BAFTA Ödülleri Adayları Belli Oldu IRKÇILIK Tartışması Başladı!

Geçen yıl Oscar töreni için yapılan ırkçılık eleştirisi, bu yıl BAFTA ödülleri adayları açıklandıktan sonra yeniden alevlendi. Sosyal medyada #BAFTASoWhite (BAFTA çok beyaz) etiketi kullanılarak eleştirel yorumlar yapıldı.

Geçen yılki Oscar ödülleri sonrasında “Oscar çok beyaz” tartışmasının ardından şimdi de BAFTA (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri için benzer bir tartışma başladı.

Dün açıklanan BAFTA adayları için sosyal medyada ırkçılık tartışması yeniden gündeme geldi. Erkek ve kadın oyuncu adaylarının hepsinin beyaz olması, siyahilerin aday listesine girememesi eleştirilere neden oldu.

En iyi kadın oyuncu dalında Amy Adams, Emily Blunt, Emma Stone, Meryl Streep ve Natalie Portman aday olurken; ‘Fences’ filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçilen Viola Davis ya da Octavia Spencer’ın aday listesinde yer almaması dikkat çekti.

“En İyi Erkek Oyuncu” adayları ise Andrew Garfield, Casey Affleck, Jake Gyllenhaal, Ryan Gosling ve Viggo Mortensen oldu.

“En İyi Yönetmen” adayları arasında Denzel Washington ya da Barry Jenkins’in olmaması da sosyal medya kullanıcılarının eleştirilerine yol açtı.

Twitter kullanıcıları #BAFTASoWhite (BAFTA çok beyaz) etiketi kullanarak, “Geçen yılki Oscar’dan ders çıkarılmamış” benzeri yorumlar yaptı.

Spike Lee ve Jada Pinkett Smith, geçen yıl siyahilere yeterince yer vermeyen Oscar Akademisi’ni boykot ederek törene katılmayacaklarını açıklamıştı.

Washington Post gazetesinde önceki yıl yayımlanan bir haberde Hollywood’un en ‘değerli’ aktörlerinin genellikle beyaz ve erkek olduğuna dikkat çekilmişti. Oyuncuların film yapımcılarından istediği paralar gözetilerek yapılan “En değerli 100 oyuncu” listesinin büyük bölümünün beyaz kadın ve erkeklerden oluştuğuna yer verilmişti. Listede yalnızca 6 siyah aktör ya da aktris bulunuyor.

İŞFTE BAFTA ÖDÜLLERİ ADAYLARI:

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki adayları belli oldu. Romantik müzikal “La La Land” filmi 11 dalda aday gösterildi. BAFTA ödüllerini kazananlar 12 Şubat’ta belli olacak.

Romantik müzikal “La La Land” filmi 11 dalda aday gösterilirken, ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach imzalı “I, Daniel Blake (Ben, Daniel Blake)” filmi en iyi film adayları arasında yer aldı.

EN İYİ FİLM

Moonlight, Arrival, I, Daniel Blake, La La Land , Manchester by the Sea, Moonlight

EN İYİ YÖNETMEN:

En İyi Yönetmen: Damien Chazelle (La La Land), Tom Ford (Nocturnal Animals), Ken Loach (I, Daniel Blake), Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea), Denis Villeneuve (Arrival)

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Casey Affleck (Manchester by the Sea), Andrew Garfield (Hacksaw Ridge), Ryan Gosling (La La Land), Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals), Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

EN İYİ KADIN OYUNCU

Amy Adams (Arrival), Emily Blunt (The Girl on the Train), Natalie Portman (Jackie), Emma Stone (La La Land), Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Mahershala Ali (Moonlight), Jeff Bridges (Hell or High Water), Hugh Grant (Florence Foster Jenkins), Dev Patel (Lion), Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Viola Davis (Fences), Naomie Harris (Moonlight), Nicole Kidman (Lion), Hayley Squires (I, Daniel Blake), Michelle Williams (Manchester by the Sea)

EN İYİ İNGİLİZ FİLMİ

Fantastic Beasts and Where to Find Them
American Honey, Denial, Fantastic Beasts and Where to Find Them, I, Daniel Blake, Notes on Blindness, Under the Shadow

BAFTA ödüllerini kazananlar, 12 Şubat’ta Londra’daki tarihi Royal Albert Hall konser salonunda düzenlenecek törenle belli olacak.

Reklamlar