Natalie Portman: “Hollywood Hep Beyaz Erkekleri Anlatıyor”

Natalie Portman Hollywood sinemasının gidişatına isyan etti: Sinemada büyük kadın rolleri yazılmıyor.

Natalie Portman, ‘Jackie‘ filminde Amerikan tarihinin sembol kadınlarından biri olan Jacqueline Kennedy rolünü canlandırmasına rağmen, Hollywood sinemasında önemli kadın rolleri yazılmamasından şikayet etme hakkından vazgeçmedi.

Vulture adlı internet sitesine verdiği röportajda, 35 yaşındaki Oscar’lı oyuncu, 50 ve 60’lı yıllar sineması güçlü kadın rolleriyle doluyken, bugünün sinemasında kadın oyuncular için güçlü kadın rolleri yazılmıyor oluşundan bahsetti.

“Geçmiş dönem filmlerinde cinsiyetçi yorumlar yapılsa da filmlerin merkezinde kişilik sahibi bir kadın karakter yer alırdı” diyen Portman, “Şimdiki filmlerin hepsi beyaz erkeklerin hiksayesini anlatıyor ve kadın hikayesinden bahsedilmek istendiğinde bir çift ele alınıyor” şeklinde konuştu.

Yakında çekilecek olan biyografik yapım On the Basis of Sex’te genç Ruth Bader Ginsberg karakterine hayat vereceğini söyleyen Portman, projenin doğru kadın yönetmen bulunana kadar bekletildiğini açıkladı.

Şu anda Hollywood’da cinsiyet ayrımcılığına ilişkin sorunlar varken, bunu nasıl yapmayalım?” diye sordu.

Öte yandan 20 Ocak’ta gösterime girecek olan ‘Jackie’ filminde eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jackie Kennedy’yi canlandıran Portman’a, filmdeki performansıyla en güçlü Oscar adaylarından biri gözüyle bakılıyor.

Natalie Portman, 14 yaşındayken rol aldığı Lus Besson’un ‘Leon’ filmiyle dünya çapında ünlenmişti.

Reklamlar