2018’de SALON Yine Dopdolu!

MÜZİK TUTKUNLARININ FAVORİ İSİMLERİ VE KEŞFETMEYE DEĞER PROJELERİ 2018’DE DE SALON’DA

KING KRULE, JOSÉ GONZÁLEZ, BALMORHEA, ANGEL OLSEN VE ÇOK DAHA FAZLASI OCAK’TAN İTİBAREN SALON’DA

Salon, yeni yılda, İstanbul’a ilk defa konuk olacak en beklenen isimlerin yanı sıra, daha önce ilk defa Salon’da izlediğimiz en gözde isimleri de İstanbullu müzikseverlerle buluşturmaya devam edecek. Sesini duyan herkesin içini okşayan, Arjantin kökenli İsveçli şarkıcı ve söz yazarı José González, yeni jenerasyon müzisyenlerin harika çocuğu, alternatif müzik ve hip-hop sahnesinin son yeteneklerinden King Krule, caz piyano ve deneysel müzik alanında deha niteliğinde çok yönlü bir sanatçı olan Alman piyanist Martin Kohlstedt, 2016 sonunda Salon’da verdikleri konserle herkesi kendilerine hayran bırakan şimdi ise yeni albümlerinin turnesi kapsamında bir kez daha müzikseveri selamlayacak olan Khruangbin, Kiasmos’u sevenlerin kulaklarından eksik etmediği Stimming x Lambert, Teksaslı enstrümantal/deneysel müzik grubu Balmorhea, caz, indie ve folk’u birleştiren Danimarkalı grup Girls in Airports, ABD’li folk-rock, indie-rock müzisyeni Angel Olsen ve ABD’li elektronik pop ikilisi Sylvan Esso Salon’un 2018 programında yer alan ilk isimler. Çok daha fazla sürprizle 2018’de dinleyicisini mutlu etmeye hazırlanan Salon’un programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşan çalma listesi, http://spoti.fi/2uiyWnO adresinden takip edilebilir.

Salon yeni sezon programında yer alan isimler

José González / 18 Ocak Perşembe, 21.30 & 19 Ocak Cuma, 22.00
Ergenlik yıllarında hardcore gruplarında çalarak müzik kariyerine adım atan José González, ani bir dönüşle indie-folk’a yöneldi. İlk albümü ‘Veneer’ onu dünya çapında bilinirliğe kavuşturdu. Ardından İsveçli grup The Knife’ın “Heartbeats”, Massive Attack’ten “Teardrop”, Joy Division’ın “Love Will Tear Us Apart”ı gibi birbirinden farklı türlerden parçalara yaptığı yorumlarla iyice sevildi. 2007’de ikinci albüm “In Our Nature”ı yayımladı. Şarkıları birçok popüler televizyon dizisine ve reklamına renk kattı. Bir diğer projesi Junip ile iki albüm yayımladıktan sonra 2015’te yayımladığı “Vestiges & Claw”’ albümüyle hayranlarını bir kez daha selamladı. Şimdi de Türkiye’den sevenleriyle buluşmak için Salon’u ziyaret ediyor.

Garanti Caz Yeşili: King Krule / 7 & 8 Şubat, Çarşamba & Perşembe, 21.30
2010’da Zoo Kid mahlasıyla karşımıza çıkan King Krule, Elvis Presley filmi King Creole’dan esinlendiği ismiyle ilk işlerini yayımlamaya başladı. 2013’te 19 yaşındayken yayımladığı ‘6 Feet Beneath the Moon’ albümüyle herkesçe yeni jenerasyonun “wonderkid”i olarak tanımlandı. Hayatı boyunca beslendiği müzik türlerini süzgecinden geçirip yarattığı, son dönemin belki de en özgün sound’u, punk jazz, hip-hop, trip-hop, post-punk ve indie-rock esintileri taşıyordu. 2015 sonunda bu kez kendi ismiyle, içinde ayrıca illüstrasyonların, yazıların ve kısa bir belgeselin olduğu bir hip-hop albümü yayımladı. Mount Kimbie’ye birçok şarkısında eşlik etti. 2017’nin sonuna doğru yayımladığı yeni şarkılarla yeni albüm ‘The OOZ’un müjdesini verdi. Birkaç yıldır tanık olduğumuz alternatif müzik ve hip-hop sahnesinin en yetenekli isimlerinden Krule, yeni albümün turnesi kapsamında, ilk defa İstanbul’da Salon’da.

