27. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 27. İzmir Avrupa Caz Festivali 03 -19 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak. İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Goethe Enstitüsü İzmir, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Festival,3 Mart 2020 Salı günü AASSM’de yapılacak sergi açılışı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı “Deniz Yıldızları” Caz Orkestrası & Hüsnü Şenlendirici konseri ile başlayacak.

27. İzmir Avrupa Caz Festivali, dokuz konser, bir jam session, bir sergi, bir seminer, bir söyleşi, bir film gösterisi ve çeşitli atölyelerin yer aldığı programıyla İzmirlilere unutulmaz bir caz festivali yaşatacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı “Deniz Yıldızları” Caz Orkestrası & Hüsnü Şenlendirici
Pek çok ulusal ve uluslararası festivalin gözdesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı “Deniz Yıldızları” Caz Orkestrası, dünya çapında klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici ile aynı sahneyi paylaşacak. Caz müziği alanında özel ihtisas sahibi Bando Astsubaylarının bir araya gelmesiyle kurulan “Deniz Yıldızları” Caz Orkestrası şefleri Yarbay Bülent Yüksel yönetiminde ulusal ve evrensel eserlerin seçkin örneklerini Festival izleyicileri için seslendirecek. Hemen her konseri ve albümü ile olay olan Hüsnü Şenlendirici, 3 Mart 2020 Salı günü 20.00’de AASSM Konser salonunda yapılacak konserde sihirli klarneti ile harikalar yaratacak.

Grand Tour Trio
Grand Tour (Büyük Tur), Avrupa aristokrasisinin çocuklarının 17. yüzyıldan başlayarak, bilgilerini geliştirmek amacıyla yaptıkları uzun bir yolculuktu. Süresizdi ve genellikle varış noktası İtalya’ya idi. Genç gezginler, sayısız İtalyan sanat ve doğal güzelliğini tanıma, hümanistik ve klasik kültürlerini arıtma fırsatı buluyordu. Bu deneyimden hareketle Elisabetta Antonini (vokal), Roberto Spadoni (gitar) ve Stefania Tallini (piyano), repertuarlarını çeşitli şekillerde İtalya’ya gönderme yapan müziklere odaklayarak Grand Tour Trio adlı küçük bir caz topluluğu yarattılar. Grand Tour Trio’nun “oda müziği” odaklı benzersiz çalışmaları, İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 6 Mart 2020 Cuma günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salonda Festival izleyicisi ile buluşacak.

Fleur Bleue Quartet
27. İzmir Avrupa Caz Festivali için bir araya gelen, yetenekli, Fransız diline ve Fransız şansonlarına ve elbette caza âşık, Caloé (vokal), Julia Perminova (piano), Josef Zeimetz (kontrbas) ve Philip Maniez’ den (davul) oluşan Fleur Bleue Quartet, çok değişik bir repertuarla Festivale geliyor. İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile 10 Mart 2010 Salı saat 20.00 de AASSM Küçük Salon ve 11 Mart 2020 Çarşamba saat 20.00 de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde sahne alacak Grup, İzmirlilere hayli farklı bir caz deneyimi sunacak.

Sketchbook Quartet
Viyana merkezli bir post-caz grubu olan Sketchbook Quartet, Leonhard Skorupa (saksafon, klarnet, synth, samples), Andi Tausch (gitar), Daniel Moser (basklarinet, FX)ve Konstantin Kräutler’den (davul) oluşuyor. Modern yaratıcı doğaçlamaya karşı ortak ilgisi olan dört genç müzisyen, tür sınırlarını aşarak, oda cazı ve etrafında dolaşan bir dizi güçlü ritimle bir prog-rock karışımı yaratıyor. 12 Mart 2020 Perşembe günü Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile AASSM Küçük Salonda sahneye çıkacak Sketchbook Quartet, alışılmadık enstrümantasyon ve özenli kompozisyonları, tutkulu, genç, taze ve titreşimli sound’larıyla dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Eva Klesse Quartett
Evgeny Ring (alto saksafon), Philip Frischkorn (piyano), Stefan Schönegg (kontrbas)Eva Klesse’den (davul) oluşan Eva Klesse Quartett, İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 14 Mart 2020 Cumartesi günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salonda konser verecek. İkinci albümleri Obenland’in ardından Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştıran Dörtlü, aldıkları mükemmel değerlendirmeleri takiben, pek çok festivalde ve uluslararası konser turlarında yetkinliğini kanıtladı. JazzThing, Obenland albümünü “vahşi, romantik, melankolik ve kışkırtıcı” olarak tanımlarken, Weser Kurier ise grubun “şaşırtıcı derecede kusursuz etkileşimine” değindi Eva Klesse Quartett’in cazı, farklı dinleyicileri çeken ilginç melodiler ve armoniler açısından zengin, ayrıca ana akımdan çok uzak müziği 27. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde İzmirlilerle buluşacak.

