MERHABA HOŞÇAKAL” Mekan Artı’da!

Gong : İstanbul’un ilk oyunu Mekan Artı’ya konuk oluyor. Athol Fugard’ın yazdığı, Rıfat Magriso’nun yönettiği oyunda Murat Usta ve Elit Andaç Çam rol alıyor!

Merhaba Hoşçakal, yıllar sonra eve dönen Hester’in, erkek kardeşi Johnnie’yle yaşadığı birkaç saat süren aile içi hesaplaşmasını anlatıyor. Yıllarca köle gibi çalıştırıldıktan sonra bir iş kazasında bacağı kopan babaları, hurdaya çıkarılmış bir makine gibi, kenara atılmıştır. Terkettiği eve on beş yıl sonra yalnızca bir “merhaba” ve “hoşçakal” demek için uğradığını söyleyen Hester’in asıl niyeti, babasının tazminat parasından payını almaktır. Yaşamın savurup attığı bu iki kardeş bir gece boyunca yitirdikleri her şeyi; aile, çocukluk, sevinç, umut, aşk… ne varsa sorguluyor.

Güney Afrika’nın önde gelen roman ve oyun yazarlarından, aktör ve yönetmen Athol Fugard, Güney Afrika’daki ırkçı rejimi eleştiren eserleri ile tanındı. Tsotsi adlı romanından hareketle çekilen film ile 2005 yılında Akademi Ödülü kazandı. Halen Kaliforniya Üniversitesi-San Diego’da piyes yazımı, oyunculuk ve yönetmenlik dersleri veriyor.

İki kardeş.

Giden ve kalan.

Geçmişten gelen sorularla uyanan korkular ve umutlar. Aynı tarihten gelen iki kişinin ortak çıkmazı:

“Ya kalsaydım… Ya gitseydim…”

On beş yıl unutmak için yeterli bir süre midir?

Belki de bazı şeyler hafızalarda sessizce yaşamaya devam ediyordur. Ta ki bir ses belleği uykusundan uyandırana kadar:

“Merhaba!”

***
Yazan: Athol Fugard
Çeviri: Ayşim Tanlı
Yöneten: Rıfat Magriso
Yönetmen Yardımcısı: İlber Gürtunca
Ses Efekti: Güney Özsan

Oyuncular:
Elit Andaç Çam
Murat Usta

Oyun Tarihleri:
5 – 18 – 23 Şubat 2016

  

Reklamlar