BAMBAŞKA (2016): Aşk Vazgeçilmez Bir Olgu! / YAŞAM KAYA

Genç yönetmen Bahadır Abşin’ in ikinci uzun filmi olma özelliği taşıyan ‘Bambaşka’ geçtiğimiz hafta vizyona giren sıradışı bir aşk filmi. Bundan önce ’10. Köy Teyatora’ adlı filmle kendi çizgisinde ilk filmine imza atan Abşin, farklı konuları beyazperdeye aktarmasıyla gündeme geliyor. Son dönem Türkiye Sineması’ nın konu bağlamında yaşadığı kısırdöngü yüzünden dizi bile olamayacak senaryolar uzun metrajlı sinema gösterisine dönüştürüldü, bunun sonunda kitlesel biçimde salonlardaki yerli yapımlara karşı kalitesi düşmüş seyirci topluluğu görmeye başladık. ‘Bambaşka’ filmini enteresan kılan özellik ise konusu itibariyle bugüne kadar izlemediğimiz çarpıcı bir olayı bizlere sunması. Normalde çok fazla yerli film izleyen eleştirmen olmamama rağmen, ortaya konulan projeyi izleyince bu film hakkında kritik yazmak zorunda olduğumu fark ettim. Özellikle Bahadır Abşin gibi yepyeni bir yönetmenin doğuşuna tanıklık ediyor oluşum ayrı bir heyecan.

Yapımcıdan kaynaklı olduğunu düşündüğüm ve ülkede yapımcıların popüler kültüre karşı ilgisini kıramadığımız gerçeği ile bir kez daha yüzleştiğim oyuncu kadrosuyla ‘Bambaşka’ daha çok görüntü kalitesini ve usta isimlerin karakter oyucusu özelliklerini ön plana çıkarıyor. Vahim bir kaza sonucu bacakları felç olan Doğa ile sevdiği kadın tarafından aldatılmış olan Yiğit’ in aşk çemberinde buluşmalarıyla esas konusuna kavuşan film, ortaya koyduğu farklılığını daha ilk kareden belli ediyor. Buse Sevindik, Caner Tanrıverdi, Fatih Paşalı, Birgül Ulusoy, Cansu Taşkın ve Tayfun Sav’ dan oluşan oyuncu kadrosu filmin bel kemiğini oluşturup, genç isimlerin yanına monte edilen usta oyuncularla konunun gidişatı heyecanlı kılınmış. Filmin senaryosunu yazan Bülent Aydoslu, konunun içinde oluşturduğu katharsisle bizleri çatışmanın tam ortasında bırakıp, acıma duygusunun sıradanlaşmasını özellikle istemiş. Zaten yönetmenin tercihi de bu yönde olduğu için, ayaklarını kullanamayan bir kadının trajedisi konu sürerken esas durum gibi gözüküyor, fakat arka planda yüzüme çarpan olaylar bir anda esas konuyla aynı birime dönüşüyor. Türkiye’de sinema tarihinde bir ilk gibi görünen normal bir erkekle engelli bir kadının evliliği, olmayacak denilen tabuları yıktığı gibi, duygusal travmalarıyla başbaşa kalan insanların aslında bizden farklı olmadığını haykırmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bambaşka adının bilinçli biçimde seçildiğini Doğa’ nın kendisi ile ilgili verdiği kararlarda net biçimde anladık. Zaten evlilik hikayesine giden yolda, yakışıklı genç erkeğin saf aşkı araması bambaşka konunun doğmasına sebep oluyor. Birisi feci bir kazada bedeninin en önemli özelliğini kaybediyor, diğeri yaşadığı aşkta aldatılma duygusuyla ruhunu yaralıyor. İki yaralı ismin aşkı bulması, akabinde geçmişin peşlerini bırakmaması, art niyetli insanların bu iki kişiye hayatı dar etmesi, psikolojik çöküntü içindeki iki ayrı yaşamın birbirinden uzaklaşması filmdeki nirengi nokta olurken, konunun kendisini devam ettirme çabasına yönetmenin sunduğu estetik, filmi en az on gömlek üste çıkarıyor. Bahadır Abşin’ in görüntü bağlamında ustalığını konuşturmasana tanık olup, kameranın inanılmaz çekim kalitesiyle kullanması beni feci biçimde heyecanlandırdı. Çekimlerin gücü öylesine etkili ki, filmi izlerken karşınıza çıkan fotoğraf karesi gibi görüntülerle kendinizden geçiyorsunuz. Buradan yola çıkıp, başroldeki isimlerin karakter yaratmadaki eksikliğini görmüyoruz. Burada Birgül Ulusoy ve Fatih Paşalı gibi önemli sinema isimlerinin varlığını yadsıyamayız. Bazı anlarda dar alana kayan çekimlerin çokluğu bu isimlerin varlığı İle ahenge bürünmüş.

Hollywood’ un ne idüğü belli olmayan gişe filmlerinde işlenilen aşk konularına fazlaca ilgi duyduğumuz İçin, bazen bu tarz yerli yapımların gücünü göremiyoruz. Bambaşka filmi kendi çapında bir ilk olduğu İçin enine boyuna irdelenmesi gereken başarılı bir yapım. Buse Sevindik’ in ortaya koyduğu muhteşem performans ödülle taçlanırsa hiç şaşırmam. Ayrıca Bahadır Abşin’ in film görüntüsüne verdiği değer beni heyecanlandıran bir diğer önemli nokta. Haziran ayının en iyi beş filminden birisi olan ‘Bambaşka’, adı gibi bambaşka dünyanın içine doğru yolculuğa bizleri çıkardı.

yasam.kaya@gmail.com