Artur Dutkiewicz
27. İzmir Avrupa Caz Festivali, 16 Mart 2020 Pazartesi günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salon’da sıra dışı bir caz piyanistini ağırlayacak. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde piyanist ve besteci Arthur Dutkiewicz özel bir repertuar sunacak. Jazz Forum dergisi Aralık 2012 sayısında “Polonya cazının büyükelçisi”, “yurtdışındaki en etkin Polonyalı caz müzisyenlerinden biri” olarak nitelendirilen Piyanistin kendi bestelerinin yer aldığı son albümleri: “Mazurki”/solo/, “Prana”, “Traveller”/trio/ hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından mükemmel bir şekilde karşılandı. Bestelerinde modern caz doğaçlamasını Polonya halk müziği unsurlarıyla birleştiren Dutkiewicz dünya çapında üne sahip.

Crosswinds Project
Davul ve perküsyon ustası efsanevi Okay Temiz, müzik ve yaşam deneyimini, 18 Mart 2020 Çarşamba günü saat 20.00 de AASSM’de Fransa, Fas, Cezayir ve İsviçre’den dört yetenekli müzisyenle paylaşacak. Abdel Aziz El Achahb (keman), Shems Bendali (trompet), Patrick Perrier (bas), François Lindemann (piyano)ve Okay Temiz’den (davul, perküsyon), oluşan Crosswind Project İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile 27. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılacak.

Her sanatçı kendi kültürünün, o kendine has lezzetini taşıyan şarkılarını ve müzik malzemelerini getirecek ve bunu grup formatına göre ayarlayacak. Fas’tan bir kemancı, çok genç ve yetenekli bir Fransız-Cezayirli trompetçi, bir İsviçreli basçı ve önde gelen İsviçreli caz piyanisti ve bestecisi dinleyicilerine farklı bir caz deneyimi yaşatacak.

Luiza Zan
27. İzmir Avrupa Caz Festivali 19 Mart 2020 Perşembe günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salonda sıra dışı sesi ve tekniği ile Avrupa caz sahnelerini sallayan Luiza Zan’ı (vokal) ağırlayacak. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak konserde; henüz dört yaşında ülkesinin en prestijli gençlik ödülüyle başladığı kariyerini ulusal ve uluslararası pek çok ödülle taçlandıran Luiza Zan’a Michael Acker (basgitar) ve Albert Tajti (piyano) eşlik edecek.

VE CAZ HER YERDE
27. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin tamamı ücretsiz yan etkinlikleri her yaştan İzmirliye cazın büyüsünü yaşatacak.

18. Caz Afişi Sergisi
İKSEV’in 27. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişini belirlemek için açtığı 18. Caz Afişi Yarışmasını Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü yüksek lisans öğrencisi Muhammet Ceyhan kazandı. Seçici kurul, ikinciliği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Caner Girgin, üçüncülüğü ise Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencisi Betül Kılıç’ın çalışmasına verdi. 18. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 356 Afiş katıldı. Ödüllü afişlerle birlikte toplam 31 Afiş 27. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Write Stuff – Bir Caz Yazarı Yetişiyor
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 2 – 19 Mart 2020 tarihleri arasında yapacağı 27. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında gazetecilik öğrencilerine yönelik, caz yazarlığını konu alan “Write Stuff” düzenleyecek. Atölyeyi, Türkiye’de bu işin en iyilerinden Ümit Tuncağ ve gazeteci Sirel Ekşi yürütecek. Atölyenin katılım formuna iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Ümit Tunçağ – Müzikli Söyleşi – Bas’ın Cazdaki Önemi
Türkiye’de cazı en iyi bilen isimlerden biri olan, uzun yıllar TRT’de yaptığı nitelikli müzik programlarıyla da tanınan Ümit Tunçağ, 4 Mart 2020 Çarşamba günü saat 18.00’de İKSEV’de “Bas’ın Cazdaki Önemi”ni anlatacağı müzikli bir sohbet yapacak. Tunçağ’a; İKSV’nin Yaşam Boyu Onur Ödülü” sahabi, dünya çapında tanınmış bas’cı Nezih Yeşilnil, caz solisti ve ressam Ayşegül Yeşilnil ve piyanist Zafer Çebi müzikleriyle eşlik edecek.

