31 Ülkeden Genç İzleyiciler FATİH AKIN’ı Seçti!

Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü, Zeynep Atakan tarafından kurulan YAPIMLAB’ın liderliğinde bu yıl Türkiye’de 3. kez, 31 ülkeyle aynı günde Boğaziçi Üniversitesi SineBU’da gerçekleşti! 31 Avrupa ülkesinde, Avrupa Film Akademisi (EFA) tarafından belirlenen üç filmi seyreden genç izleyiciler, gün sonunda izledikleri filmleri oyladılar. Aynı akşam Almanya’nın Erfurt şehrinde gerçekleştirilen ödül töreninde ise tüm ülkelerden gelen oylar açıklandı ve Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü, en çok oyu alan Fatih Akın imzalı “Elveda Berlin” filminin oldu.

Ödüllü yapımcı Zeynep Atakan’ın, sinema alanında profesyonelleşmek isteyen gençlere destek vermek amacıyla kurduğu YAPIMLAB; bu yıl üçüncü defa Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü’ne Türkiye’de ev sahipliği yaptı. YAPIMLAB’ın liderliğinde, İstanbul Drama Sanat Akademisi, Başka Sinema, Bir Film, Festivalteam ve bkz. İletişim’in destekleriyle düzenlenen etkinlik, 7 Mayıs 2017, Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da gerçekleşti.

Sinemasever gençler, Avrupa Film Akademisi tarafından belirlenen Fatih Akın imzalı “Elveda Berlin”, İsviçre-Fransa ortak yapımı animasyon filmi “Kabakçığın Hayatı” ve İsviçre yapımı belgesel film “The Girl Down Loch Änzi”yi 31 ülke ile aynı anda izlediler.

Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü için yarışan filmlerin gösterimleri arasında genç izleyiciler; hem Zeynep Atakan’ın moderatörlüğünde filmler üzerine tartıştılar, hem de sorularını, sosyal medya aracılığıyla Erfurt’taki EFA merkezinde bulunan, filmlerin yönetmen ve yazarlarına ilettiler. Genç izleyiciler ayrıca, gün içerisinde İstanbul Drama Sanat Akademisi’nden eğitmenler ile çeşitli oyunlar oynadılar.

Gün sonunda, Türkiye’deki genç izleyicileri temsil eden 50 katılımcı oylarını kullandı ve Fatih Akın’ın “Elveda Berlin” filmi, Türkiye’nin birincisi olarak belirlendi. Aynı akşam 21.00’de Erfurt’ta gerçekleştirilen ödül töreninde ise 31 ülkeden gelen oylar açıklandı ve Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü, en çok oyu alan “Elveda Berlin” filminin oldu.

Türkiye web sitesi adresi:
​gencizleyici.com
Resmi web sitesi adresi:​yaa.europeanfilmawards.eu

AVRUPA FİLM AKADEMİSİ GENÇ İZLEYİCİLER FİLM GÜNÜ ve ÖDÜLÜ HAKKINDA

Avrupa’nın film kültürünü tanıtmayı amaçlayan Avrupa Film Akademisi’nin (European Film Academy-EFA) Avrupa ülkelerinde aynı günde düzenlediği Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü ve Ödülü, gençleri sinema yoluyla başka kültürlerden hikayelerle, filmlerle ve insanlarla buluşturuyor. Sinema kültürünün gençler tarafından da benimsenmesini hedefleyen çalışma, gençlerin sinemayı, sinema salonunda izleme deneyimi yaşamasının önemini vurguluyor.

Avrupa Film Akademisi üyelerinden oluşan özel bir seçici kurulun belirlemiş olduğu 3 filmi izlemek üzere buluşan 12-14 yaş arası gençler; 3 filmi aynı gün içerisinde izleyip film sonrasında kısa tartışmalar gerçekleştiriyorlar. Günün sonunda, genç izleyiciler arasından önceden seçilen iki jüri sözcüsünün liderliğinde yapılan oylama sonucu birinci seçilen film; Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Ödülü için o ülkenin adayı olarak gösteriliyor. Etkinlik günü ve oylama sırasında çekilen video ise aynı akşam Erfurt’ta gerçekleştirilecek ödül töreninde yayınlanmak üzere Avrupa Film Akademisi’ne gönderiliyor. Ülkelerden gelen sonuçlara göre en çok oyu alan filme ödülü, aynı akşam düzenlenen törenle takdim ediliyor.