SALON Programına Eklenen Yeni İsimler!

Sezona hızlı bir başlangıç yapan Salon konser programına eklediği birçok sanatçı ile hız kesmeden müzikseverleri ağırlamaya devam ediyor.

Salon Bu Hafta Yıldız İsimleri Ağırlıyor

Ortaçağ sufi geleneğinden İran halk müziğine köklü türlerle Azam Ali & Niyaz Salon’da
21. yüzyıl trans müziği Salon’da 26 Ekim Çarşamba akşamı 21:30’da Salon’da tarihte bir yolculuğa çıkıyor. Müzik çevrelerince güncel Ortadoğu müziğinde evrimsel bir güç olarak tanımlanan Azam Ali & Niyaz, iki kere JUNO Ödülüne aday gösterilen multi-enstrümentalist, vokalist ve besteci Azam Ali ile Niyaz tarafından 2004’te kuruldu. Bugün, çok-satanlar listelerine girmiş üç albümü bulunan grup, dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle adeta bir efsaneye dönüştü. 8. yüzyılda Irak’ta yaşamış mutasavvıf ve şair Rabia Al Basri’nin izini süren dördüncü uzunçalarları “The Fourth Light”ı geçtiğimiz sene yayımladı. Hayranlık dolu yorumlar alan albümün turnesinin İstanbul durağı Salon. Konserin tüm biletleri tükenmiştir.

Cazda doğu batı sentezini sunan yegane gruplardan Mammal Hands, yepyeni bir müzikal deneyim sunuyor

Piyanoda Nick Smart, davul ve tablada Jesse Barrett ve saksofonda Jordan Smart’tan oluşan caz, folk ve elektronika grubu Mammal Hands, önceleri bir elektronika ikilisi olarak çalan kardeşler Nick ve Jordan’a Jesse’nin eklenmesiyle 2012 Nisan’ında kuruldu. Jesse’nin başta tabla ustası Sirishkumar Manji olmak üzere şaman geleneğinden esinlenerek ürettiği ritmik ve melodik altyapılara ekledikleri caz harmonileri ve güncel klasik müzikle boyut değiştirdi. Bugüne kadar iki albüm piyasaya süren, dudak uçuklatan performanslarına bir yenisini eklemeye hazırlanan Mammal Hands, Sufi ve şaman geleneğinden Afro-trans’a, İrlanda ve Doğu Avrupa halk müziklerinden Philip Glass’a uzanan eklektik tarzıyla 27 Ekim Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da. Konserin biletleri oturmalı (numarasız) 45 TL ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Caz dünyasının yıldız isimlerinden, kontrbas sanatçısı Avishai Cohen Salon sahnesine konuk oluyor

Chick Corea tarafından keşfedildikten sonra yıllarca onunla birlikte çalan Avishai Cohen, yüzyılın en etkileyici 100 basçısı listesinde gösterilen müzisyenlerden. Modern cazı Ortadoğu ezgileri ve etnik unsurlarla bir araya getirdiği kendine özgü tarzıyla kısa sürede caz ve klasik müzik dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Chick Corea’nın yanı sıra Roy Hargrove, Herbie Hancock, Bobby McFerrin gibi caz devleriyle birlikte çalan ve Londra – Filarmoni Orkestrası ile sahneye çıkan Cohen, İstanbul’da verdiği konserlerle müzikseverlerin kalbine en derin yerinden yerleşti. Üçlüsüyle birlikte bu defa 28 ve 29 Ekim, Cuma ve Cumartesi akşamı 22.00’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta (tam) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Oyun Salonu kapsamında Kuş Öpücüğü ve National Theatre Live işbirliği ile Frankenstein gösterimlerine devam ediyor
Oyun Salonu kapsamında National Theatre Live işbirliği ile geçtiğimiz sezon “Hamlet” ile Salon perdesine konuk olan Benedict Cumberbatch bu defa yanına Johnny Lee Miller’ı da alarak Danny Boyle yönetmenliğinde, değişen rollerde doktor Victor Frankestein ve yaratığını canlandırıyorlar. Delilik ve dahilik arasındaki o ince çizgide sürekli rol değiştiren oyuncular; bilimsel sorumluluk, ebeveyn ilgisizliği, bilinç gelişimi ve iyiyle kötünün doğasını tartışmaya açan “Frankenstein”, heyecan verici, rahatsız edici, klasik ve gotik masal niteliği taşıyan Frankenstein, şimdi de Salon’da kurulan perdede 25 Ekim Salı günü 20.30’da bir kez daha izleyici ile buluşacak. Oyun, 1, 8, 15 ve 22 Kasım Salı günleri de gösterimlerine devam edecek. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Berkay Ateş’in yazdığı, Can Kulan ve Emir Çubukçu’nun yönettiği ve Tiyatro D22 oyuncuları tarafından sahnelenecek “Kuş Öpücüğü”, yıllar sonra oğluna kavuşan bir anne (Hatice) ve hayatını sokaklarda akordeon çalarak kazanan hasta bir oğulun (Mehmet) hikayesini anlatıyor. Oyun, 31 Ekim, 14 ve 28 Kasım Pazartesi günlerindeki gösterimleri ile Salon’da izleyicilerle buluşacak. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Salon’un Yenileri