Cazın Dans Hali Lindy Hop
Swingin’ feet İzmir işbirliği ile 7 Mart 2020 Cumartesi günü saat 10.30 – 14.00 arasında İKSEV’de yapılacak Lindy Hop Atölyesi her yaştan dans tutkununu kucaklayacak. Usta Hopper’lar bu dansı seven ve öğrenmek isteyenlerle birlikte dans edecekler. Bu atölyenin amacı müziği hissetmek, bedenimizi bu müzik ile uyum içerisinde hareket ettirmek ve keyifli zaman geçirmek olacak. Atölyenin katılım formuna http://www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Caz Atölyeleri
27. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde gençlere yönelik caz atölyeleri devam edecek. 7 Mart 2020 Cumartesi günü saat 14.00’de Grand Tour Trio, atölye çalışması yapacak. Aynı akşam saat 20.00’de AASSM Küçük Salon’da atölyeye katılan gençler Grand Tour Trio ile Jam Session yapacak. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak atölyenin katılım formuna http://www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

11 – 14 Mart 2020 tarihleri arasında tanınmış sahne, gez,, hava ve reklam fotoğrafçısı Bruno Maul, fotoğraf öğrencilerine yönelik, ileri Fotoğrafçılık Tekniklerini içeren bir atölye çalışması yapacak. Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile yapılacak atölyenin katılım formuna http://www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Tanınmış şair, edebiyatçı Nihat Özdal 14 Mart 2020 Cumartesi günü saat 14.00’de Edebiyat ve Caz konulu atölye çalışmasının yönetecek. Edebiyat ve cazla ilgilenenler, edebiyatçılar ve müzisyenlere yönelik atölyenin katılım formuna iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Caz atölyeleri 15 Mart 2020 Pazar günü saat 12.00’de Eva Klesse Quartet Caz Atölyesi ile devam edecek. Diğer tüm atölyeler gibi Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile yapılacak bu atölyenin de katılım formuna http://www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

17 Mart 2020 Salı günü Polonyalı caz piyanisti ve besteci Arthur Dutkiewicz’in atölyesi var. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak atölyenin katılım formuna http://www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

The Cotton Club
Festival’in geleneksel caz filmi gösterimi 13 Mart 2020 Cuma günü 19.00’da İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. Francis Ford Coppola’nın yönettiği 1984 yapımı filmin senaryosunu William Kennedy ve Francis Ford Coppola ile birlikte yazmış. Koreografisini Henry Le Tang’in yaptığı filmde Richard Gere, Gregory Hines, Diane Lane ve Lonette McKee rol alıyor. Filmin yardımcı oyuncuları arasında Bob Hoskins, James Remar, Nicolas Cage, Allen Garfield, Laurence Fishburne, Gwen Verdon ve Fred Gwynne de var. Filme giriş serbest olacak.

Publik Market Caz Edisyonu
Lokal üreticileri, zanaatkârları, tasarımcıları, sanatçıları; komüniteler, destekçiler ve kurumlar ile buluşturan alanlar yaratmayı hedefleyen Publik Market, 14 Mart 2020’de Cumartesi günü saat 13.30 – 19.30’da Edit & Chill’de kurulacak. 27. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında yer alan Publik Market, caz müziği ve tasarım kültürünü sokağa taşıyacak.

Seminer – “Dexter Gordon”
İzmir Avrupa Caz Festivali’nin geleneksel caz seminerinin bu yıl konusu tenor saksafon sanatçısı Dexter Gordon. Festival danışmanı Francesco Martinelli’nin müziklerle zenginleştireceği konuşmayı Ümit Tunçağ Türkçe’ye çevirecek. 17 Mart 2020Salı günü saat 18.30’da İKSEV’de yapılacak seminere giriş serbest.

Biletler Biletix’te

27. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 18 Şubat 2020 Salı gününden itibaren Biletix gişelerinden alınabilecek.