SALON Sahnesini CAZ ve POP Taçlandırıyor!

Caza yepyeni bir bakış: Neil Cowley Trio/
8 Aralık Perşembe, 21.30

İngiliz caz rock, punk caz üçlüsü Neil Cowley Trio, piyanist Neil Cowley tarafından 2005’te kuruldu. Cowley; Brand New Heavies, The Pasadenas ve Zero 7 gruplarıyla turneye çıktı. Adele’in Platinum kazanan “19” adlı ilk albümüne de katkıda bulunan Cowley, ayrıca Birdy ve Stereophonics ile birlikte çalışmış kariyeriyle göz dolduran isimlerden. Kendisinin piyanoda, kontrabasta Richard Sadler ve davullarda Evan Jenkins’in yer aldığı Neil Cowley Trio, “Displaced” adlı albümüyle 2007 BBC Caz Ödülü’nü aldı. Yepyeni albümleri “Spacebound Apes”i Eylül’de yayınlayan üçlü, albümlerinin çıkışının hemen sonrasında Salon sahnesine konuk oluyor. ilk konserini vermek üzere Salon’a konuk oluyor. Konserin biletleri masa 45 TL, ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Cazın dinamik üçlüsü Kerem Görsev Trio Salon’da/
9 Aralık Cuma, 21.30

Piyanoda Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’ın yer aldığı Kerem Görsev Trio, 9 Aralık Cuma akşamı saat 21.30’da Salon’da. Kerem Görsev’in caz tutkusu, 60’ların sonunda konservatuvara adım atmasıyla başladı. İlk bestelerini 90’lı yıllarda yapan Görsev bu tarihten itibaren Türkiye caz sahnesinin en önde gelen caz piyanistleri arasında yer aldı. Birçok başarılı caz müzisyeniyle işbirlikleri yaptı; 2008 yılından bu yana da Kağan Yıldız ve Ferit Odman’la birlikte Kerem Görsev Trio olarak kayıtlar yapmaya, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında konserler vermeye devam ediyor. Üçlü, son olarak Kerem Görsev’in “Emirgan” albümünü Grammy ödüllü saksofon sanatçısı Ernie Watts ile birlikte 2014 yılında kaydetti. Kerem Görsev Trio, izleyicilerin içinde kış ortasında erguvanlar açtıracak dinamik, neşeli, klasik bir caz konseriyle Salon izleyicisiyle buluşacak. Konserin biletleri masa 70 TL, ayakta (tam) 60 TL, öğrenci 50 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Garanti Caz Yeşili: El Perro del Mar folk ve pop’a kuzeyin gözünden bakıyor/
10 Aralık Cumartesi, 22.30

İsveç’in indie pop prensesi El Perro del Mar ve İzlandalı deneysel indie müzisyeni Sin Fang Salon’a konuk oluyorlar. 2003’ten beri melankolik indie pop şarkıları yazan, tek kişilik dev kadrosuyla projesini yaşatan El Perro Del Mar, Japon, Çin, Tayland ve Hint müziklerinden aldığı ilhamla yayımladığı yeni albümü “Kokoro”nun ardından Salon’da sahnedeki yerini alıyor. Sin Fang ise indie folk altayapıları, 60’lar pop melodileri ve geleneksel İzlandik folk elementlerini bir arada sunan parçalarıyla Salon’da neşeli olduğu kadar dingin, akustik olduğu kadar da yenilikçi melodilerin sözcüsü olmak üzere Salon’un konuğu. Konserin biletleri ayakta (tam) 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Ev’vel Zaman ile köklerinden koparılanların hayatından bir kesite şahit olun/
12-13, 19-20 Aralık, Pazartesi & Salı, 20.30

