Bayram Tatilinde FEST ile Nereye Gitmeli?

FEST Travel, 9 güne uzatılan Kurban Bayramı tatilinde hem İstanbul ve yakın çevresinde hem de yurtiçinde ve yurtdışındaki rotalarında gezginlere birbirinden özel programlar sunuyor. İstanbul’da önünden geçip gittiğiniz bir tarihi yeniden keşfedecek, Karadeniz’in ve İç Anadolu’nun farklı medeniyetlerin mirasını taşıyan şehirlerine uzanacak ya da Avrupa’nın en güzel kentlerine odaklanacaksınız.

Bayram tatilinde şehirden fazla uzaklaşmak istemeyenler için ilk önerimiz, 10 EYLÜL CUMARTESİ gerçekleşecek ESKİHİSAR-GÖLYAZI gezimiz. Bizans imparatorlarından Kantakuzenos’a göre Gebze’nin bir iskelesi olan Eskihisar, Bizans döneminde stratejik öneme sahip geçit ve konaklama noktalarından biri olagelmiş. Bizans’tan miras alınarak, Osmanlı döneminde de kullanılmış Eskihisar Kalesi görülmeye değer önemli eserlerden biri. Ressam ve arkeolog olan, aynı zamanda Türkiye’de müzeciliğin en önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in burada yazlarını geçirdiği ev, müze olarak varlığını koruyor. İzmit Körfezi kıyısındaki bu özel güzergâhtan Gölyazı’ya geçiliyor. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı eski bir Rum yerleşimi olan Gölyazı, bir balıkçı kasabası olarak da adlandırılabilir. Apolyont (Uluabat) Gölü kıyısında, doğal güzellikleri ile şaşırtan bu yörenin tarihi antik çağlara dayanıyor.

17 EYLÜL CUMARTESİ ise FEST tarafından, sosyo-kültürel ve iktisadi tarih içerisindeki yeri bakımından iki farklı rotada ele alınan Galata’da, ADIM ADIM BEYOĞLU-I / GALATA-I gezimize bekliyoruz. Tophane ve Azapkapı’dan Bankalar Caddesi’ne kadar derinlemesine bir gezi… Tophane’de Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden olan Kılıç Ali Paşa Camisi, Rum ve Ermeni nüfusun yaşam izlerine tanıklık edebileceğiniz dini mekânlar, sanayi ve ticaretin kalbinin attığı hanlar, önünden geçip farkına varmadığımız Rus çatılarının kiliseleri ve yer yer metruk yapılar, bu harmoninin içinde yerini alıyor.

HİTİTLERDEN OSMANLI’YA, HATTUŞAŞ’TAN SAFRANBOLU’YA

Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ilk giren kültür varlıklarından Hitit başkenti Hattuşaş, milattan önce 2. binyılda kent teşkilatı, tapınakları, kraliyet konutları ve surlarıyla, kent kapılarındaki zengin süslemeleriyle, Yazılıkaya’daki kabartmalarıyla hem kültür ve sanatta hem de siyaset ve mimaride öne çıkmış, hem de Anadolu’da ve Ortadoğu’da hatırı sayılır bir etki yaratmış. 10-14 EYLÜL tarihleri arasında gerçekleşecek HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ gezimiz Hitit coğrafyasının kalbinde, Ankara-Yozgat-Çorum-Amasya hattında bir yolculuk… Hitit’in Osmanlı’yla harmanlandığı bu toprakları görünce, Bedri Rahmi’nin “Ne söylesem anlatmaya az gelir güzelliğini / Karadutum, çatalkaram, çingenem” diye başlayan ünlü “Karadut” şiirinin ilham kaynağını anlayacaksınız.


Bayram tatilini Karadeniz’de geçirmek isteyenlere önerimizse, 12-14 EYLÜL tarihlerindeki SAFRANBOLU-AMASRA gezimiz: Karadeniz’deki en önemli liman kentlerinden olan, Roma valisi Plinius’un “zarif ve güzel”, Bizans tarihçisi Niketas’ın “dünyanın gözü”, Fatih Sultan Mehmet’in “çeşm-i cihan” diye nitelendirdiği Amasra ile eski kervan yollarının en önemli duraklarından olan ve mimarisiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun kentleşme anlayışını etkileyen, UNESCO Dünya Mirası Safranbolu, yeşilliklerin kucağında bir tatil fırsatı vaat ediyor.


TATİLİN GÖZDE YURTDIŞI DESTİNASYONU: AVRUPA

Kurban Bayramı’nın 9 güne uzatılan tatilinin en gözde destinasyonları, Avrupa kentleri. FEST Travel’ın da bayram döneminde gezginlerin farklı taleplerine cevap veren, Avrupa’nın kuzeyinden güneyine uzanan birbirinden özel gezileri bulunuyor.


12-18 EYLÜL tarihleri arasında gerçekleşecek 4 BALTIK BAŞKENTİ gezimizde en güzel Baltık şehirlerini keşfedeceksiniz. Bir liman kenti ve kültür başkenti Helsinki’den başlayan gezi, ortaçağ havasını taş döşeli sokaklarında soluyacağınız Tallinn, mükemmel bir yeşil dekora kondurulmuş gibi duran Riga ve kayıp bir krallığa ev sahipliği yapan Vilnius’ta, efsanelerle zenginleşen bir tarihe tanıklık edeceksiniz.


Fransız kültürünü olduğu kadar Alman etkisini de taşıyan Alsace, bu özelliği ile Fransa’da benzersiz. Ortaçağ esintilerini kaybetmeyen kasabaları ile hep güzel, hep keyifli… Ren’in en büyük limanı Strazburg, kale-kent Colmar, “Fransa’nın en güzel köyü” Eguisheim, Vosges Dağları’nın eteğindeki Alsace Bağ Rotaları üzerinde yer alan Rönesans yapıları, uçsuz bucaksız bağlar ve unutulmayacak yerel tatlar, 12-16 EYLÜL tarihleri arasındaki BİR YUDUMDA ALSACE gezimizde…


Tercihini Baltık kentlerinden ya da Fransa’dan yana değil de Almanya’dan yana kullanmak isteyenler için önerimiz, bereketli Tuna ile başı dumanlı Alpler arasındaki GÜNEY ALMANYA. 11-17 EYLÜL tarihleri arasında, FEST Travel güvencesiyle ekonomik programlar sunan OECONOMICA markasının çatısı altında gerçekleştirilecek gezinin rotasında, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Bamberg kenti, masalsı hikâyeleriyle Neuschwanstein ve Heidelberg şatoları, şarap mahzenleriyle Würzburg, Romantik Yol’un en güzel kasabası Rothenburg Ob Der Tauber, Nazilerin miting alanları ve Nazi mahkemelerine evsahipliği yapmış Nüremberg ile ülkenin “gizli başkenti” Münih yer alıyor.


Tatil için son Avrupa rotamız, “çizmenin ucu” GÜNEY İTALYA. 11-18 EYLÜL tarihleri arasında gerçekleşecek gezi, İtalya’nın en zengin arkeolojik alanlarından Napoli, Roma kültürünün en “canlı” temsilcisi Pompei antik kenti, huzur veren Kapri adası, tapınak zengini Paestum ve İtalyan Rivierası’nı kapsıyor. Amalfi denizcilerinin ve Bari korsanlarının öyküleriyle Akdeniz lezzetleri eşliğinde İtalya’nın farklı bir yüzünü deneyimleyeceksiniz.

Reklamlar