NEDİM SABAN 50. TİYATRO KARE 25.YILINDAAHU DUDUİLE SEYİRCİYİ SELAMLADI / FÜSUN BALKAYA

Yeni yıl öncesi muhteşem bir kadro ve ‘Ahu Dudu’ adlı oyunla sezona giren Tiyatro Kare ,yeni yıl sonrası da Nedim Sabanın 50.yıl kutlaması ile farklı ama unutulmazlara imzasını atmaya devam etmiştir.

Nedim Saban ve 50.yıl

Kenter Tiyatrosunun kendine özgü sıcak atmosferinde hazırlanmış 50. Yıl gecesinin tüm detaylarında Nedim Saban özeni ,vefası ,dostluğu, başarısı ile Saban aile dokusunun incelikleri öne çıkartılmıştır.

50.yıl kutlama gecesi Nedim Saban’ın her katmandan ve her on yılında hayatına katılan gerçek dostlarının yoğun ilgisinin nefessel anlamda bile birleştiği muhteşem bir şölen havasında gerçekleştirilmiştir.

Geceye katılan dostlarının birleştiği ortak düşünce ise tiyatro’ya adanan 50 yılın Nedim Saban’a özgü ama çok önemli çalışma ve emeğe dayalı kolay olmayan yıllardan oluşma birlikteliği olmuştur.

Nedim Saban’ı sade ve alıştığımız güler yüzlü anlatım tarzını benimsemiş bir anlatıcının, tüm içtenliği ile o gece sahnede not kağıtlarını bile zorlayan yıllarının aktarımın da Nedim Saban güçlü mücadeleci yanını da bizlere bir kez daha hatırlatmıştır.

Çocukluktan başlayan …

Çocukluk yıllarında başlayan tiyatro sevdasının , Çocuk Tiyatrosu yapısında daha da güzelleşmesi Robert Kolej ve ardından New York Üniversitesinde geçen yedi önemli yıl sonrası yurda dönüş , ’ Dr.Stress’ ile özdeşleşen görsel medya çalışmalarında birikimlerini yeni biçemlerle pekiştirme çabaları, Tiyatro Kare’nin de kuruluşu (1992) yazar, yönetmen, oyuncu ,yapımcı ,eğitmen olarak devam eden onca çalışma yıllarına Nedim Saban sabrı, başarısı ile tiyatro sevdasının kesintisiz devam etmesi önemli olmuştur.

Kadrosu en kalabalık oyununu oynadı ve yönetti..

Nedim Saban oyuncu kadrosu en kalabalık ’50.Yıl ‘ adını verdiği kutlama belgesel oyununu, bu kutlama programı için de ustalıkla yazmış,yönetmiş,oynamış ve tüm davetlilerin de katılımıyla yönetmen olarak da gene bir ilk’i o gece ustaca taçlandırmıştır.

Sanat hayatının 35. yılını da aynı gün kutlayan Saban için 50,35,25 sayılarının da şifresi ve önemi 2017 yılı için, yine o gece sahne de çözüm bulmuştur.

Nedim Saban Renkleri!

Nedim Saban renkleriyle bu müstesna kutlama gecesinde yer alan dostları hak ettikleri renk grubunda oyunun doğal kahramanları olarak da önceliklerinin belirlendiğine şahitlik etmiş ve yapılan mükemmel değerlendirmeye asla itirazları da olmamıştır.

Nedim Saban’ın son on(10) yılı ve ben!

Nedim Saban ve Tiyatro Kare’nin son on yılında sevgili Özge Özder sayesinde aramızda Saban ile çok sıcak bir dostluğun kurulması mümkün olmuştur.

Başkent Ankara günlerinin arkasından bilmeden komşu olduğum Hüsrev Gerede –İstanbul günlerinde de oyunlar,yazışmalar,karşılaşmalar ve hep sıcak bir dostluğun biriktirilmiş kimliğinde Nedim Saban dostluğun da gerçekten kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Geçmiş ve gelecek bağlantısını koparmayan…

Nedim Saban’ın geçmişini bırakmadan hatta severek, geleceğini de bu sağlam temeller üzerine kurduğu yine o gece iyice vurgulanmıştır.

Ailesi, çevresi, eğitim-öğretim hayatı, arkadaş ve dostları onu hep bu doku üzerinden beslemiş ve Nedim Saban laik Türkiye Cumhuriyetinde yetişmiş olmanın ,tiyatro yapmanın da keyfini tek başına değil tiyatrosuyla da bu topraklarda göstermeyi ,yaşamayı bilmiştir.

Nedim Saban tüm taşıdığı güzellikleri aynı şekilde paylaşmayı da öğrenmiş ,hep iyiye ve güzele doğru gitmenin yollarını aramıştır.

