26. AKBANK CAZ FESTİVALİ (17-23 Ekim 2016 Konserleri)

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 26. yılında 12-23 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklamaya, dünyaca ünlü sanatçıları ve toplulukları müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zengin konser programları, atölye çalışmaları, paneller, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz konserleri ile her yıl olduğu gibi 26. yılında da “Şehrin Caz Hali” sloganı ile takipçilerine unutulmaz anlar yaşatan 26. Akbank Caz Festivali’ni kaçırmayın.

26. Akbank Caz Festivali 17-23 Ekim Konserleri:

17 Ekim 2016, Pazartesi
➢ Masayoshi Fujita
17 Ekim 2016 Pazartesi, Akbank Sanat, saat: 19.00

“El fog” takma adını kullanan Japon enstrümantalist ve besteci Masayoshi Fujita, bestelerinde vibrafonu alışılmışın dışında kullanmasıyla tanınıyor. Amacının dinleyenlerinin zihninde görüntüler, dekorlar ve hikayeler canlandırmak olduğunu söyleyen Fujita’nın, 17 Ekim Pazartesi günü 26. Akbank Caz Festivali’nde merakla beklenen konserinde vibrafonun zenginliklerini belki de ilk kez keşfedeceksiniz.

18 Ekim 2016, Salı
➢ Deniz Taşar ‘Uykuda Bir Bulut’
18 Ekim 2016 Salı, Akbank Sanat, saat: 19.00

2013’de katıldığı JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması’nda “En İyi Yorum” ödülü kazandıktan sonra profesyonel müzik hayatında emin adımlarla ilerleyen Deniz Taşar, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18 Ekim Salı günü Akbank Sanat sahnesinde olacak.

➢ Selen Beytekin
18 Ekim 2016 Salı, Summart Sanat Merkezi, saat: 20.00

Joy FM’de hazırlayıp sunduğu radyo programı ilgiyle takip edilen genç vokalist Selen Beytekin, 18 Ekim Salı günü Summart Sanat Merkezi’nde caz, R&B, funk, soul ve blues türlerinden oluşan zengin repertuvarından örnekler sunacağı konser ile, 26. Akbank Caz Festivali’nin gözdeleri arasında yer alacak.

➢ Ali Perret’s DU.DU, Mehmet Uluğ Gecesi
18 Ekim 2016 Salı, Babylon, saat: 21.30

Dünyaca ünlü düdük ustası Suren Asaduryan ve İstanbul’lu caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen Ali Perret’s DU.DU, binlerce yıllık Anadolu türkülerini batının çağdaş armonisiyle birleştirerek evrensel bir dil oluşturdukları müzikal anlatımlarını Mehmet Uluğ anısına 18 Ekim Salı günü Babylon sahnesinde, 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle paylaşacak.

➢ Ray Blue Band
18 Ekim 2016 Salı, Nardis, saat: 21.30

Klarnetle başlayan eğitimine saksafonla devam eden New York kökenli saksafoncu Ray Blue, cazın kökenlerine bağlı kalarak blues ve Afrika tınılarını da kullandığı doğaçlamalarındaki pürüzsüz ve akıcı tekniğiyle caz gruplarının aranan bir elemanı oldu. Caz eğitim ve performans paylaşımlarını teşvik eden “Kültürlerarası Bağlantı” (Cross-Cultural Connections, Inc.) adlı sivil toplum organizasyonunun kurucusu olan Ray Blue, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18-19 Ekim’de Nardis’te iki gece üst üste sahne alacak.

19 Ekim 2016, Çarşamba
➢ Amir ElSaffar and Two Rivers
19 Ekim 2016 Çarşamba, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, saat: 20.30

Aslında trompette olmayan ama kendi geliştirdiği bir teknikle çıkardığı ara seslerle caz dünyasında büyük ilgi gören ve All About Jazz dergisi tarafından “20. yüzyıl uluslararası cazının en ilgi çekici örneği’” olarak tanıtılan Amir ElSaffar, Chicago Festivali’nde 5000′den fazla kişinin dinlediği “Two Rivers” projesi ile 19 Ekim Çarşamba günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşacak.

➢ Tony Allen ‘Tribute to Art Blakey’
19 Ekim 2016 Çarşamba, Babylon, saat: 21.30

26. Akbank Caz Festivali, 19 Ekim Çarşamba günü Babylon’da Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “Afrobeat’” tarzını rock and hip-hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen’ı ağırlayacak. Yaşayan en iyi davulcu olarak anılan ve 75 yaşında aktif müzisyenliğe devam eden Tony Allen, kendisine ilham olan efsane “Art Blakey”i festival kapsamında bir kez daha anacak.

