Leonard Cohen: “Ölmeye Hazırım”

ABD’nin önde gelen dergilerinden New Yorker’a konuşan Cohen, “Ölmeye hazırım. Umarım fazla rahatsızlık vermez. Benim için bu” dedi.

Yaşı itibarıyla ölüme yakın olmayı ‘büyük şans’ diye niteleyen efsanevi müzisyen, tamamlanmamış şarkılarını bitirebileceğini düşünmediğini belirterek, “Kim bilir, belki de ikinci bir rüzgara kapılırım, bilemiyorum. Ama ruhani bir stratejiye bağlanma cesaretim yok. Buna cüret edemem. Yapacak bazı işlerim var” diye konuştu.

Bütünüyle kutsanmış vaziyetteyim

Cohen, diğer zamanlara göre hayatında çok daha az dikkat dağıtıcı şey olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bazı tuhaf sebeplerden ötürü, aklım tamamen yerinde, şimdilik. Pek çok kaynağım var, bazılarını kişisel bir gayretle kazandım ama tesadüflerle de: kızım ve çocuğu alt katımda oturuyor ve oğlum da sokağın iki blok aşağısında. Yani bütünüyle kutsanmış vaziyetteyim. Kendini adamış ve çok kabiliyetli bir asistanım var. Yaşamımı son derece zenginleştiren bir ya da iki arkadaşım var. Yani bir bakıma hiç daha iyi durumda olmamıştım… Bir noktada, şayet aklınız yerindeyse ve ciddi finansal zorluklarla uğraşmıyorsanız, işler yoluna giriyor. İşleri hale yola sokmak, şayet becerebilirseniz, dünyanın en huzur verici eylemlerinden biri ve faydaları sonsuz.”

Ağustos ayında Cohen, ‘ilham perisi’ sevgilisi Marianne Ihlen’e yazdığı mektubunda da ölümü sükunetle karşılamıştı: “Gerçekten çok yaşlıyız ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim.”

82 yaşındaki müzisyenin yeni albümü ‘You Want It Darker’ 21 Ekim’de çıkacak.

Reklamlar