EMİR KUSTURİCA Yoksul Dostu Uruguay Devlet Başkanı ‘MUJİCA’ İçin Belgesel Çekti!

Yönetmen Emir Kusturica, ‘yoksul’ dostu eski Uruguay devlet başkanı Mujica’nın belgeselini çekti

Sırp yönetmen Emir Kusturica, Uruguay’ın ‘yoksul’ dostu eski devlet başkanı Jose Mujica’nın hayatını anlattığı belgeseli tamamladı.

İki kez Altın Palmiye kazanan ünlü yönetmen, projeyi, ‘Latin Amerika soluna sevgisinin zirvesi’ olarak tanımlayarak şunları söyledi: “Gençliğimde hayranı olduğum insanlar olan Che Guevara ve Fidel Castro’dan etkilenerek kendime bir dünya görüşü oluşturdum. Che ve Fidel ile çalışma şansım olmadığından, hala traktör kullanıp, evini tamir eden bu devlet başkanını gördüğümde ‘İşte benim adamım bu’ dedim. Yanılmadığımı görmek beni mutlu ediyor.”

Belgesel Mujica’nın başkanlık döneminden arşiv görüntüleri ve söyleşilerinden oluşuyor. Kusturica, filmi, eylül ayındaki Venedik Film Festivali’ne yetiştirmeyi planlıyor.

Maaşının yüzde 90’ını bağışlıyordu

Mujica 2015 yılında Türkiye’ye gelmişti.
2010-15 yıllarında Uruguay devlet başkanlığı görevini yürüten Mujica, gençlik yıllarında radikal sol örgütlerden Tuparamolar’a katıldı. Örgütle beraber bir dizi eylemde bulunan Mujica, askeri darbenin ardından 15 yıl hapis yattı. Bu süre içerisinde işkence de gören Mujica, genel aftan yararlandıktan sonra siyasete atıldı.

2010 yılında devlet başkanı seçilen 81 yaşındaki Uruguaylı, bu süre içerisinde yaptığı icraatlarla adından sıkça söz ettirdi. Devlet başkanlığı yaptığı dönemde maaşının yüzde 90’ını bağışlayan Mujica, halen eşiyle beraber mütevazı bir hayat sürüyor.

Reklamlar