➢ Ray Blue Band
19 Ekim 2016 Çarşamba, Nardis, saat: 21.30

Klarnetle başlayan eğitimine saksafonla devam eden New York kökenli saksafoncu Ray Blue, cazın kökenlerine bağlı kalarak blues ve Afrika tınılarını da kullandığı doğaçlamalarındaki pürüzsüz ve akıcı tekniğiyle caz gruplarının aranan bir elemanı oldu. Caz eğitim ve performans paylaşımlarını teşvik eden “Kültürlerarası Bağlantı” (Cross-Cultural Connections, Inc.) adlı sivil toplum organizasyonunun kurucusu olan Ray Blue, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18-19 Ekim’de Nardis’te iki gece üst üste sahne alacak.

➢ Ediz Hafızoğlu ‘Nazdrave& Arkadaşları’
19 Ekim 2016 Çarşamba, Moda Sahnesi, saat: 22.00

Stüdyo ve konser müzisyeni olarak, sadece caz değil, pop, rock ve etnik müzik gruplarıyla da birlikte çalışan davulcu Ediz Hafızoğlu, beraber çalıştığı farklı türden müzisyenler için yazdığı parçalardan oluşan 2014 yılında yayınlandığı ilk albümü “Nazdrave” ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. 26. Akbank Caz Festivali için özel olarak hazırlanan ve 19 Ekim Çarşamba günü Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilecek projede Ediz Hafızoğlu’na, “Nazdrave” şarkılarında Elif Çağlar, Jülide Özçelik ve Ülkü Aybala Sunat gibi usta sesler eşlik edecek.

20 Ekim 2016, Perşembe
➢ Ron Carter “Golden Striker Trio”
20 Ekim 2016 Perşembe, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, saat: 20.30

Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio”’ ile 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde 26. Akbank Caz Festivali’ni onurlandıracak.

➢ Jason Marsalis Vibe Quartet
20 Ekim 2016 Perşembe, Babylon, saat: 21.30

New Orleans’ın en ünlü caz ailesi Marsalis’lerin müzisyen çocuklarının en küçüğü olan davul ve vibrafon sanatçısı Jason Marsalis, virtüözlüğü kadar besteciliği ile de büyük hayran kitlesine sahip. 2013 yılında çıkardığı son albümü “In a World of Mallets” ile caz radyolarında bir numaraya kadar yükselen ve “En İyi Çağdaş Caz Albümü” kategorisinde ödül kazanan Jason Marsalis, , 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 20 Ekim Perşembe günü Amerikalı genç müzisyenlerden kurulu Jason Marsalis Vibes Quartet ile Babylon sahnesinde.

➢ Bulut Gülen Quintet ‘Su’
20 Ekim 2016 Perşembe, Akbank Sanat, saat: 19.00

2009 yılında Arif Mardin özel ödülünü kazanan, trombonu solo enstrüman olarak kullanan ender sanatçılardan olan Bulut Gülen, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 20 Ekim Perşembe günü vereceği Akbank Sanat’taki konserinde geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk albümü Su’da yer alan bestelerini seslendirecek.

21 Ekim 2016, Cuma
➢ Imany
21 Ekim 2016 Cuma, Volkswagen Arena, saat: 21.00

26. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konser ile caz tutkunlarıyla buluşacak.

➢ Saul Williams
21 Ekim 2016 Cuma, Babylon, saat: 22.30

Müzikseverler tarafından rap şarkıcısı olarak tanınan Saul Williams, şiirden sinemaya uzanan farklı sanat dallarındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Saul Williams şiiri ve alternatif hip-hop’u birleştiren özgün müzik tarzından örnekler ile 21 Ekim Cuma günü Babylon’da, 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle biraraya gelecek.

➢ Midnight Session: Awesome Tapes From Africa
21 Ekim 2016 Cuma, Babylon, saat: 23.59

Kaset kültürü bağımlısı Brian Shimkovitz’in blog projesi olan “Awesome Tapes From Africa”, Afrika’nın her köşesinden, kendi bölgesi dışına belki de hiç çıkmamış kayıtların toplandığı bir internet projesi. 70’lerden günümüze, yerel müziklerden Afrika diskosuna, avangard performanslardan caza kadar birbirinden ilginç ve etkileyici kayıtların yer aldığı ve ücretsiz paylaşıldığı platformun dünyanın çeşitli festivallerinde müzikseverlerle paylaştığı arşivi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Babylon’da 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek konserde hiçbir yerde duyamayacağınız ses ve türlerle dolu bir safariye hazır olun.

