Akbank Sanat Dünya Çapında Bir Sergiye Evsahipliği Yapıyor “LOUISE BOURGEOIS: DÜNYADAN BÜYÜK

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu dünya çapında bir sergi ile açıyor. 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından ve sadece kendisinden sonraki sanat oluşumunu derinlemesine etkilemekle kalmamış, kendisinden önceki sanat tarihinin de yeni bir gözle ele alınmasını sağlamış Louise Bourgeois’nın yapıtlarından oluşan “Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” (Louise Bourgeois: Larger Than Life) isimli sergisi 01 Eylül – 28 Kasım 2015 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide, Türkiye’de yapıtları daha önce görülmemiş, sadece 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali’nde tek bir eseri sergilenmiş Louise Bourgeois bu defa 58 yapıtı ile ülkemizde ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

Kadınlık olgusunu sanatının belkemiği yapmış, ilginç özyaşam öyküsünü sanatını oluştururken ana kaynak olarak kullanmış, 35 yıla yakın bir süre içinden geçtiği psikanaliz seanslarının verilerini yapıtlarında işlemiş Bourgeois tüm bu özellikleriyle feminist sanatın belkemiği denebilecek bir konumdaydı. Bununla birlikte sanatı bellek, kimlik, beden, aidiyet, mekan, anımsama, unutuş, tekinsizlik gibi konuları enine boyuna kuşatıyordu.

Sergiyle eş zamanlı olarak Akbank Sanat’ta hem özel olarak Bourgeois’nın sanatı hem feminist sanat ve ilgili diğer konularda hem Türkiye’deki feminist sanat konusunda konferans ve toplantılar düzenlenecek. Bunun yanısıra, Akbank Sanat kütüphanesinde özel bir Louise Bourgeois köşesi oluşturulacak ve sanatçı hakkında filmler gösterilecek.

ETKİNLİK: ​Sergi – Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük (Louise Bourgeois: Larger Than Life
Sanatçı: ​Louise Bourgeois

Küratör: ​Hasan Bülent Kahraman

Sergi Açılışı: ​31 Ağustos 2015, Pazartesi, 18.30 – 20.30

Sergi Tarihi: ​1 Eylül – 28 Kasım 2015

Yer: ​Akbank Sanat

SERGİ KONFERANSLARI

03 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 – Jean Fremon & Prof. Hasan Bülent Kahraman

“Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” / “Louise Bourgeois: Larger Than Life”

Konferansta simültane tercüme yapılacaktır.

17 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 – Yrd. Doç. Dr. Eser Selen

“Ötelenen Arzu: Feminizm ve Sanat”

Etkinlikler ücretsizdir