Arts News – Sanat Haberleri / SUZANNA ROOD

Watch the Unlimited Symposium live

Unlimited: The Symposium is a two-day discussion event on 4-5 September, leading into Southbank’s Unlimited Festival. It aims to bring together artists, practitioners and organisations across all art forms who want to engage with different perspectives in ongoing conversations around disability arts and to plan for real change. Follow the symposium live!

4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Unlimited Sempozyumu, Southbank’in Unlimited Festivali’ni önceleyen iki günlük bir tartışma etkinliği olarak planlandı. Sempozyum, engelli sanatçıların ürettiği eserler üzerine süregiden tartışmalara dair farklı bakış açıları üretmek ve gerçek bir değişim için harekete geçmek isteyen tüm sanat dallarından sanatçıları ve kuruluşları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Sempozyum dahilinde gerçekleşecek panellerdeki tartışmaları canlı olarak izleyebilirsiniz.

Unlimited Festival at the Southbank Centre

Following the Symposium, the Southbank Centre’s Unlimited Festival will present a packed programme of work by deaf and disabled artists including free events, relaxed performances and performance integrated with sign language. It will comprise Unlimited commissions alongside other work from the UK and overseas, encompassing a variety of art forms including dance, theatre, visual arts, literature and music.

Unlimited Festival Southbank Centre’da

5–9 Eylül tarihleri arasında Southbank Centre’da gerçekleşecek olan Unlimited Festival’de, sağır ve engelli sanatçıların eserlerinin sergileneceği sıkıştırılmış bir program yer alacak. Düzenlenecek serbest etkinlikler ve performanslar işaret diliyle desteklenecek. Unlimited tarafından seçilmiş eserlerin yanı sıra Birleşik Krallık’tan ve yurtdışından eserlere de yer verilecek festival, dans, tiyatro, görsel sanatlar, edebiyat ve müzik gibi çeşitli sanat dallarını kapsayacak.