CAPPADOX 2018’de Cazın Yaşayan Efsanesi MULATU ASTATKE Sahneye Çıkıyor!

Bu yıl Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasında 14 – 19 Haziran tarihleri arasında “Sessizlik” teması altında müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava deneyimlerini bir araya getiren Cappadox’un 2018 programında yer alan isimler açıklandı. Cappadox’un Volkswagen ana sponsorluğunda yapılacak dördüncü edisyonunda, dünya cazının yaşayan efsanelerinden Mulatu Astatke 15 Haziran 2018 Cuma günü Kapadokya’nın ilham veren coğrafyasında sahne alacak.

Berklee College of Music’den mezun ilk Afrikalı müzisyen olan Astatke, 1960’lardan günümüze caz ve geleneksel Etiyopya müziğini, latin, reggae, afro-funk melodileriyle buluşturuyor. Jim Jarmusch’un Broken Flowers filmindeki müzikleriyle yeni bir nesle ulaşan sanatçı, Nicolas Jaar’ın parçalarına yaptığı düzenlemeler ve şarkılarından sample alan Talib Kweli, Kanye West, Damien Marley gibi isimler sayesinde hayran kitlesini füzyon müzik dinleyenlerin ve cazseverlerin ötesine taşıdı. Performanslarıyla hâlâ dünyayı gezen, geri kalan zamanını ise Etiyopya’da açtığı müzik okulu ve kulübü African Jazz Village’da geçiren sanatçı, Ethio-jazz’ın derinliklerinde gezen bir radyo programı da yapıyor.

Ethio Stars & Tukul Band ile kaydettiği albüm “Addis 1988”i, 25 yılın ardından 2017’de yeniden yayımlayan ethio-jazz’ın 75 yaşındaki kralı, 2018 ilkbaharında Londra Barbican Centre ve Berlin Berghain’daki performanslarının ardından Cappadox’ta.

*Cappadox bir Pozitif deneyimidir.

cappadox.com
facebook.com/CappadoxFestival/
instagram.com/cappadox/
twitter.com/CappadoxFest