BABYLON NİSAN 2017 Programı Dolu Dolu

Babylon’un Nisan programında Mutlu Astatke, GoGo Penguin, Sertab Erener, Oldies But Goldies, Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt, Birsen Tezer, XJAZZ Istanbul: Grandbrothers & Çağrı Sertel, Iyeoka, Peaches, Kafası Karışık Kontrtenor, Radyo Eksen Partisi, Midnight Sessions’da ise Nusaibin, Vitalic, GAUDI ve Wolf + Lamb var.

Tarih
Etkinlik
1 Nisan 2017 Cumartesi

Red Bull Music Academy Night: Mutlu Astatke, Nusaibin – Midnight Session
5 Nisan 2017 Çarşamba
GoGo Penguin
6 Nisan 2017 Perşembe
Sertab Erener
7 Nisan 2017 Cuma
Oldies But Goldies
8 Nisan 2017 Cumartesi
Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt
12 Nisan 2017 Çarşamba
Birsen Tezer
14 Nisan 2017 Cuma
Vitalic – Midnight Session
15 Nisan 2017 Cumartesi
XJAZZ Istanbul: Grandbrothers & Çağrı Sertel
19 – 20 Nisan 2017
Iyeoka
21 Nisan 2017 Cuma
Peaches
22 Nisan 2017 Cumartesi
GAUDI – Midnight Session
25 Nisan 2017 Salı
Kafası Karışık Kontrtenor
28 Nisan 2017 Cuma
Wolf + Lamb – Midnight Session
29 Nisan 2017 Cumartesi
Radyo Eksen Partisi

Etkinlikler Hakkında

Caz tarihinin yaşayan efsanelerinden Mulatu Astatke, 1 Nisan Cumartesi gecesi Red Bull Music Academy Night’ta Babylon’da sahne alıyor. Etiyopyalı müzisyen, besteci ve aranjör Mulatu Astatke, Ethno-jazz’ın öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Etiyopya’nın geleneksel müziğine, Latin ve caz enstrümanlarından tumba ve bongo’yu dahil eden Mulatu Astatke, Babylon’da yine müzikal olarak renkli ve güçlü bir deneyim vadediyor.

Modern cazın yetenekli üçlüsü GoGo Penguin, 5 Nisan Çarşamba akşamı Babylon’a konuk oluyor. Chris Illingworth, Nick Blacka ve Rob Turner’dan oluşan İngiliz caz üçlüsü GoGo Penguin, Brian Eno’dan Claude Debussy’ye, Massive Attack’ten Shostakovich’e kadar geniş bir müzikal mutfaktan besleniyor. 2014 yılında çıkardıkları “v2.0” ile ‘Mercury Prize’dan yılın albümü ödülünü alan grup, en son Blue Note etiketiyle yayınladıkları “Man Made Object” isimli albümleriyle karşımıza çıktı.

Güçlü sesi ve etkileyici sahne performansıyla Sertab Erener, 6 Nisan Perşembe akşamı Babylon’da hayranlarıyla buluşuyor. Türkiye’de ve yurt dışında geniş bir dinleyici kitlesine sahip Sertab Erener, 25 yıla uzanan müzik kariyerinde operadan pop’a kadar birçok farklı müzik türünü yorumluyor. Bugüne kadar 5 milyona yakın albüm satan ve sayısız ödül alan Sertab Erener, yaşamındaki heyecanları, tutkuları ve hüznü sempatik tavırlarıyla Babylon’a özel performansında müzikseverlerle paylaşıyor.

Büyük Ev Ablukada, 8 Nisan Cumartesi günü daha önce gerçekleştirdiği “Akustik” ve “Full Faça” performanslarının ardından “Fırtınayt” ile bir kez daha Babylon’da. Grubun elektronik dünyaya adım attığı bu formatın, “Olmadı Kaçarız” etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Hayaletler” ile büyük beğeni topladı.

Elektronik müziği Fransız usulüyle yeniden yorumlayan Pascal Arbez-Nicolas’ın tek kişilik projesi Vitalic, 14 Nisan Cuma gecesi Babylon’da sahne alıyor. Poney, La Rock 01, My Friend Dario ve You Prefer Cocaine gibi hitlere imza atan Vitalic, Daft Punk, Justice ve Etienne de Crecy gibi müzisyenlerle yaptığı işbirlikleriyle de tanınıyor. Son zamanlarda retro-fütüristik izler taşıyan Voyager albümüyle beğeni topluyor.

Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı Iyeoka, 19 ve 20 Nisan’da iki gün üst üste Babylon sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor. “Simply Falling” parçasıyla dikkat çeken Iyeoka, son olarak 2016 tarihli “Gold” albümüyle hayranlarının karşısına çıktı. Femi Kuti, Zap Mama ve Soulive gibi blues, soul ve cazın önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaşan sanatçı, rhtyhm’e ve blues’a getirdiği yenilikçi pop yaklaşımıyla ender rastlanılan seslerden biri kabul ediliyor.

Dub ve reggae sahnesinin özgün isimlerinden İngiliz müzisyen ve prodüktör GAUDI, 22 Nisan Cumartesi günü Babylon’a konuk oluyor. Bugüne kadar sayısız festivali, barış ve sevgi melodileriyle dolduran, birçok değerli isimle aynı sahneyi paylaşan, dub, reggae ve psikedelik ritimlerinin geleneksel dünyasını titizlikle işleyen GAUDI, Midnight Session’da Babylon’da sahne alıyor.

Kendine has üslubuyla müzik sahnesine yeni bir ses katan Nuri Harun Ateş ya da nam-ı diğer Kafası Karışık Kontrtenor 25 Nisan Salı günü Babylon’da müzikseverlerle buluşuyor. Türkiye’nin en önemli opera yarışması “Siemens Opera Yarışması”nda jüri özel ödülü alan sanatçı, operadan caza, alaturkaya türler arası bir performans sergiliyor. “Kafası Karışık Kontrtenor” projesine 2011 yılında başlayan Nuri Harun Ateş’in aynı isimde bir albümü bulunuyor.

Dans pistlerinin kült oluşumlarından Wolf + Lamb, 28 Nisan Cuma günü enerjisini Babylon sahnesine taşıyor. Wolf + Lamb’ın geleneksel ve modern arasında mekik dokuyan tutkulu elektronik üretimleri, 2005’te Brooklyn’deki yer altı kulübü Marcy Hotel’den dünyaya yayıldı. Yeni nesil isimlerle öncülük eden ikili, farklılıklarından beslenen elektronik üretimleriyle 10 yıldır müzikseverlere özgün müzikler sunuyor.