Tiyatro Kare ile seyircisinin beklentisini çalışma listesinde öncelikli kılan ‘Müziksiz Evin Konukları’, Zeki Müren Müzikali, Şen Makas, Salı Ziyaretleri, Leyla’nın Evi ve Ahu Dudu ile devam ettiren süreçte ,gerçekten özel tiyatro yapısı içinde Nedim Saban ve Tiyatro Kare markalaşma yoluna çoktan girmeyi de başarmıştır.

Ahu dudu (Arsenic and old Lace) ve Tiyatro Kare

Tiyatro Kare 2016-2017 tiyatro sezonuna çok ünlü bir Kesselring oyunu Ahu dudu ile girmiş,oyunun ünlü olmasının dışında çok önemli dönüşler ve isimlerin Tiyatro Kare çatısı altında toplanması da durumu olağan dışı yapmıştır.

Ahu dudu, Joseph Kesselring’in yazdığı kara komedinin en parlak örneklerinden olmuş ve tüm dünyada bu oyun ülkemizde olduğu gibi çok sevilmiştir.

Komedya’nın alt türlerinden biri olan ve genellikle ciddi olan konularda tebessümlü yaklaşımı yani mizahı tercih eden bu tür, bu oyunda da Müşfike ve Mürşide’nin cinayete ilişkin ilginç hikayesi olarak seyirci ile buluşturulmuştur..

Ahu dudu ve Nedim Saban uyarlaması

Bu sevimli ve sevimli olduklar kadar da tehlikeli olan Ahu dudu Kadınları Müşfike ile Mürşide’nin beklenmeyen öyküsüne seyirci ,Tiyatro Kare’nin yeni uyarlama çalışmasında yeniden tanık olmuştur.

Oyunda olaylar dizisinin gerisinde yatan yalnızlık ve huzur gibi iki önemli kavramın iki kadın üzerinden doğru okunma çabasında ortaya çıkan şiddet ve adalete ilişkin sorgulama da yıkıcı olmadan çok hassas bir dokunuş çizgisi şeklinde seyirciye hissettirilmiştir.

Eski bir konağın sessiz duvarları arasında yaşananların çok ötesinde ,aynı konağın suskun bodrumunda yaşanan olaylar ise yaşlı ,sevimli ama marifetli Ahu dudu kadınları olan halalar ile farklı özellikler taşıyan yeğenler Adnan, Halim,Mesut’un akrabalık ilişkilerinin ötesinde kayıplar ve kutsal görevin getirdiği işleyiş için de en sakin! şekliyle seyirciye aktarılmıştır.

Suna Keskin – Melek Baykal ve…

Sakinliğin ve sıradanlığın getirmiş olduğu düğümlerin ilmek ,ilmek çözümü ise Müşfike (Suna Keskin)ile Mürşide (Melek Baykal) halalara bırakılmıştır.

Tiyatromuzun iki önemli hem de çok önemli iki oyuncusunu sahnede birlikte görmek tiyatro seyircisi için Tiyatro Kare’den gelen gerçek bir armağan olmuştur.

Bir büyük usta(Suna Keskin ) ile ustalığı hak etmiş olmanın tevazusu içinde yıllara saygısı olduğu için bir adım geride duran bir oyuncu(Melek Baykal),Ahu dudu’nun bu muhteşem ikilisini alkışlamak gerçekten seyirci için de yetersiz kalınmıştır.

Sahnede bu ikilinin oyunculuk ahengini ;Beden dilinde, ses renginde ,doğallığın doğru anlamını getiren tavırların kompozisyonunda görülmesi seyircinin uzun zamanlara ilişkin özleminin de ortaya çıkarılmasına neden olmuştur.

Cem Güler,Halim Ercan, Bülent Seyran, Dicle Alkan, Birol Engeler,Özgür Yelkinoğlu ‘nun emeklerine teşekkür ederken bu kadroda bulunmanın şansı için onları da seyirci adına ayrıca kutlamak isteğim olmuştur.

Barış Dincel( Dekor),Günnur Çoras(Kostüm) Sahne atmosferinin oluşmasındaki özen ile dekor parçalarının işlevselliği ve kostüm renklerinin yumuşaklığı başka bir ikilinin uyumunu da ortaya çıkarmıştır.

Nedim Saban

Bu oyunu yeniden gündeme getirme düşüncesi ,Suna Keskin ve Melek Baykal’ı ikna etme gücünün büyüklüğü ,uyarlama ve yönetme başarısı,Zeki kimliğinde oyuncu olarak harikalar yaratılmasa da ,Nedim Saban ve Tiyatro Kare olarak yaptıklarınızın seçiciliği ,niteliksel düzeyi ile bitmez çabalarınız size Türk Tiyatrosu için teşekkürlerimizi getirmiştir.

Kutlu olsun ! 50 ,35 ve 25.yıllarınız Nedim Saban…

Füsun Akmen Balkaya /27.01.2017 Waşington DC


(25.12.2016 Profilo / 16.01.2017 Kenterler)