ISTANBUL’74, LOULOU DE LA FALAISE KİTABININ TÜRKİYE LANSMANINI VE MÜCEVHER SERGİSİNİ SUNAR – ‘LOULOU de la FALAISE’ Jewellery Exhibition and Book Signing

ISTANBUL’74, yayınlandığı günden itibaren moda dünyasında büyük ilgiyle karşılanan, Yves Saint Laurent’in efsanevi ilham perisi olmasının yanı sıra kendi markasını yaratmış başarılı bir mücevher tasarımcısı olarak da dikkat çeken Loulou de la Falaise’in hayatını konu alan “Loulou de la Falaise” kitabının Türkiye lansmanını ve mücevher sergisini 2 Mayıs – 16 Mayıs tarihlerinde ISTANBUL’74 Galatasaray’da gerçekleştiriyor. “Loulou de la Falaise” kitabının Türkiye’deki imza günü, kitabın editörü ve Loulou de la Falaise mücevher markasının kurucu ortağı Ariel de Ravenel’in katlımıyla 30 Nisan’da ISTANBUL’74 Galatasaray’da düzenlenecek.

Loulou de la Falaise’in hayatını konu alan “Loulou de la Falaise” kitabı aralarında Helmut Newton, Richard Avedon, Steven Meisel, Michael Roberts ve Bettina Rheims gibi efsanevi fotografçıların objektifinden 400’ün üzerinde görselle anlatılıyor. Kitap ayrıca, Saint Laurent’in uzun süre birlikte olduğu Pierre Berge’nin kaleme aldığı önsöz ve Betty Catroux, Ines de la Fressange, Diane von Furstenberg, Christian Louboutin, Elsa Peretti, Paloma Picasso, Andre Leon Telley ve Oscar de la Renta gibi Loulou’ya yakın olan isimlerle gerçekleştirilen röportajlarla da dikkat çekiyor.

Bohem şıklığıyla bilinen, parizyen haute couture dünyasının öne çıkan ismi Loulou de la Falaise’in 1960’lardan 2011 yılındaki ölümüne kadar, en başarılı çağdaş fotoğraf sanatçıları tarafından belgelenen renkli hayatını konu alan “Loulou de la Falaise” kitabındaki dünyaca ünlü fotoğraflar ve kendi tasarımı mücevherler 16 Mayıs’a kadar ISTANBUL’74 Galatasaray’da görülebilecek.

Loulou de la Falaise_2

Loulou de la Falaise Hakkında

Sempatik tavrıyla olduğu kadar, çabasız bohem şıklığı ile de ünlü olan Loulou de la Falaise, modanın ilham perisi olmasının yanı sıra, parizyen haute couture dünyasının da öne çıkan simalarından biriydi. Fransız güzel, Yves Sait Laurent ile çalışmak üzere 1972’de Paris’e taşınmadan önce, hem tasarımcı Halston’ın asistanı olarak çalışmış hem de Vogue dergisi için modellik yapmıştı. Loulou’nun renk ve fantezi konusundaki hissiyatı ve şık tavrı, efsane tasarımcı Yves Saint Laurent’e 30 yıldan fazla süre ilham kaynağı oldu. Loulou, hem Yves Saint Laurent’e hem de kendine ait koleksiyonlar için yarattığı sıra dışı mücevherlerle de ününü profesyonel anlamda pekiştirdi.

Ariel de Ravenel Hakkında

Ariel de Ravenel, Vogue dergisinin Amerikan, Paris, İngiltere, Almanya
yay ınlarıve Harper’s Bazaar dergisi başta olmak üzere bir çok dergide moda editörü olarak görev aldı. Kariyerine Kenzo ve Yves Saint Laurent gibi tasarımcıların yanında calışarak devam eden Ariel de Ravenel, kendi aksesuar markasını olusturmasında Loulou de la Falaise’e danışmanlık yaptı. Ariel de Ravenel halen markanın yöneticiliğini yapıyor ve tasarımcı Olivier Theyskens ile birlikte çalışıyor.


ISTANBUL’74 Hakkında

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılında İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi. ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali “IST. Festival”i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilere panellere, söyleşilere, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatı sunan festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar; kreatif ajans ve sanatçı temsili için platform olan ’74STUDIO, video üretimine ve prodüksiyona odaklı bir dijital laboratuar olarak faaliyet gösteren ’74MOTION, kültür sanat dergisi ’74GAZETTE, sanatsal yaşam alanlarının video ve fotoğraf dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS ve online bir seyehat günlüğü olarak, yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape.

Loulou de la Falaise_1

ISTANBUL’74 is pleased to present the ‘Loulou de la Falaise’ Jewellery Exhibition and the Book Signing of the book ‘Loulou de la Falaise’, written by Ariel de Ravenel and Natasha Fraser-Cavassoni, published by Rizzoli New York. The exhibition opening and the book signing will be celebrated with the attendance of Ariel de Ravenel, co-writer and editor of the book ‘Loulou de la Falaise’ and the executive of ‘Loulou de la Falaise’s jewellery collection. The jewellery exhibition and a selection of photographs from the book ‘Loulou de la Falasie’ will be on display between April 30th – May 16th at ISTANBUL’74 Galatasaray.

Renowned for her effortless bohemian chic, as well as for her wit, Loulou de la Falaise was not only an influential fashion muse, but also an elegant pixie in the serious world of Parisian haute couture. The Anglo-French beauty assisted the designer Halston and modeled briefly for Vogue before moving to Paris in 1972 to work alongside Yves Saint Laurent. A true original, Loulou’s sense of color and fantasy, and her soigné attitude would energize the mythic designer for over thirty years.

With a foreword by Pierre Bergé, Saint Laurent’s long-time partner, and interviews with Loulou’s intimates including Betty Catroux, Inès de la Fressange, Diane von Furstenberg, Christian Louboutin, Elsa Peretti, Paloma Picasso, André Leon Talley, and Oscar de la Renta, this elegant volume is a life in pictures, with over 400 images by legendary contemporary photographers, from Helmut Newton and Richard Avedon to Steven Meisel, Michael Roberts, and Bettina Rheims. The photographs featured in the book ‘Loulou de la Falaise’ and Loulou’s own jewellery desings will be exhibited at ISTANBUL’74 Galatasaray between April 30th-May 16th. Loulou’s incredible personal style, celebrated from the ’60s until her untimely death in November 2011, provides her with a permanent spot in the pantheon of strong, inspirational women whose influence is timeless.


Beyoğlu, Galatasaray
Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. No.9 Kat.2 Neşe Apt.
Beyoğlu – İstanbul T. +90 212 244 29 94