Eskiz, Cosmic Wings, Heavy Sky / 11 Kasım Cuma

The Ringo Jets’ten Deniz Ağan ile Can Tunaboylu ve Uygar Çetiner’den oluşan İstanbullu rock’n’roll üçlüsü Eskiz, The Ringo Jets’ten Tarkan Mertoğlu, Lale Kardeş ile Baki Turanlı ve Barış Çelenk’ten oluşan İstanbullu sci-fi, heavy rock grubu Cosmic Wings ve Ankara’nın köklü rock geleneğini bozmadan yaşatan Batu Akdeniz önderliğindeki rock grubu Heavy Sky güçlerini birleştiriyor ve Salon sahnesine konuk oluyorlar. Fantastik genç rock’n’roll neferlerinin evi olarak tanınan Tantana Records yayımlanacak iki albümün kutlaması ve gelecek bir konser serisinin ilki için Salon’a çıkartma yapıyor.

Khruangbin / 12 Kasım Cumartesi

Teksaslı indie pop grubu Khruangbin, aynı anda hem saykedelik hem de dream-pop kıyılarına yakın duran parçaları ile yepyeni bir tür öneriyorlar. Marvin Gaye, Curtis Mayfield sevenlerin kaçırmaması gereken Salon konserleri ile Khruangbin, hüzünlü soul ve slow-motion funk tınılarının buluştuğu egzotik şarkılarını sahneye taşıyacak.

No Land “Aramızda” Lansman Konseri / 17 Kasım Perşembe

Etnik müzik grubu No Land, isimleri gibi kendileri de, müzikleri de hiçbir yere ait olmayan grup. Sahnede keman, viyolonsel, ney, trompet ve birçok enstrümanı birlikte kullanan No Land, beklenen ilk albümleri “Aramızda”nın lansman konseriyle Salon sahnesindeler. Bambaşka diller, bambaşka enstrümanlar ve bambaşka kalplerin sihirli melodilerine şahit olmak için No Land konseri ajandalara not düşülmesi gereken konserlerden.

In Hoodies ”A Lunar Manoeuvre’’ Tanıtım Konseri / 23 Kasım Perşembe

Murat Kılıkçıer’in yaratıcı süreçte solo, sahnede birbirinden yetenekli müzisyenlerle icra ettiği projesi In Hoodies, prodüktörlüğünü Richard Ashcroft ve The Verve’den bildiğimiz, Brit Ödülleri’nden en iyi prodüktör olarak tescilli Chris Potter’ın yaptığı ilk albümüyle alternatif sahnesinin gözdesi oldu. Ardından İstanbul Caz Festivali kapsamında Gece Gezmesi’nde ve daha birçok etkinlikte canlı performansı ile kendine zihinlerde silinmeyen bir yer edindi. Şimdi de Brit rock’a atıfta bulunan parçalarını Salon’da dinleyici ile buluşturmaya hazırlanıyor. İkinci albümü “A Lunar Manoeuvre”dan parçalarla, Kutay Soyocak, Ağaçkakan, Da Poet + İdil Meşe, Mert Ulu, Ponza’dan Güneş Akyürek ve Müzik Hayvanı’ndan Eray Düzgünsoy’un konuk olacağı lansman konseriyle In Hoodies Salon’da.