minimalismus+: Martin Kohlstedt / 21 Şubat Çarşamba, 21.30
Alman deneysel müziğinin en nadide isimlerinden biri olan Martin Kohlstedt, caz piyano ve görsel sanatlar eğitimlerinden sonra solo kariyerine eğildi. Alman elektronik müzik sahnesine katkıları kadar, film, audio-book ve tiyatro için de beste çalışmaları yaptı. Her bir hareketinde ve vurduğu her notada durmaksızın kendi benliğini ortaya seren Kohlstedt, geçtiğimiz yıl XJAZZ ile İstanbul’u ziyaret ettikten sonra, bu kez yeni albümü ‘Strom’dan şarkılarla, ilk defa Salon sahnesinde.

Khruangbin / 2 Mart Cuma, 22.00
Teksaslı indie pop grubu Khruangbin, sound’larında kolaylıkla yakalanan egzotik ilhamlarının gücüyle bir anda uluslararası müzik basınının dikkatini çekti. Bonobo’nun iyi ve yeni müzik ihtiyacına ilaç gibi gelen Late Nights toplamasıyla iyice tanındı. Enstrümental surf-rock grubu The Shadows, müzikal tanrıları niteliğinde. Aynı anda hem saykedelik hem de dream-pop’a ithafta bulunan sound’larıyla, modern saykedelik müziğin son dönemde en beğenilen örneklerini sunuyorlar. 2016 sonunda konuk oldukları Salon’da herkesi kendilerine hayran bırakmışlardı, şimdi daha da fazla müzikseveri büyülemek için, yeni albümleri ‘Con Todo El Mundo’nun turnesi kapsamında yeniden Salon’dalar.

minimalismus+: Stimming x Lambert / 17 Mart Cumartesi, 22.30
Diynamic Music’in kıdemli prodüktörü Stimming ile piyanist ve besteci Lambert’in ortak projesi olarak hayata geçti. Martin Stimming keman, piyano ve davul ile başlayan müzik kariyerinde bir süre sonra elektronik müzik prodüksiyonlarına imza atmaya başladı. Kült prodüktörler Solomun ve Adriano ile çalıştığı sıralarda ikilinin yeni kurdukları Diynamic Music ile tanıştı. Lambert ise sahneye Sardunya yapımı boğa maskesiyle çıkan, caz piyano aşığı bir piyanist ve besteci. 2014’te Berlin bazlı plak şirketi Staatsakt etiketiyle yayımlanan ilk albümünün mix ve master’ının altında Nils Frahm imzası olunca dikkatleri iyice üzerine çekti. Solo avangard piyano çalışmalarına devam eden Lambert’ın Stimming ile tanışmasıyla ortaya ‘Exodus’ başlıklı, yarı minimal techno yarı avangard klasik esintiler içeren albümlerinin turnesi kapsamında Salon sahnesine konuk oluyorlar.

Balmorhea / 6 Nisan Cuma, 22.00
Teksaslı enstrümantal/deneysel müzik grubu Balmorhea, 2006’da Rob Lowe ve Michael Muller tarafından kuruldu. ABD ve Avrupa’yı defalarca turlayan ikili, post rock ve indie folk dinleyicilerinin her zaman ilk 11’inde yer alan gruplardan birine dönüştü. Fleet Foxes, Mono, Tortoise, Bear in Heaven, Sharon Van Etten, Damien Jurado ve Here We Go Magic gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Balmorhea, 2013 ve 2014’te Salon sahnesine konuk olduktan sonra Salon takipçisinin favori gruplarından birine dönüştü. Caz, folk ve klasik müzikten ilham alan post-rock parçalarından oluşan yeni albümleri ‘Clear Language’ ile Salon sahnesindeler.

