İSTANBUL CAZ FESTIVALİ: “Cazın En Usta Üç İsmi”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda bu yıl 26.sı düzenlenen İstanbul Caz Festivali, caz müziğinin önde gelen isimlerini ağırlıyor. Snarky Puppy 9 Temmuz, Kamasi Washington 10 Temmuz ve Joss Stone 11 Temmuz’da caz severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Garanti BBVA’nın sponsorluğunda bu yıl 26. kez gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, temmuz ayında yine birbirinden değerli isimlere ev sahipliği yapıyor.

Bu kapsamda sofistike besteleri çığır açıcı bir doğaçlamayla harmanlayan Grammy ödüllü grup Snarky Puppy 9 Temmuz’da Uniq Açıkhava’da, hip-hop ve R&B tınılarını caz müziğiyle ustaca birleştiren saksafoncu ve besteci Kamasi Washington Volkswagen Arena’da 10 Temmuz’da sahne alacak.

Volkswagen Arena 11 Temmuz’da ise bir başka önemli ismi ağırlayacak. İlk albümüyle Grammy ve Brit ödüllerine adını yazdıran, dünya müziğinin en özgür ruhlu sanatçılarından Joss Stone, tutkulu vokali ile caz severlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Snarky Puppy /Shake Stew

9 Temmuz Salı – Uniq Açıkhava
Kontrbasçı ve besteci Michael League’in, yıllar içinde giderek kalabalıklaşırken aynı zamanda bugünkü ruhuna erişmesini de sağlayacak bir uyumla evrilmeyi bilen grubu Snarky Puppy, sofistike besteleri çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle harmanlıyor. 30’un üzerinde müzisyen arasından her konserde 8-12 kişilik bir seçkiyle sahne alan topluluğun her performansı, tıpkı repertuvarları gibi, değişimden yana.
Etkinlik Saati: 20.45

Kamasi Washington

10 Temmuz Çarşamba – Volkswagen Arena
2015’te yayımladığı ilk albümü The Epic ile yaptığı esaslı çıkışı prestijli pek çok ödül ve güçlü işbirlikleriye perçinleyen Kamasi Washington, bugüne kadar John Legend, Run the Jewels, Ibeyi gibi yıldız müzisyen ve topluluklarla ortak çalışmalara imza attı. Coachella, Glastonbury, Fuji Rock, Bonnaroo ve Primavera gibi dünyanın belli başlı festivallerinde sahne aldı. Parçası olduğu Ummah Chroma yönetmen kolektifiyle yaptığı As Told To G/D Thyself adlı filmi, bu yılki Sundance festivalinde prömiyerini yaptı.
Etkinlik Saati: 21:30

Joss Stone

11 Temmuz Perşembe – Volkswagen Arena
Şarkıcı ve söz yazarı Joss Stone, ilk gençlik yıllarında Aretha Franklin şarkılarıyla vokal çalışmaları yaptı, daha sonra kendine has, güçlü ve parlak bir vokal tekniği geliştirdi. ames Brown, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Gladys Knight, Sting, Van Morrison ve Melissa Etheridge gibi efsanelerle birlikte sahne aldı. Jeff Beck, Sting, Mick Jagger ve Damien Marley gibi müzisyenlerin albümlerine katkıda bulundu. 2015 tarihli albümü Water for Your Soul Billboard tarafından yılın en iyi reggae albümü seçildi.
Etkinlik Saati: 21:00