kıbrıs Tiyatro Festivalinin bütün başarısı ile devam ettiği bu günlerde 15.Kıbrıs Tiyatro Festivali 2017 ‘nin hazırlıklarının başlaması için festival komitesinin gün saydığını sevinerek paylaşmak isterim, 15.yılda yeniden Kıbrıs Tiyatro Festivalinde karanlığa ışık olmak üzere Tiyatro ‘da buluşalım.

Füsun Akmen Balkaya
Girne/KKTC 19.Ekim.2016

Reklamlar