Garanti Caz Yeşili: Uluslararası Caz Günü, Girls in Airports, 30 Nisan Pazartesi, 21.30
Caz, indie ve folk’u birleştiren Danimarkalı grup Girls in Airports, 2011’den beri beş albüm yayımladı. Coğrafi sınırları ve türler çizgilerini tanımayan, doğaçlama odaklı işleriyle büyük takdir toplayan müziğin en yaratıcı ekiplerinden bir tanesi. 2017’de Almanya’da gerçekleşen üç konserlerinin canlı kayıtlarından oluşan son albümleri grubun büyüleyici canlı performanslarına çok iyi referans. King Crimson’ın pastoral dokuları, Pink Floyd’un erken enstrümantal dönemleri, Brian Eno’nun atmosferik alanları ve Donny McCaslin’in Bowie’nin veda albümü ‘Blackstar’daki karanlık saksofonlarının kusursuz birlikteliğini yansıtan ekip, Uluslararası Caz Günü’nde Salon’un konuğu.

Angel Olsen (Solo) / 3 Mayıs Perşembe, 21.30, 4 Mayıs Cuma, 22.00
ABD’li folk-rock, indie-rock müzisyeni Angel Olsen, 2012 tarihli ‘Half Way Home’ adlı ilk albümüyle yetenek avcılarının dikkatini çekti. 2014 tarihli, Jagjaguwar etiketli ‘Burn Your Fire For No Witness’ yılsonu listelerinin hepsinde ilk sıralarda yer aldı. John Grant, St. Vincent, Mac DeMarco gibi isimler Olsen’in şarkılarını çok sevdi, yorumladı. Üçüncü albüm ‘My Woman’ı 2016’da, daha önce yayımlanmamış demolar, coverlar ve b yüzü parçalara yer verdiği son albümü ‘Phases’ı ise geçtiğimiz yıl dinleyicisine sundu. Eleştirmenlere göre Olsen, The Everly Brothers, Giant Sand, Mazzy Star, Peter Green, Patti Smith ve Astrud Gilberto’nun modern zamanda tek bedende hayat bulmuş hali. 2015’te ilk İstanbul konserinde bütün biletleri tükenen bir geceyle Salon’da dinlediğimiz Olsen, İstanbul’la hasret gidermek üzere ‘Phases’ turnesi kapsamında şimdi tekrar sahnede.

Sylvan Esso / 29 Mayıs Salı, 21.30
ABD’li elektronik pop ikilisi Sylvan Esso, indie-folk grubu Mountain Man üyesi Amelia Meath ve nam-ı diğer Made of Oak Nick Sanburn’ün bir araya gelmesiyle kuruldu. 2013’te ilk single “Hey Mami”yi, ardından 2014’te kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar. “Hey Mami” 2014’te “Yılın Şarkısı” seçildi. Dünyayı kasıp kavuran hitleri “Coffee” ile ‘The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’a konuk oldular. Coachella, Austin City Limits, Lollapalooza, Primavera Sound gibi birçok dev festivali özgeçmişine özenle işleyen ikili, ikinci albüm ‘What Now’u geçtiğimiz yıl yayımladı. Bu albümle bir de “En İyi Dans/Elektronik Albümü” dalında Grammy adaylığını kapan ikili, İstanbullu hayranlarıyla ilk defa buluşmak üzere Salon’a geliyor.

Biletler 12 Aralık’ta satışta

Salon’un 2018 programının biletleri 12 Aralık Salı günü saat 10.30’da satışa çıkacak. Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. (İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.) Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart üyeleri için ön satış tarihi 11 Aralık Pazartesi. Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org