➢ Alper Yılmaz Trio
21 Ekim 2016 Cuma, Akbank Sanat, saat: 19.00

Bas gitarist, besteci ve aranjör Alper Yılmaz, yerli yabancı birçok eleştirmenlerden son derece olumlu yorumlar alan ilk iki albümü Clashes ve Over the Clouds’tan sonra, yeni çalışması Different City, Different Mood ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Akbank Sanat’ta 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek olan Alper Yılmaz’a önde gelen caz müzisyenlerinden Ercüment Orkut ve Volkan Öktem’in eşlik edeceği doğaçlama temelli konser, özelikle çağdaş caz sevenler için birebir.

22 Ekim 2016, Cumartesi
➢ Okay Temiz, Tuluğ Tırpan & Juan Garcia Herreros
22 Ekim 2016 Cumartesi, Caddebostan Kültür Merkezi, saat: 20.30

Farklı tarzları sahnede buluşturmayı seven vurmalı çalgılar üstadı Okay Temiz, piyanist ve besteci Tuluğ Tırpan ve En İyi Latin Caz Albümü Grammy adayı Kolombiyalı bas gitarist Juan Garcia-Herreros, 26. Akbank Caz Festivali için bir araya geliyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 22 Ekim Cumartesi gerçekleşecek tarzlar arasında gezinen, doğaçlama dozu yüksek bu özel konserde sürprizlere açık bir performansa hazır olun.

➢ Orkestra Mendoza feat. Salvador Duran
22 Ekim 2016 Cumartesi, Babylon, saat: 22.30

1950’lerdeki “big band mambo” geleneğini 21. yüzyıla taşıyan Meksikalı sanatçı Sergio Mendoza, cumbia, merengue ve ranchera gibi farklı latin müziği stillerini birleştirmesiyle müziğini benzerlerinden daha çekici ve gösterişli bir formda sunuyor. Sanatçının renkli ve kalabalık topluluğuna dahil olan Salvador Duran ise sesi, dansı ve marakası ile bu orkestraya zenginlik katıyor. Eleştirmenlerin “punk’ta Sex Pistols neyse, mamboda Mendoza odur” olarak tanımladığı Orkesta Mendoza, yeni albümleri ‘Vamos a Guarachar’’ın dünya turnesi kapsamında, ilk canlı performanslarını 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 22 Ekim Cumartesi günü Babylon’da gerçekleştirecek.

➢ Midnight Session: Jonny Rock
22 Ekim 2016 Cumartesi, Babylon, saat: 23.59

Luke Solomon, Justin Harris, Derrick Carter gibi DJ dünyasının ünlü isimleriyle çalışmalar yapan ve turnelere çıkan Jonny Rock, hayranları tarafından merakla beklenen setlerinde çoğunlukla “underground disco, old school Chicago house ve boogie vibes” gibi türleri harmanlıyor. Doğduğu topraklarla bağını hiç koparmayan sanatçı, doğunun mistik melodileri ve “psychedelic funk” ruhu taşıyan eski Türkçe parçaları sıkça kullandığı performası ile 22 Ekim Cumartesi günü Babylon’da sahne alacak.

➢ Timuçin Şahin Trio
22 Ekim 2016 Cumartesi, Akbank Sanat, saat: 19.00

Gitar stili ve bestelerinin özgünlüğüyle dinleyicinin müzikal algısına farklı bir boyut getiren, Hollanda’da başlayan müzikal serüvenine New York’ta devam eden Timuçin Şahin, 22 Ekim Cumartesi günü, 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Timuçin Şahin, Akbank Sanat’taki konserinde Amerika ve Avrupa müzik otoritelerinin beğenisini kazanan, 7 telli perdesiz ve 6 telli perdeli çift saplı gitarını sanki tek enstrüman gibi kullandığı son albümü Inherence’den besteler seslendirecek.

23 Ekim 2016, Pazar
➢ Önder Focan & Şallıel Bros. ‘Funkbook’
23 Ekim 2016 Pazar, Babylon, saat: 20.00

Türkiye’nin en fazla caz albümü olan müzisyenlerinden usta gitarist Önder Focan, Anıl ve Batuhan Şallıel kardeşlerle sahne aldıkları bir konserden doğan ve 2016 yılında albümleşen ‘Funkbook’ projesi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Önder Focan’ın bestelerinin funky ve enerjik şekilde yorumlanacağı konser 23 Ekim Pazar günü Babylon’da gerçekleştirilecek.

26. Akbank Caz Festivali hakkında detaylı bilgi için akbanksanat.com ve akbankcaz.com adreslerinin yanısıra Akbank Sanat iPhone uygulaması ve facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

Reklamlar