WHEN IN ROME

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ilk defa 2013 yılında oyun okuması yapılan oyun, 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdi. Oyunun genç yazarı Öznur Yalgın’ın ‘When in Rome, do as the Romans do’ (Roma’dayken Romalılar gibi yap) deyiminden yola çıkarak yazdığı oyunu, Avrupa ve İstanbul’da sahnelediği oyunlarla farklı sahneleme teknikleri kullanmasıyla bilinen Türk yönetmen Mesut Arslan yönetiyor. Oyunun kadrosunda yer alan isimlerse oyunculuk başarıları ve iz bıraktıkları oyunlarla hatırlanıyor; Sermet Yeşil, Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat ve Yeşim Özsoy.

OYUN NE HAKKINDA?
Yalnız yaşayan genç bir kadın, bir aile apartmanına taşınır. Bir gün erkek arkadaşı ziyarete gelir. Sonrası kişisel alan, ikiyüzlülük, bastırılmış cinsellik üzerine tanıdık bir hikâye… Oyun kişilerinin iç sesleri ve çarpıcı jestlerinin yanı sıra ışık ve sahne tasarımı seyircinin; aşina olduğu bir hikâyeyi, alışık olmadığı bir sahne diliyle izlemesine ve yeni tecrübeler edinmesine aracı olacak.

“WHEN IN ROME DO AS THE ROMANS DO”

SEYİRCİYİ NE BEKLİYOR?
Öznur Yalgın’ın “sınırlar” kavramından yola çıkarak yazdığı oyun, seyircinin karşısına içinde tüm karakterlerin de yollarını çizen, değiştiren veya kesen yapılar olarak çıkıyor. Oyun, tiyatronun alışılagelmiş ögelerine karşı açılmış bir savaş aslında… Oyuncuların bedeniyle ve yorumuyla zenginleşirken ve detaylandırılırken yönetmen Mesut Arslan sahne tasarımında oyuncunun salınacağı sahneyi ortadan kaldırıyor. Anladığımız anlamda bir dekor, aksesuar ve sahne yok.

Yazan: Öznur Yalgın
Konsept ve Yöneten: Mesut Arslan
Oyuncular: Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat, Sermet Yeşil, Yeşim Özsoy

OYUN TARİHLERİ VE YERLERİ

15 OCAK MODA SAHNESİ

22 OCAK ZORLU PERFORMANS SANATLARI MERKEZİ

23 OCAK DASDAS SAHNE