OSCAR 2017’ye Trump Protestosu: “The Salesman’ ın Oyuncusu Törene Katılmıyor! / ÇEVİREN: YAŞAM KAYA 

İranlı aktris Taraneh Alidoosti, ‘Yabancı Dilde En İyi Oscar Adayı’ \The Salesman’ın ortak yıldızı olarak Perşembe günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Trump’ın ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerden gelen vatandaşlara vize yasağı uygulamasını hayata geçireceğini söylemesinin ardından Oscar törenini boykot edeceğini söyledi.

Trump; İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına en az 30 gün süreyle göçe zorlama yönünde bu hafta bir icra emri çıkartacağını söyledi. Yasağın nasıl ve kimlere yönelik olacağı belli değil. Bu yasakla birlikte tüm Müslüman vatandaşlar USA’ye girişte-çıkışta zorluk yaşayacak.

Bayan Alidoosti, Twitter hesabında açıkça belirtti: “Trump’ ın İranlılar için uyguladığı vize yasağı ırkçı ve faşistçe bir düşüncedir. Bunun kültürel bir etkinlik olup olmayacağına bakılmaksızın, #AcademyAwards 2017’de bulunmayacağım, yaşanılanları protesto ediyorum” dedi.

Genç aktrist verdiği röportajda, önerilen yasağın vize alma kabiliyetini etkilemediği halde, 26 Şubat’ta Oscar törenine katılmayacağını söyledi.

Ms. Alidoosti; ‘Benim ABD’ye girişte zorluk yaşamayacağımı bildiğim halde, ödül törenine gitmemeye karar verdim, çünkü ülkemdeki sıradan insanların, yurtdışındaki çocuklarına veya okullara öğrenci olarak girme hakkının reddedildiğini görmek beni çok üzüyor’ dedi.

İran hükümetinin Akademi Ödülleri’ne kabul için onayladığı \The Selasman – Satıcı\, ‘En İyi Yabancı Dil Filmi’ için yarışan beş filmden biri. Asghar Farhadi, ‘A Separation’ ile 2012 yılında ‘En İyi Yabancı Dil Filmi’ kategorisinde Oscar kazandı.

\The Salesman\, Arthur Miller’ın \Bir Satıcının Ölümü\ adlı amatör prodüksiyonda oynarken dairelerini taşımak zorunda kalan ve hayatlarını değişmez şekilde değiştiren Tahranlı bir çiftin hikayesini anlatıyor.

Kaynak: New York Times – https://nytimes.com/2017/01/26/movies/taraneh-alidoosti-boycott-oscars-trump-iranian-film.html?smid=tw-nytimes&smtyp=cur&_r=0&referer=

Reklamlar