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olan, Gülce Uğurlu’nun yazıp yönettiği, Deniz Vural’ın çevirdiği ve sahne tasarımını Meryem Bayram’ın üstlendiği Ev’vel Zaman’da, Bedir Bedir, Funda Eryiğit, Esme Madra’yı sahnede izliyoruz. İstanbul’un merkezinde orta sınıf bir ailenin öyküsünü sahneye taşıyan Ev’vel Zaman’da, tıpkı Anton Çehov’un tarihin dönüm noktasında yer alan Vişne Bahçesi’nde olduğu gibi, gündelik dertlerine gömülmüş olan karakterler değişimin bu denli yakında, hızlı ve kuralsızca olduğunu kavramakta güçlük çekiyorlar. Oyun, karakterlerin önceden hep kenar mahallelerde yaşayanların bu gerçeklik ile köklerinden ayrılmaya zorlanmaları üzerine kuruluyor. Ev’vel Zaman, 12-13 ve 19-20 Aralık tarihlerinde Salon’da izleyicilerle buluşacak. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Benedict Cumberbatch Frankenstein rolünde son kez Salon’da
14 Aralık Çarşamba, 20.30

Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller, Danny Boyle yönetmenliğindeki “Frankenstein”da, değişen rollerde doktor Victor Frankestein ve yaratığını canlandırıyorlar. Cumberbatch, Miller’la beraber tarihin tozlu sayfalarında klasikleşmiş bir eserin Frankenstein’ın gözünden dünyaya bakıyor. Delilik ve dahilik arasındaki o ince çizgide sürekli rol değiştiren oyuncular; bilimsel sorumluluk, ebeveyn ilgisizliği, bilinç gelişimi ve iyiyle kötünün doğasını tartışmaya açıyor. “Frankenstein”, heyecan verici, rahatsız edici, klasik ve gotik masal niteliği taşıyan doğasıyla Salon’da kurulan beyazperdede yüksek çözünürlüklü kaydıyla son izleyicinin karşına çıkıyor.

Oyun Salonu kapsamında National Theatre Live işbirliği ile gösterimini gerçekleştiren, Benedict Cumberbatch’in ve Johnny Lee Miller’ın hafızalara kazınan oyunculuğu ve Danny Boyle’un usta yönetmenliğinde “Frankenstein”, son gösterimi ile 14 Aralık Çarşamba akşamı, saat 20.30’da Salon’da kurulacak beyazperdeden tiyatro izleyicisine veda ediyor. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Anadolu’nun perspektifiyle Batı müziğini en iyi icra eden isimlerden: Taner Akyol Trio/
15 Aralık Perşembe, 21.30

Klasik Batı müziği ve Anadolu halk müziği sanatçısı Taner Akyol, 14 yaşında bağlamayla tanıştı. Henüz 20li yaşlarına adım atmadan kendini müziğin birkaç başkentinden biri olan Berlin’de buldu. Dünya çapında önemli eğitmenlerle birlikte çalıştı. Almanya’nın en saygı değer ödüllerini evine götürdü. Her ne kadar Batı Avrupalı avangard tınıları benimsese de Akyol, köklerinden hiçbir zaman kopamadı. Antonis Anissegos ve Sebastian Flaig’in de kendisine sahnede eşlik edeceği Salon konserinde, bir trio olarak, Batı müziğiyle Doğu ezgilerini entegre ettikleri, bağlama temelli, yepyeni besteleriyle dinleyiciyi karşılayacaklar. Konserin biletleri masa 45 TL, ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.
(İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.)

Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Salon İKSV’de bu sezon da %100 Müzik konseptinde düzenlenecek konserler ile Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri de izleyicilerle buluşacak.

MasterCard da Paha Biçilemez İstanbul programı kapsamında Salon etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Salon, takipçileri için BiTaksi işbirliğiyle dönüş yolunu kolaylaştırıyor. Konserler sonrasında taksi kullanmak isteyen takipçiler kredi kartı ödemelerinde 20TL değerindeki BiTaksi kuponu alabilecekler.

Reklamlar