ORTADOĞUNUN EN İYİ JAZZ BLUES SOUL R&B İSİMLERİ! – YAŞAM KAYA

Ortadoğu denince akla ilk gelen savaş, kan ve insanlığın din açısından kutsal sayılan şehirleri. Tarihin tozlu sayfalarından günümüze değin ilk insanın dünyada varolmaya başladığı bu coğrafya için daha geniş açılardan düşünmemizin zamanı geldi ve de geçiyor. Batı çağdaş müziğinin ‘oryantalist’ akımdan etkilenip kendisine yön verdiği günümüz müzik piyasasında ortadoğu içinde barındırdığı muhteşem müzik harmanını yavaş yavaş dünya piyasasına sunmaya başladı. Sadece savaşlarla anılan Arap coğrafyasını artık müziğin insanı sarhoş eden tınıları içinde değerlendirebiliriz. Farklı kültürlerin buluşma noktası olan bölgeyi caz kültürden gelen isimlerin çalışmalarıyla incelemeye başlayalım.

Ortadoğunun sade ve doğal müzik grupları performansları ile seyircileri dünya çapında büyülemeye devam ediyorlar. Arap yarım adasının en iyi müzik gruplarına genel bir bakış açısıyla bakmakta yarar var. Bu gruplar içinde Rock, pop, soul, jazz, r&b türlerinin yanısıra yerel Ortadoğu kültüründen gelen isimler de göze çarpıyor, hatta farklı ülkelerde doğup Ortadoğu’da müzik üreten isimleri de görüyoruz.

  
2010 yılından başlayarak Ortadoğulu müzisyenler birçok başarıya imza attılar. Şarkıcı ve söz yazarı Idan Raichel, MTV Rol Model Ödülü’nü kazandı. Ödül töreni sırasında Amerikalı R&B şarkıcısı Alicia Keys, Idan Raichel’e sürpriz yaptı.

28 Mart 2009’da San Francisco’da verdiği konserde İdab Raichel Amerikalı müzik severlerin kalbinde taht kurmayı bilmiştir.

  
Yemen’de doğup büyüyen sanatçı Ravid Kahalani‘ nin 2010’da kurduğu ‘Yemen Blues‘ grubu ise, dünya çapında verdiği konserlerle Arap-Afro-Blues-Jazz birlikteliğini tüm dünyaya duyurmaya devam ediyor.

Geleneksel Yemen müziklerini jazz, blues ve funk tarzlarıyla harmanlayarak yorumlayan grup.
Batı afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan coğrafyanın müziklerini caz ve blues ile bir araya getiren müzisyenlerin birlikteliği Yemen Blues’u oluşturur.

Ravid’e, Omer Avital, Avi Lebovich, Itamar Borochov, Hadar Noiberg, Rony Iwryn, Itamar Doari, Hilla Epstain ve Galia Hai eşlik etmekte. 2011 yılında, grupla aynı adı taşıyan on şarkılık bir albüm çıkaran Yemen Blues, bu albümle adını tüm dünyaya duyurmuştur.

  
Online müzik dünyasının tanınan ismi Tel Avivli sanatçı Ophir Kutiel (Kutiman), YouTube’da birbirinden habersiz kendi videolarını yükleyen birçok müzisyenin, farklı kişisel çalışmalarını bir araya getirerek oluşturduğu Thru You Too projesi ile insanları şaşırtmaya devam etti.

  
Lucille grubu MC Rebel Sun ve gitarist- prodüktör Izzy(Isgav Dotan)’ın öncülüğünde bir araya gelmiş, sofistike funk-soul-blues hip hop-Akdeniz ezgileri Tel Aviv’den yola çıkıp sizi hemen yakalayacak, esir alacak bir etkiye sahip. Grubun çalışmaları Avrupa’da Amerika’da yoğunlaşmıştır.

Adını Louis Armstrong’un eşi Lucille’den alan grup, zaman zaman (Ester Rada gibi) güçlü kadın vokalleri de konuk ederek dinleyecilerini hayranlıkla şaşırtıyor.

  
Anuoar Brahem (Enver İbrahim) Arap folkrolik müziğini farklı enstürmanların desteğiyle cazla başarılı biçimde buluşturup, İngiliz Jazz Wise Dergisi tarafından ‘yılın caz müzisyeni’ seçildi.

Anouar Brahem, aralarında Nuri Bouzid, Ferid Boughedir, Moufida Tlatli, Iachou Shakespeare ve Mohamed Driss’in yer aldığı yönetmen ve yazarların eserleri için birçok film ve oyun müziği besteledi. Saksofonda John Surman ve başta Dave Holland ile kaydettiği Thimar adlı albüm, Almanya’da Preises der Preis der deutschen Schallplattenkritik adlı ödülü kazandı.

  
Guy Manoukian ise Lübnan – Beyrut’ta doğup büyüyen sıradışı bir soft jazz müsizyeni. Besteleri öylesine derinlikli, inceliklidir ki, insan piyanodan çıkan tınılar karşısında hayretini gizleyemez.
İlk albümü Senses‘ı 1999 yılında yayımlayan sanatçının üç solo albümü daha vardır. Birçok derleme albümde ve projede de yer alan sanatçı, Manoukian Music adlı şirketin sahibidir. Dünyanın sayılı orkestralarıyla beraber çaldığı müzikleri bir başyapıt niteliği taşıyor.

  
Etiyopya-İsrailli şarkıcı, söz yazarı ve aktris olan Ester Rada’nın adını jazz-blues-soul-r&b dünyası şüphesiz daha çok duyacak. Ethio-caz, funk, soul ve R&B’nin benzersiz füzyonu ile İsrail Caz’ının yeni kraliçesi kabul edilen Rada’nın ilk keşfi InDNegev Festivali’nde oldu. 2013 yılında kendi yazdığı “Life Happens” solo albümü ile büyük beğeni kazandı. Ortadoğu, Güney, Orta ve Kuzey Amerika, Avrupa ve İsrail’de birçok konser verdi.

  
Ensemble Al Asdeka “Oasis” D. Adam Estner ve Kathy Roberts tarafından 2005 yılında kurulan jazz blues grubu. Ortadoğu geleneksel ritimlerini, senkop, swing, çoklu ritim, atışma ve doğaçlama teknikleri ile bilinen caz müziğiyle harmanlayarak melez melodiler üretmeyi amaçlayan ‘Oasis’ bu tarz üzerinden dünya çapında başarı elde etmiştir.

Al Asdeka, “Oasis”te cazın modern enstrümantasyonu ve geleneksel Arap müziğiyle dinleyicileri melodik bir yolculuğa çıkarıyor. D. Adam Estner gitarı, Kathy Roberts üzerinde oynadığı ortadoğu ritimleri, Daniel Giacobazzi ise flüt melodileriyle ortaya benzersiz bir ses uyumu çıkarıyor.