%100 Müzik: Emiliana Torrini and The COLORIST / 2, 3 Aralık Cuma, Cumartesi

İzlanda’nın müzik dünyasına kazandırdığı en büyük seslerden biri Emiliana Torrini, sesindeki narin ve içten tınıyla, dünya çapında büyük bir hayran kitlesi edindi. 2013’ten beri süren sessizliğini, orkestrası “The COLORIST” ile beraber yayımladığı yeni single’ı “Speed of Dark” ile bozan Torrini, duygusal ama neşeli, kırılgan ama umut dolu şarkılarını, The COLORIST ile beraber seslendirmek üzere Salon’da.

Garanti Caz Yeşili: El Perro del Mar / Sin Fang / 10 Aralık Cumartesi

İsveç’in indie pop prensesi El Perro del Mar ve İzlandalı deneysel indie müzisyeni Sin Fang Salon’a konuk oluyorlar. 2003’ten beri melankolik indie pop şarkıları yazan, tek kişilik dev kadrosuyla projesini yaşatan El Perro Del Mar, Japon, Çin, Tayland ve Hint müziklerinden aldığı ilhamla yayımladığı yeni albümü “Kokoro”nun ardından Salon’da sahnedeki yerini alıyor. Sin Fang ise indie folk altayapıları, 60’lar pop melodileri ve geleneksel İzlandik folk elementlerini bir arada sunan parçalarıyla Salon’da neşeli olduğu kadar dingin, akustik olduğu kadar da yenilikçi melodilerin sözcüsü olmak üzere Salon’un konuğu.

Moddi / 18, 19 Ocak Çarşamba, Perşembe

Norveçli folk-pop müzisyeni Moddi, hayat dolu, akustik folk-pop melodilerini dinleyici ile buluşturmak üzere Salon’a geliyor. Moddi, Valgeir Sigurdsson prodüktörlüğünde kaydettiği 2010 tarihli ilk albümü “Floriography” ile Norveç Grammy Ödülleri’nde iki kategoride aday gösterildi. Avrupa’nın önemli festivallerinde boy gösterdikten sonra 2010’da Angus & Julia Stone ile Avrupa’yı turladı. Bugüne kadar üç albüm yayımlayan ve her defasından kendinden övgüyle bahsedilen Moddi Salon’da folk-pop melodilerin hayranı olanlara rüya gibi bir gece yaşatacak.

Cass McCombs Band / 10 Şubat Cuma

Californialı şarkıcı, söz yazarı, kent ozanı Cass McCombs, bugüne kadar yayımladığı dokuz uzun, bir kısa çalar ve şiirlerinin üzerinde rock, blues, folk ve country sosu gezdirip yayımlayan ender bulunan müzik adamlarından. Büyük festivallerden ev konserlerine kadar birçok yerde sahne alan McCombs, 2007’de yetenek avcısı plak şirketlerinden Domino Records ailesine katıldı. Müzikte çok yönlülüğün temsili isimler arasında yer alan Cass McCombs İstanbul’da hayranları ile Salon’da buluşacak.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.
(İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Salon İKSV’de bu sezon da %100 Müzik konseptinde düzenlenecek konserler ile Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri de izleyicilerle buluşacak.

MasterCard da Paha Biçilemez İstanbul programı kapsamında Salon etkinliklerine katkıda bulunuyor. Bowers & Wilkins de Salon İKSV’ye teknolojik destek veriyor.

Reklamlar